Przejęcie zniżek OC od współwłaściciela samochodu

15 Wrz 2010, 13:40

Witam!

Od roku jestem współwłaścicielem auta 50/50% z moim Ojcem. Posiada on zniżki na ubezpieczenie OC. Słyszałem, że jest możliwość przerejestrowania po roku samochodu tylko na mnie i przejęcia tych zniżek. Szukam odpowiedzi w internecie ale nigdzie nie znalazłem precyzyjnej odpowiedzi.

W związku z tym mam pytanie, czy jeżeli jest to możliwe to co trzeba konkretnie zrobić od strony formalnej? Wystarczy przerejestrować pojazd czy coś jeszcze?
Glowmaker
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Polska

15 Wrz 2010, 14:00

Nic z tych rzeczy.
Przejęcie zniżek od drugiego kierowcy działa tylko wtedy, gdy ten kierowca ze zniżkami jest współwłaścicielem auta. W tym czasie gdy z ojcem jesteście posiadaczami samochodu, Tobie naliczają się co roku zniżki (przyjmuje się, że 10% rocznie).

Haczyk jest też w Twoim wieku. Jeżeli masz mniej niż 25 lat, jesteś w grupie ryzyka i ubezpieczalnie mimo tego, że masz bezszkodową jazdę naliczają Ci zwyżki właśnie za wiek. Może się więc okazać, że np. po 4 latach powinieneś mieć 40% zniżek, ale nie masz tyle bo dochodzą zwyżki za wiek.

Najlepiej dla młodego kierowcy jest, aby przepisać na niego 50% auta zaraz po zdaniu prawa jazdy i utrzymywać taki stan (współwłasności, przynajmniej na jednym aucie) do skończenia 25 roku życia (różnie w różnych ubezpieczalniach, są takie co naliczają zwyżki za wiek nawet do 28 lat). Dopiero wtedy można się odseparować od tatusia :mrgreen:
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

15 Wrz 2010, 14:13

Dzięki za odpowiedź, czyli rozumiem, że jeśli przerejestrowałbym pojazd teraz na siebie, to zapłacę normalnie pełne OC bez zniżek i do tego zwyżkę za wiek? Mam 24 lata i jestem współwłaścicielem od roku i jest to mój pierwszy samochód. Czyli te przejęcie zniżek to jakiś mit i nic takiego nie da rady zrobić, tak?
Glowmaker
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Polska

15 Wrz 2010, 20:09

Glowmaker napisał(a):Czyli te przejęcie zniżek to jakiś mit i nic takiego nie da rady zrobić, tak?

To nie jest zaden mit ale stan faktyczny.Jest jednak mały drobiazg-trzeba na to trochę czasu a nie jak myślałes ze po roku czy dwoch masz juz znizki na maxa... :!: :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

15 Wrz 2010, 22:33

No to w takim razie po jakim czasie można przejąć zniżki współwłaściciela skoro jest to możliwe? Żebyśmy się zrozumieli: nie pytam się o to, że za każdy rok bezwypadkowej jazdy dostaje 10% zniżki jeżeli to miałeś na myśli, bo o tym wiem. Chodzi mi o to, czy jeżeli współwłaściciel ma 60% zniżki, to czy po późniejszym przerejestrowaniu samochodu na mnie jest możliwość przejęcia tych 60% mając niższy staż niż 8 lat bezwypadkowej jazdy.
Glowmaker
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Polska

16 Wrz 2010, 07:51

Glowmaker napisał(a): to czy po późniejszym przerejestrowaniu samochodu na mnie jest możliwość przejęcia tych 60% mając niższy staż niż 8 lat bezwypadkowej jazdy.

Nie wiem jak teraz jest ale wcześniej trzeba bylo miec "staz" 10 lat zeby korzystać z max obnizek.Wykonaj tel.do F.U. i będziesz wiedział wszystko dokladnie..
Ostatnio edytowany przez Migi60, 16 Wrz 2010, 20:05, edytowano w sumie 1 raz
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

18 Wrz 2010, 17:09

Glowmaker napisał(a):No to w takim razie po jakim czasie można przejąć zniżki współwłaściciela skoro jest to możliwe? Żebyśmy się zrozumieli: nie pytam się o to, że za każdy rok bezwypadkowej jazdy dostaje 10% zniżki jeżeli to miałeś na myśli, bo o tym wiem. Chodzi mi o to, czy jeżeli współwłaściciel ma 60% zniżki, to czy po późniejszym przerejestrowaniu samochodu na mnie jest możliwość przejęcia tych 60% mając niższy staż niż 8 lat bezwypadkowej jazdy.

Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy. Może tak:
Samochód jest zarejestrowany na Ciebie i na ojca - 60% zniżek.
Kupujesz drugi samochód i rejestrujesz tylko na siebie - nie masz 60% zniżek.

Czyli każdy na zniżki musi sobie zapracować sam poprzez kilka lat bezszkodowej jazdy.
Aby jednak przez te kilka lat nie płacić horrendalnych składek, można rejestrować razem z np. ojcem i korzystać przez te lata z jego zniżek. Dopiero gdy sam będziesz miał odpowiedni staż bezszkodowej jazdy i wiek to samodzielnie będziesz miał 60% zniżek.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

20 Wrz 2010, 10:34

Glowmaker,
zniżki przypisane są do każdego kierowcy i nie ma możliwości ich przejmowania. Będąc współwłaścicielem samochodu z kierowcą, który ma maksymalne zniżki, w wielu towarzystwach cena za polisę OC zostanie wyliczona na podstawie zniżek i zwyżek wszystkich posiadaczy pojazdu. Oznacza to, że jeśli ty nie masz zniżek, ale współwłaściciel ma np. 50 % - to te 50% zostanie uwzględnione w kalkulacji.
Jeżeli chodzi wypracowanie własnych zniżek – zazwyczaj jest tak, że zakażmy rok bezszkodowej jazdy dostajesz zniżki. Z reguły towarzystwa przyznają 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Nie jest to jednak usankcjonowane ustawą, dlatego w tym zakresie towarzystwa mają dowolność jaki poziom zniżek przyznają za dany okres. Maksymalnie można uzyskać 60% zniżek. Taki poziom wynika z praktyki rynkowej.
--
Ekspert Link4 informuje, udziela porad i odpowiada na pytania internautów związane z ubezpieczeniami motoryzacyjnymi.
Ekspert_Link4
Nowicjusz
 
Posty: 41
Miejscowość: Warszawa