Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym

23 Sty 2019, 14:19

Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym – Toyota Prius – grudzień 1997.

Toyota co prawda nie wynalazła hybrydy, lecz opracowała pierwszy układ hybrydowy, który miał szansę odnieść sukces na rynku komercyjnym i doprowadziła go do perfekcji. Koncepcja użycia silnika spalinowego i elektrycznego do napędu pojazdu była znana już na początku XX wieku. Z powodzeniem stosowano ją w okrętach podwodnych, lecz w pojazdach mechanicznych konstruktorom nie udawało się uzyskać zadowalających efektów, choćby ze względu na kwestię ciężkich i mało wydajnych akumulatorów. Gdy 10 grudnia 1997 roku Toyota zaprezentowała niepozorny pojazd o nazwie Prius, sceptycy uśmiechali się drwiąco, wróżąc rychłe fiasko „eksperymentu”. A jednak! Toyota Hybrid System, a później Hybrid Synergy Drive okazały się wielkim sukcesem i prawdziwą rewolucją w światowej motoryzacji.
Pierwszy seryjnie produkowany samochód z napędem hybrydowym W ciągu 21 lat Toyota wyprodukowała ponad 12,5 miliona aut hybrydowych. Sceptycy zamilkli. Do grona producentów hybryd dołączyło wielu wiodących producentów, dla których innowacje Toyoty były punktem odniesienia. Obecnie większość modeli Toyoty jest dostępna także z napędem hybrydowym, zaś Prius pozostaje najpopularniejszym na świecie modelem z alternatywnym napędem.

POLECAMY Toyota zmienia świat

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3437
Zdjęcia: 12492
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi przetestuje koncepcję centrum szybkiego ładowania
    Audi kontynuuje swoją transformację w kierunku dostawcy zrównoważonej mobilności segmentu premium. Do roku 2025 marka planuje zintensyfikować swoje działania, oferując szeroką gamę ponad 20 modeli z napędem w pełni ...
    Czy obwodnice miast powinny być płatne?
    Czy płacenie za obwodnicę stawia pod znakiem zapytania sens jej istnienia? Przecież obwodnica ma za zadanie odciążenia centrum miasta. W przypadku jak będzie płatna to czy kierowcy nie wybiorą jednak przejazdu przez centrum.

  •