Hyundai ix35 vs Kia sporatage LPG

18 Sty 2020, 17:34

Ostatnio pytałem co kupic i mam w miare blisko dwa ciekawe ogzemplarze:

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]?

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Co powiecie? Na co zwrócić uwagę? rady? Godne uwagi?
Lukasz2623
Nowicjusz
 
Posty: 24

18 Sty 2020, 18:30

Silniki obu aut to te same jednostki. Zarówno Diesle jak i benzyna uchodzą za dość trwałe. Oczywiście Diesle palą ,mniej niż benzynowe, ale są droższe w obsłudze. Filtr cząstek stałych, dwumasy. Koszty wymiany to dośc pokaźne sumki. Zresztą tak jak i w innych samochodach z tymi elementami. Do silników benzynowych nie zaleca się zakładać instalacji LPG z powodu wtrysku bezpośredniego. Są oczywiście instalacje LPG pod wtrysk bezpośredni, ale czy to nie niszczy silnika, to trudno mi powiedzieć. Ja osobiście nie założyłbym LPG do tego.
Silnik benzynowy 1,6 podobno jest za słaby do tego auta. Jak benzyna to lepiej wybierać 2 litry. Jak Diesel to lepszy jest 1,7 - lepsza kultura pracy silnika.
Szybko zużywające się są tuleje wahaczy, a w szczególności z tyłu. Jest tam wielowahacz. Ale na szczęście koszta nie są duże - koszt jednej tulei to jakieś 80 zł.
Kampanią serwisową z kolei są objęte łączniki stabilizatora, które były wadliwe. Bardzo awaryjne są czujniki parkowania w obu autach bez wersji silnikowej. Ale tu nie trzeba demontować zderzaka aby je wymieniać, a koszt jednego to około 100 zł.
Jeżeli chodzi o wybór czy Kia czy Hyundai, to tu już raczej wyboru musisz dokonać sam - chodzi o wygląda, estetykę, czy nic innego jak gust. Ważne jest, żeby auto podobało się Tobie, a nie sąsiadom.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Sty 2020, 20:56

@MotoAlbercik

Własnie oba te egzemplarze mi się podobają :) jeśli to samo silnikowo to okej.
Z tym gazem własnie wiem, że są "problemy" ale ostatnio dostałem odpowiedz od mechanika, że to już na porządku dziennym gaz w tych autach i nic się nie dzieje :) Także jestem lekko zmieszany, ale uważasz, że bensynki (oba samochody) dadzą radę i nie bedzie trzeba w nich wkładac "co tydzień" kaski?
Zalezy mi na trwałym aucie :)
Lukasz2623
Nowicjusz
 
Posty: 24

19 Sty 2020, 11:47

Oba samochody uchodzą za mało awaryjne, jak wcześniej wspominałem. Instalacje LPG są coraz lepsze, oprogramowanie i sterowniki coraz lepsze, więc być może radzą sobie z takimi instalacjami. Warto by jednak sprawdzić, po ile km mają przejechane te autka na LPG. Bo jak ktoś powie, że przejechał już 30 tyś i nic się nie dzieje, to raczej słaby dowód na to, że nic się nie dzieje - problemy mogą wyjść dopiero po przejechaniu np. 70 czy 100 ty km, a do tego ważny jest styl jazdy. Tak więc ja tutaj niestety nie pomogę. Wiem tylko, że silniki te nie lubią gazu. A jeżeli już gaz ktoś założył, to trzeba pamiętać tez o tym, że oprócz LPG będzie spalana również benzyna. Może to być nawet w proporcji 3 litry benzyny i 10 litrów gazu na 100km. Wszystko oczywiście zależy od wersji silnikowej. A dokładniej to dowiesz się pytając gazownika, który zakłada instalacje LPG w fazie ciekłej, bo tylko taka instalacja może tam być założona.
Lukasz2623 napisał(a):Także jestem lekko zmieszany, ale uważasz, że bensynki (oba samochody) dadzą radę i nie bedzie trzeba w nich wkładac "co tydzień" kaski?

Na to pytanie tak naprawdę nikt ci nie udzieli jednoznacznej odpowiedzi.Kupisz 10 takich aut i będziesz jeździł bezproblemowo, a kupisz 11 i będziesz siedział więcej u mechanika niż w aucie. Jedyne co możesz zrobić, to dokładnie sprawdzić auto przed zakupem i jeździć z nadzieją, że nic się nie będzie działo. Żaden mechanik podczas oględzin nie wejdzie do silnika i ci nie powie, że przejedziesz jakieś 10 tyś i to czy tamto się zepsuje. Teraz ludzie mają problemy nawet z nowymi autami. A co dopiero mówić o używanych. Oczywiście pisząc to, nie mam na myśli tylko tych dwóch samochodów, ale ogólnie, wszystkie.
Skoro ci się te marki podobają, to wybierz wersję silnikową z tych polecanych, sprawdź dobrze przed zakupem i jeździj ciesząc się życiem :) . A jak się coś zepsuje, to trudno - trzeba będzie naprawić. Mankament wszystkich aut i wszystkich kierowców.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000