Jak zwiększyć MOC silnika? - Frontera, Benz. 2,4

29 Lis 2008, 18:28

Witam, interesuje mnie, jak zwiększyć MOC silnika w samochodzie OPEL FRONTERA 2.4 Benz, który posiada 125KM.
Czy dokupienie turbiny z filtrem dużo pomoże, i czy to się opłaca?

Czy są jakieś inne sposoby zwiększenia MOCY?

Pozdrawiam, i oczekuję na odpowiedzi.
KuKiKaZMaN
Nowicjusz
 
Posty: 6
Prawo jazdy: 01 01 2001

29 Lis 2008, 22:44

Hmmm...Według mnie nie opłaca się dokładać do SUV-a.
Tam jest system, który jest przekierowany na MOC a nie na przyśpiesznie.

Ale hm...oczywiście możesz założyć TURBO i doda Ci to jakieś 40-60KM.
Również możesz zamontować NOS. Np. 2x5Kg butla. Posiadam taką. I według mnie opłacało się zamontować NOSa. Dodało mi to jakieś 90KM.

Więc zdecyduj sam.

Pozdrawiam !
BRIAN842
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 596
Miejscowość: Kraków

30 Lis 2008, 11:19

Jak na 2.4 silnik nie jest zbytnio wysilony więc posiada on jeszcze jakieś rezerwy. Największe przyrosty mocy daje oczywiście instalacja turbosprężarki. Każdy silnik znosi przeróbki inaczej ale małym niegroźnym dla silnika dmuchnięciem mysle ze podana przez kolege Briana wartosc mocy była by do osiągnięcia. Oczywiście wraz z coraz większym ciśnieniem doładowania można by osiągnąć jeszcze większe wartości ale należ również pamiętać o wytrzymałości silnika i układu napędowego i o ewentualnej ingerencji w te podzespoły.
Są jeszcze inne metody podnoszenia mocy jak np. zmiana oprogramowania ECU, obróbka głowicy, liczony dolot i wydech ale wzrost mocy już nie jest taki jak oczywiście w przypadku turbodoładowania.
Jest ewentualnie jeszcze trzecia możliwość - swap - czyli zmiana silnika na większy i mocniejszy. Tylko wówczas trzeba wiedzieć i pomyśleć o spasowaniu mocowań, skrzyni biegów, półosi i wielu elementów.
Pozdro
Tuningowi diesli - NIE
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

30 Lis 2008, 13:00

Nom . Zgadzam się z panem Arkiem xDD

P.S. mam pytanie w podpisie masz Tuningowi Diesli - NIE
W związku z tym mam pytanie czy się opłaca tuningować Forda Focusa 2.2 TDCi 150KM . ? Skoro jesteś przeciwny tuningowi diesli, dlaczego ?
BRIAN842
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 596
Miejscowość: Kraków

01 Gru 2008, 15:34

Znaczy powiem Ci kolego tak. Jak wiadomo (turbo)diesle to konstrukcyjnie oszczędne silniki do normalnej spokojnej jazdy. Po co zatem mysleć o ich tuningu i sportowo do nich podchodzić? Mało kto pamięta że obecne turbodiesle są bardzo wrażliwe i nie posiadają już takich rezerw mocy. Nawet bez tuningu ulegają one nieraz awariom z powodu wysilenia. Oczywiscie nie jest powiedziane że pod żadnym pozorem silników diesla nie można poddawać chiptuningowi bo są firmy które chiptuningiem podniosą moc o niewiele ale zachowają przy tym prawidłowe obciążenia termiczne silnika. Jednak większość tunerów zachwycając sie dużym przyrostem mocy i lepszymi osiągami zapomina o tym. Cierpi na tym przede wszystkim sprzęgło (zwłaszcza z dwumasowym kołem zamachowym, większy moment), turbina (wyższa temp. pracy itd.), filtr cząstek stałych i wiele innych podzespołów silnika i ukł. napędowego.
Po za tym nowoczesne turbodiesle i tak już całkiem sensownie jeżdżą i osiągają naprawde niezły moment obr. i to już przy niskich prędkościach obrotowych a powyżej 4000-4500 nie ma już najmniejszego sensu ich kręcić. Jednym słowem te silniki poprostu nie mają sportowej charakterystyki.
Myśle że coś wyjaśniłem :wink:
Pozdro.
Tuningowi diesli - NIE
arek_89
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 903
Miejscowość: Małopolska

01 Gru 2008, 16:16

Wiele kolego.
Hm...nom prawda ten TDCi ma już dużego kopa.
Teraz wymieniłem tylko mocniejszą turbinę - tamta wysiadła ;D
co do turbin to tanie nie są . jednak mojego dieselka dostawie w spokoju. xD
BRIAN842
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 596
Miejscowość: Kraków
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak bezpiecznie podróżować z psem?
    W ramach kolejnego materiału z cyklu Piątek ze Szkołą Auto, instruktorzy doradzają, jak bezpiecznie podróżować z psem. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Wyjeżdżając z psem na majówkę ...