Range Rover p38 1995r 4.6 V8

17 Lut 2020, 00:35

Wracam na forum po długiej nieobecności i przedstawiam swój ,, nowy" nabytek.
Range Rover P38
Rok 1995
Silnik 4.6 V8 224KM 380Nm zasilany podtlenkiem LPG
Przebieg oryginalny 125tys. km
Skrzynia automatyczna.
W oryginalnym lakierze z wyjątkiem zderzaków.

Samochód idealny dla masochistów motoryzacyjnych. Ten model trzeba kochać, inaczej po tygodniu się go znienawidzi i porzuci w przydrożnym rowie.

Kapryśny bardziej niż kobieta, awaryjny jak laguna II z tym, że kilka razy droższy w utrzymaniu...
Spalanie na poziomie załadowanego tira... W mieście 25-30l, trasa 20l, na szczęście ratuje mnie LPG.

A teraz trochę zalet:
Właściwości terenowe niczym czołg :) Zbudowany na ramie. Dwa sztywne mosty ,reduktor i stały napęd na 4 koła robią robotę.
Do tego pneumatyczne zawieszenie. Wjedzie prawie wszędzie a co najważniejsze zawsze wyjedzie.
Komfort podróżowania niczym w limuzynie. Niewiele ustępuję mojemu BMW e38. Wyciszenie rewelacyjne, fotele tak wygodne, że nie chce się z nich wstawać. Wnętrze przeogromne.
Zawieszenie jak na 1995r myślę, że całkiem spoko.
Automatyczna dwustrefowa klimatyzacja
Tempomat- póki co niesprawny :(
Podgrzewana przednia szyba
Bardzo rozbudowany komputer pokładowy biorąc pod uwagę fakt, że samochód ma już ćwierć wieku.
Sterowanie z kierownicy tempomatem oraz radiem.
Elektrycznie sterowane fotele z pamięcią. Nawet zagłówki sterowane elektrycznie. Fotele oczywiście skórzane i podgrzewane.
4x elektrycznie sterowane szyby + elektrycznie otwierany szyberdach.
Lusterko wsteczne fotochromatyczne.
Podgrzewane lusterka zewnętrzne opuszczające się po włączeniu biegu wstecznego.
Oryginalne nagłośnienie Harman Kardon z fabrycznym subwooferem w bagażniku.

Blacha prawie w całości aluminiowa tak, że pojęcie rdzy nie istnieje.
Przynajmniej mój egzemplarz rudej nie posiada praktycznie wcale i chyba to najbardziej mnie urzekło. Mój pierwszy samochód bez grama rdzy :D

Archaiczny silnik V8 urzeka dźwiękiem ale zabija spalaniem...
Miasto przy emeryckiej jeździe 25l LPG, jadąc normalnie bez zamulania 30l...
Trasa 100-130 wyszło jakieś 20l. Myślę, że gdy będzie cieplej na letnich oponach i ze sprawnym tempomatem będzie coś tam lepiej.
Dynamika silnika nie jest powalająca. Papierkowe 10s do 100km/ jest jak najbardziej realne. Generalnie jak na ponad 2 tony masy, stały napęd na 4 koła i opory powietrza niczym przystanek autobusowy to chyba nie jest źle.
Jazda o mieście w zakresie obrotów 1000-1500 jest na prawdę relaksyjąca 8)
Co mnie boli najbardziej to 4 biegowy automat. Na trasię bardzo brakuję 5 biegu.
Wytestowany na autostradzie- osiągnięcie 200km/h nie było większym problemem. Jednak czuć, że samochód męczy się przy takich prędkościach.

Jestem fanem prawdziwej, leciwej motoryzacji. Jednak Lad Rover to nie samochód. Land Rover to stan umysłu :lol: :shock: :naughty:
Lubi się psuć a części nie są tanie. Trzeba mieć tą świadomość.
Spalanie jest kosmiczne....
Promień skrętu niczym autobus z czasów PRL. Manewrowanie na ciasnych miejskich parkingach to udręka :lol:
Jednak sama jazda, komfort podróżowania jak i właściwości terenowe w połączeniu z pneumatycznym w pełni regulowanym zawieszeniem to coś w czym można się zakochać.
Ciężko o drugi samochód tak dzielny w terenie a jednocześnie tak komfortowy i dobrze prowadzący się na trasie.
Polecam go tylko świadomym użytkownikom, którzy we własnym zakresie ogarną jego kaprysy.
Gabarytami i kanciastą sylwetką bardzo wyróżnia się w motoryzacyjnym tłoku.
Niebawem dodam obszerną galerie zdjęć oraz trochę nagrań z terenowych wojaży :)
pozdrawiam kirin88

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Ostatnio edytowany przez kirin88, 17 Lut 2020, 10:14, edytowano w sumie 1 raz
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 10
Prawo jazdy: 0- 0-2006
Auto: BMW & ROVER
Silnik: V8 :D
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1995

17 Lut 2020, 00:54

kirin88 napisał(a):Promień skrętu niczym autobus z czasów PRL.
idealnie pasuje tablica rejestracyjna PKS :mrgreen: Trzeba mieć jaja i brak szacunku do piniądza żeby jeździć Landem p38, ja bardzo podziwiam. :ok:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 49
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km

17 Lut 2020, 12:33

Haha może coś w tym jest :lol: ale to też tak nie do końca...
Problemem RR P38 w Polsce jest niewłaściwy serwis przez niewłaściwe osoby i zażynanie tych samochodów przez lata przez użytkowników którzy nie mieli pojęcia jak się z P38 obchodzić.
Może i naiwnie liczę, że mój egzemplarz będzie dla mnie łaskawy i będzie się psuł mniej niż statystyczny Range :lol:
Moj P38 ma od nowości drugiego właściciela. Przez Pierwsze 14 lat jeździł nim Włoch. Kolejne 11 wlaściciel w PL, od którego samochód kupiłem.
PRzebieg zweryfikowany w serwisie LR to niespełna 130 tys i brak historii wypadkowej. Do tego multum papierów na wszelkie wymiany części, zawsze oryginalne. Póki co jeżdżę już całe 7 tyg i usterek brak.
Znam RR od podszewki i względem osób, które nie miały z nim styczności ewentualne koszta serwisu jestem w stanie obniżyć kilkukrotnie.
Przykładowo właśnie regeneruję pompkę zawieszenia. Nowa kosztuję 1500zł. Ja wytarty cylinderek wytoczę sobie sam, komplet uszczelnień kupiłem za 89zł... itp. itd... Mam stary komputer z wejściem com, oprogramowanie i kable diagnostyczne tak, że wizyty w serwisie na kasowanie błędów również odpadają. Serwis LL dziera niemiłosiernie.
Wiem też gdzie kupować części nawet 2 krotnie taniej niż przeciętne ceny.

Dłubać przy zbytkach uwielbiam tak, że liczę że będę się cieszył jak najdłużej jednym z ciekawszych samochodów końca lat 90tych.
Kolejnym krokiem będzie przeróbka instalacji LPG by jak najbardziej obniżyć kosmiczne spalanie.... Jak już Range będzie idealny to BMW e38 idzie na sprzedaż po 4 latach jeżdżenia :)
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

17 Lut 2020, 12:47

kirin88 napisał(a):BMW e38 idzie na sprzedaż po 4 latach jeżdżenia
mi dawaj znać na PW bo mój kumpel szuka.

kirin88 napisał(a):Problemem RR P38 w Polsce jest niewłaściwy serwis przez niewłaściwe osoby i zażynanie tych samochodów przez lata przez użytkowników którzy nie mieli pojęcia jak się z P38 obchodzić.
gadasz jak typowy fanatyk :P, wiesz mało jest ludzi którzy w woła roboczego mają ochotę pakować tyle kasy co w Ferrari :wink:
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

17 Lut 2020, 12:59

Jestem fanatykiem... :D Gdyby nie fanatycy na drogach jeździły by same fabie i kia ceed :)

Dam znać ;) Kwestia miesiąca i e38 idzie na sprzedaż.
kirin88
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

17 Lut 2020, 13:22

kirin88 napisał(a):Kwestia miesiąca i e38 idzie na sprzedaż.
jemu się nie spieszy, może być i pół roku, już dawno mu ją pokazywałem to mało się przy mnie nie wytrzepał :mrgreen: chodź marudził że silnik mały
Kao
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Volvo 900 - samochód do driftu Volvo 900 - samochód do driftu
    Volvo pożegnało się już z napędem na tył, ale kiedyś sprawy miały się zupełnie inaczej. A modele z serii 200, 700 i 900 wychowały wielu skandynawskich rajdowców i drifterów, którzy za ich kierownicą ćwiczyli ...
    [D] Croma II 1,9 / Accord VII 2,2 / 6 I 2,0 / Passat B6 2,0 [D] Croma II 1,9 / Accord VII 2,2 / 6 I 2,0 / Passat B6 2,0
    Podstawowe kryteria zestawienia: - kombi segmentu D - silnik diesla o mocy ok. 140KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2005 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Fiat Croma II 1,9 Multijet - 150KM - Honda ...

• 16 Mar 2020, 13:41

Kao napisał(a):idealnie pasuje tablica rejestracyjna PKS
    Haha… no pali pawie tyle co taki autobus :)
    Miałem okazję kiedyś parę razy jechać tym samochodem i mi się podobało ale nie kupiłbym go chyba ze względu na koszty utrzymania ;/

@kirin88 podziwiam :)

Jeździłeś już w jakimś terenie?
    Cichy77
    Forumowicz VIP

Zdjęcia: 68
    Auto: Mam, często zmieniam!