Pierwsze auto dla nowego kierowcy

14 Mar 2021, 17:29

Cześć niedawno zdałem prawko i chciałbym kupić swoje pierwsze auto. Auto przez najbliższe pół roku będzie wykorzystywane 70% trasa 30% miasto, później te proporcje się odwrócą z tym, że po mieście nie zakładam jeździć po przysłowiowe bułki 100m od domu tylko w razie potrzeby jechać gdzieś na drugi koniec miasta czy po coś ciężkiego do sklepu itp. chyba każdy mnie zrozumie o co chodzi. Więc roczny przebieg nie powinien przekroczyć 10.000 km Co do budżetu to sam nie wiem. Mogę przeznaczyć na auto 10k jak i 20k tylko pytanie czy opłaca się wydawać takie pieniądze na pierwsze auto? Z tych aut co mi się podobają a niekoniecznie wszystkie wymienione są tutaj uznawane za dobre na start to:
AR Giulietta (budżet chyba i tak za niski)
Audi A3 8L/8P
BMW E36/E46
Citroen DS3
Fiat Bravo II
Ford Focus II / Mondeo MK4
Honda Civic 5-8 gen. / Accord 6-7 gen.
Hyundai Coupe II gen.
Kia Pro Ceed I gen.
Lexus IS200
Mazda 6 I gen. / MX-5
Mercedes W203/W209
Mitsubishi Lancer 8 gen.
Opel Astra G Bertone / H GTC
Peugeot 206 / 406 coupe
Saab 9-3 II gen.
Seat Leon I gen.
Toyota Celica 6-7 gen. / Corolla E12 / Auris
Volvo S40 II gen.

Lista długa, ponieważ wymieniłem auta, które podobają mi się w przedziale 10-15-20k, choć pewnie część z nich można wywalić na start. Jestem świadom tego, że serwisowanie niektórych aut jest drogie, ale jeżeli ma mi zapewnić większy komfort podczas jazdy i sam fun z posiadania auta niżeli traktować je tylko jako środek transportu z punktu A do punktu B to jestem skłonny zapłacić za serwis więcej (w granicach rozsądku).
diho
Nowicjusz
 
Posty: 5

14 Mar 2021, 20:08

Genialny rozstrzał :D Na tej liście są kompakty, auta sportowe, duże limuzyny, mieszczuchy. Sprecyzuj bardziej na czym Ci zależy.
Polecam Bravo/focusa/ceeda/i30/leona/astre G/S40 II/A3

Szukaj benzyn wolnossących (bez turbo). Ewentualnie Bravo może być z turbo bo to dobry silnik, tylko łączony w tym wypadku z kiepską skrzynią biegów - Ale to jednorazowa naprawa.
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 275
Auto: Dacia Duster II FL
Silnik: 1.0 tce 100km + lpg
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

14 Mar 2021, 22:48

Jak ja lubię tematy "Pierwsze auto..." :mrgreen:

Najpierw trochę ostudź emocje, bo typy ewidentnie podszyte hormonami i "co znajomi powiedzą" :ok: szczerze mówiąc, na totalnie pierwszą furę (zakładam, że oprócz 30h w nauce jazdy i tej 1h w egzaminacyjnym, zbytnio nie jeździłeś), poszukałbym czegoś jak najbliżej miejsca zamieszkania i za przysłowiowe 2k, aby nabrać trochę ogłady z czyś, co jest czysto, hmmm... mechaniczne i pozbawione wspomagaczy :ok: to znacząco ułatwi Ci karierę kierowcy w przyszłości, bo jak pojedziesz złomkiem, to pojedziesz wszystkim.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

15 Mar 2021, 12:30

hoderi145 napisał(a):Genialny rozstrzał Na tej liście są kompakty, auta sportowe, duże limuzyny, mieszczuchy. Sprecyzuj bardziej na czym Ci zależy.
Polecam Bravo/focusa/ceeda/i30/leona/astre G/S40 II/A3

Szukaj benzyn wolnossących (bez turbo). Ewentualnie Bravo może być z turbo bo to dobry silnik, tylko łączony w tym wypadku z kiepską skrzynią biegów - Ale to jednorazowa naprawa.

Nie no aż tak dużego auta nie potrzebuję. Jakiś mniejszy sedan maksymalnie. Więc co Mazda, Accord, Mondeo odpadają?

mike napisał(a):Najpierw trochę ostudź emocje, bo typy ewidentnie podszyte hormonami i "co znajomi powiedzą" szczerze mówiąc, na totalnie pierwszą furę (zakładam, że oprócz 30h w nauce jazdy i tej 1h w egzaminacyjnym, zbytnio nie jeździłeś), poszukałbym czegoś jak najbliżej miejsca zamieszkania i za przysłowiowe 2k, aby nabrać trochę ogłady z czyś, co jest czysto, hmmm... mechaniczne i pozbawione wspomagaczy to znacząco ułatwi Ci karierę kierowcy w przyszłości, bo jak pojedziesz złomkiem, to pojedziesz wszystkim.


I o co Ci chodzi? Nie rozumiem Was czasami. Ktoś założy temat, że szuka auta za 5k i ma jakieś delikatne wymagania typu szyby w prądzie z przodu i klimatyzację a potraficie odpisać, że ma za mały budżet na wydziwianie, a sam proponujesz mi auto za 2k gdzie za tyle to możesz kupić sobie rower ze średniej półki. Już pomijając, że budżet mam nawet 10 razy większy na auto niż te 2k. I co mam niby za taką sumę kupić? Seicento bez wspomagania i klimy?
Mam gdzieś opinię znajomych. Jakbym napisał, że chcę na pierwsze auto jakieś 2.5litra i 7-8sekund do 100 bo co ja powiem kolegom to może i Twoja reakcja byłaby na miejscu. Z tych aut co wymieniłem to jedynie ta Celica 7 gen. słabo się nadaje na pierwszy samochód. A reszta no nie przesadzajmy.
Nie chcę np. w takiej A3 mieć 1.8T czy 2.0 FSI lub w BMW 2.2-3.0 bo wiem że jest to proszenie się o kłopoty i nie opanuję takiej mocy.
diho
Nowicjusz
 
Posty: 5

15 Mar 2021, 13:00

diho napisał(a):Nie no aż tak dużego auta nie potrzebuję. Jakiś mniejszy sedan maksymalnie. Więc co Mazda, Accord, Mondeo odpadają?

Dopasuj rozmiar auta do swoich potrzeb. Po co Ci np mondeo lub accord skoro nie wykorzystasz przestrzeni jakie dają te samochody? A takie auto będzie droższe w zakupie, jego utrzymanie też będzie więcej kosztowało.

Zobacz te typy co podałem. Jeśli sedan to możesz sprawdzić jeszcze Hondę City, skoda octavia (chociaż ona wcale mała nie jest).
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 275
Auto: Dacia Duster II FL
Silnik: 1.0 tce 100km + lpg
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

15 Mar 2021, 23:13

diho spuść z tonu.
To, o czym pisałem, to kwestia doświadczenia. Też kiedyś byłem świeżo po zdaniu PJ i też planowałem kupić sobie fajne auto za X kasy, a wyszło zupełnie inaczej, co, wg mnie, wyszło mi tylko na dobre. Zakładając na forum wątek z pytaniem musisz się liczyć z tym, że będziesz otrzymywać różne porady, a przecież nie każę ci kupować biletu miesięcznego na PKS...
Inna sprawa, że i tak ciężko jest ci coś doradzić, bo mieszasz co najmniej 4 różne segmenty aut, więc twój rage nie ułatwia spawy.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

16 Mar 2021, 12:52

Ja polecę w takim razie skode octavia 1.9 tdi, skoro piszesz, że będzie w trasy. Wygodny samochód, moc jak na pierwszy samochód ok. Najważniejsze jest aby kupić coś zadbanego a nie żadnego "strupa".
malmon3
Aktywny
 
Posty: 302

16 Mar 2021, 23:14

Skąd jesteś to coś się poszuka.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

17 Mar 2021, 13:24

mike napisał(a):To, o czym pisałem, to kwestia doświadczenia. Też kiedyś byłem świeżo po zdaniu PJ i też planowałem kupić sobie fajne auto za X kasy, a wyszło zupełnie inaczej, co, wg mnie, wyszło mi tylko na dobre. Zakładając na forum wątek z pytaniem musisz się liczyć z tym, że będziesz otrzymywać różne porady, a przecież nie każę ci kupować biletu miesięcznego na PKS...
Inna sprawa, że i tak ciężko jest ci coś doradzić, bo mieszasz co najmniej 4 różne segmenty aut, więc twój rage nie ułatwia spawy.


Wymieniłem modele, które mi się podobają z wyglądu i to tyle, przecież to napisałem w poście. Co do segmentu to jak sam widzisz nie wiem. Na pewno nie potrzebuje jakieś limuzyny typu Seria 7/A6/ SuperB/ GS czy jakiegoś pojemnego kombi.

malmon3 napisał(a):Ja polecę w takim razie skode octavia 1.9 tdi, skoro piszesz, że będzie w trasy. Wygodny samochód, moc jak na pierwszy samochód ok. Najważniejsze jest aby kupić coś zadbanego a nie żadnego "strupa".

Tak i za pół roku będę znów auto zmieniał bo diesiel do miasta to nie jest dobry wybór.

Barol napisał(a):Skąd jesteś to coś się poszuka.

Okolice Szczecina
diho
Nowicjusz
 
Posty: 5

17 Mar 2021, 20:59

Cee'd spoko, bravo 1.4 t-jet i e12 1.6 110 km. Na tym bym się na Twoim miejscu skupił, kolejność przypadkowa.
sisinho17
Początkujący
 
Posty: 245
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: I30, ceed
Silnik: 1.5 tgdi
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

17 Mar 2021, 23:42

Jak na pierwsze auto nie ma co kupować czegoś konkretnego bo zawsze się zdarzy jakaś przycierka czy coś.

Może coś takiego?
[link do oferty na Olx wygasł]
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

19 Mar 2021, 17:12

Barol
Damy radę poszukać coś lepszego z wyglądu? Nie wiem jakoś nie podoba mi się taki wygląd auta. Pewnie przez to, że mam 22 lata i patrzę z innej perspektywy na te samochody :/
I jak z tym budżetem? Myślisz, że lepiej kupić jakieś auto za 2-3 wypłaty do nauki i później myśleć o czymś lepszym czy szukać od razu czegoś do 20k?
diho
Nowicjusz
 
Posty: 5

19 Mar 2021, 23:16

Według mojego doświadczenia jak i moich znajomych lepiej coś tańszego żeby póżniej nie było zbytnio szkoda w razie jakiegoś zarysowania czy choćby odpukać stłuczki.

Tą Kie wrzuciłem bo zbytnio średnio jest w czym wybierać w Twojej okolicy ale coś tam jeszcze znalazłem.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]?
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]? - masz pod nosem.
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]?
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012