Ford Focus MKII - ile wart jest z niedomagającym silnikiem diesla 2.0?

24 Cze 2021, 07:32

Dzień dobry.
W grudniu 2020 roku kupiłam ford focus mk II 2007 r, 2.0, 136kM, diesel. Po dwóch miesiącach z autem zaczęło dziać się coś złego.. ogromne kopcenie, nierówna praca silnika, szarpanie. Od mechanika do mechanika, diagnoza postawiona przez jednego z nich to EGR do wymiany. EGR wymieniony.. przy wymianie okazało się, że oleju jest dużo więcej niż powinno być w normlanym stanie-olej wmieniony. Samochód z nowym EGR dalej kopcił..znalazłam innego mechanika, bardzo polecanego. I to był strzał w dziesiątkę. Auto stało prawie 2 tygodnie. Wczorajsza diagnoza: dwumasa, wtryskiwacze, uszkodzony DPF, wksaźnik silnika (nie pamiętam fachowej nazwy) 22, a normalnie powinien pokazywać ok 30. Szarpanie, drganie na zimnym silniku. Koszt naprawy: ok 5,5 tysiąca.. auto kosztowało 8000zł. Ile może być warte, jeśli chciałabym sprzedać je w takim stanie jakim jest teraz?Dodam,że ma wycięty katalizator. Czy jestem w stanie dostać za niego chociaż 3000zł?
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 09:34

Marta2103 napisał(a):Dodam,że ma wycięty katalizator
Ma wycięty katalizator i zostawiony DPF? Jesteś pewna?

Marta2103 napisał(a):Ile może być warte, jeśli chciałabym sprzedać je w takim stanie jakim jest teraz?
Zawsze możesz spróbować wystawić ogłoszenie i napisać że do zrobienia to co podał mechanik. Zobaczysz czy będzie zainteresowanie. Nie wiemy jak auto wygląda i czy nie ma więcej problemów ale jeżeli zawieszeniowo jest ok i blachowo też to możesz próbować wyjść z ceny 5tyś. do negocjacji.

Druga opcja to naprawić i mieć spokój na jakiś czas. Pamiętaj że przy starszych samochodach często naprawa może przekroczyć ich wartość co nie znaczy że się nie opłaca. Sprzedając obecny samochód i kupując kolejny może być podobnie więc tu warto się zastanowić.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Cze 2021, 09:41

Być może źle napisałam- najprawdopodobniej DPF wycięty i podobno nieprawidłowo, pojawiły się chyba jakieś dziury w tym miejscu..z mechanikiem rozmawiał mój chłopak, napisałam tutaj tyle co zapamiętałam z jego przekazu. Jeśli chodzi o wygląd to jest sporo rys, niestety,a na czarnej blasze widać wszystko :( myślę, że to zaniedbanie poprzedniego właściciela..na mój kobiecy 'umysł' tyle wad nie mogło zbiec się w jednym czasie?i to już po 2 miesiącach od kupna zaczęły się dziać niepokojące rzeczy..
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 09:43

Być może źle napisałam- najprawdopodobniej DPF wycięty i podobno nieprawidłowo, pojawiły się chyba jakieś dziury w tym miejscu..z mechanikiem rozmawiał mój chłopak, napisałam tutaj tyle co zapamiętałam z jego przekazu. Jeśli chodzi o wygląd to jest sporo rys, niestety,a na czarnej blasze widać wszystko myślę, że to zaniedbanie poprzedniego właściciela..na mój kobiecy 'umysł' tyle wad nie mogło zbiec się w jednym czasie?i to już po 2 miesiącach od kupna zaczęły się dziać niepokojące rzeczy..
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 10:00

Marta2103 napisał(a):na mój kobiecy 'umysł' tyle wad nie mogło zbiec się w jednym czasie?i to już po 2 miesiącach od kupna zaczęły się dziać niepokojące rzeczy..
Zbieg okoliczności lub zamaskowanie czasowe pewnych problemów przez poprzedniego właściciela. Ciężko to ocenić.

Skoro nie ma DPF to czemu mechanik chce go wymieniać i dodał go do wyceny?

Marta2103 napisał(a):eśli chodzi o wygląd to jest sporo rys, niestety,a na czarnej blasze widać wszystko myślę, że to zaniedbanie poprzedniego właściciela.
Musicie się zastanowić co z tym zrobić i policzyć dokładnie koszty naprawy. DPFa nie ma więc nie powinien być uwzględniany w naprawach chyba że chcecie go przywrócić do układu w samochodzie.
To na co warto zwrócić uwagę to to że bez tego filtra może być problem przejścia okresowego przeglądu itd.

Jak mało jeździcie to najlepiej pozbyć się tego auta i kupić coś z silnikiem benzynowym ale nie wiem w jakim budżecie operujecie.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Cze 2021, 10:06

Mechanik nie mówił o wymianie DPF, powiedział jakie defekty sa i mankamenty, na ten moment naprawa obejmowałaby wymiane wtryskiwaczy (pierwszy i czwarty do wymiany), naprawę dwumasy itp. Nawet jeśli miałby być przełożony nowy silnik to i tak dobre kilka tysięcy.. Myślałam, żeby oddać go do komisu w rozliczeniu - stąd pytanie ile mogłabym wstępnie chcieć za auto - tak myślałąm żeby przy tym stanie zacząć od 4.5 tysiąca.. tego nie dodałam, auto ma też przejechane sporo km- bo 296 tysiecy. Wtedy w rozliczeniu w komisie najlepiej dołożyć i kupić coś w beznynie. Myślę, że budżet to 8-9 tysiecy. Co warto w tej cenie kupić?
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sprzedaż opon w 2020 roku (PZPO)
    Pierwsza połowa roku bardzo zła, kolejne kwartały coraz lepsze. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w czwartym kwartale 2020 roku widać częściowe odbicie sprzedaży opon na rynek – wzrosty ...

24 Cze 2021, 10:11

W komisie nie wiem czy Ci dadzą w rozliczeniu za niego 3tyś. Poza tym kolejne auto które weźmiesz z komisu żeby nie okazało się podobne. Do takich miejsc trzeba podchodzić z dystansem.

Marta2103 napisał(a):Myślę, że budżet to 8-9 tysiecy. Co warto w tej cenie kupić?
Rozumiem, że ma być to auto wielkości obecnego Focusa w nadwoziu pięciodrzwiowym? Przebiegi jakie zazwyczaj będą nim robione?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Cze 2021, 10:16

Może faktycznie lepiej sprzedać, powiedzieć co jest do zrobienia bez bawienia się w komisy.. tak, coś w tym typie- na ten moment jeżdzę do pracy i raz w miesiącu zabieram ze sobą 3 osoby (30km w jedną stronę). Na co dzień robię nim ok 20km. Ten ford mi pasował bo miał fajne przyspieszenie.. ale niestety coś kosztem czegoś. Na trasach uzywany był rzadko, może z 2 razy na dystansie 200km..
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 11:07

Ten model Forda ogólnie dobrze się prowadzi, a silnik w dieslu miał sporą moc jak na jego masę co przekładało się na sprawne przyspieszanie. Jeżeli podoba Ci się ta stylistyka to możesz poszukać takiego modelu ale z silnikiem 1.6 w benzynie on nie powinien przysporzyć problemów ale nie będzie też tak dynamiczny no i spali trochę więcej.

Patrząc na inne samochody w tym budżecie można np. rozejrzeć się za VW Golf 1.6 MPI, Seat Leon 1.6 MPI, Opel Astra III 1.6 lub 1.8
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Cze 2021, 11:45

Ford po zakupie spalał ok 7l/100km, później jak zaczęły się problemy to pryz takiej samej jeździe spalanie wynosiło 8,4l, w najlepszym przypadku spadło do 8.2 bodajże.. w takim razie mniejszy silnik w benzynie będzie palił jeszcze więcej?
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 11:55

Silniki benzynowe w starszych samochodach z reguły palą więcej od diesla ale są mniej wymagające i tańsze w ewentualnych naprawach. Jak chcesz oszczędzić na spalaniu to możesz poszukać np. Astry z LPG w pozostałych dwóch instalacja gazowa również się sprawdzi.

W Focusie 1.6 przy jeździe przeważającej w mieście trzeba na pewno liczyć około 8 litrów bez oszukiwania się.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Cze 2021, 11:58

Dziękuję za odpowiedź
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 12:36

Zostaly mi gdzies 3 sprawne wtryski do tego silnika, napisz mi ich numer, jezeli podpasują to oddam za przysłowiową flaszkę.
Jak jestes gotowa stracic 4 tysie to proszę bardzo. Ja naprawil bym je po kosztach i jeździć albo sprzedać za cenę niższą niż inne.
Dpf i egr mozna spokojnie pominąć to tylko ekolodzy narzucili taki trend, ewentualnie egr wymienic na używany. 2 wtryski kupić używane lub zregnerowac twoje. Koszt z robota za wszystko nie powinien przekroczyć nawet polowy tego co wycena mechanika.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16207
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

24 Cze 2021, 12:38

Jutro odbieram auto od mechanika,zapytam o numery wtryskow
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11

24 Cze 2021, 12:39

jeśli chodzi o EGR to jest wymieniony
Marta2103
Nowicjusz
 
Posty: 11