Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led

05 Gru 2019, 00:09

Witam.
Nie mogę znaleść żadnych szczegółowych wyjaśnień na Google:(
Chciałbym się dowiedzieć jaka jest różnica między światłami głównymi led a nieraz opcja basic led lub mid led (nowa Toyota C-HR wersja Style)
Słyszałem, że full led mają światła soczewkowe a przy basic led w Toyocie jest standardowy klosz i led na odbłyśniku jak przy żarówkach?
Interesuje mnie jednak jaką takie światła mid led mają moc, ile lumenów, ogólnie jak mocno świecą w porównaniu do standardowych halogenów i full led.
Znalazłem niepokojącą informację, że ponoć mid led krótko świecą na słabą odległość (akurat temat mid led Volkswagena).
Dzięki za wyjaśnienia:)
davis83
Obserwowany
 
Posty: 1

05 Gru 2019, 11:12

Jeżeli występują różne wersje reflektorów LED w danej marce najczęściej różnice te dotyczą ilości świateł LED i użytej technologii.

Przykładowo w VW masz takie wersje: LED Top (Full LED), LED Mid, LED Basic (nie one dostępne we wszystkich modelach, tylko w wybranych). Pierwsze LED Top to najwyższa opcja i tu masz pełne oświetlenie ledowe z przodu światła mijania, drogowe, halogeny, do jazdy dziennej do tego dochodzą zaawansowane techniki oświetlania drogi jak AFS (dynamiczne światła kierowane), mają dynamiczną regulację zasięgu, spryskiwacze itd. Są to reflektory wykonane w pełni w technologii LED, soczewkowe. Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led Wyróżniają się lekko wygiętym, cienkim paskiem LED na spodzie reflektora oraz paskiem w kształcie litery "U" okalającym soczewkę świateł mijania, które pełnią funkcję DRL. Funkcja kierunkowskazów realizowana przez osobne diody LED, również na spodzie reflektora. Dynamiczne doświetlanie zakrętów w pełnym zakresie prędkości realizowane przez skrętne soczewki, dodatkowo statyczne doświetlanie zakrętów do prędkości 40km/h realizowane przez żarówkę LED umieszczoną w górnym rogu reflektora (od strony grilla). Działająca od 60km/h po zmroku, Funkcja Dynamic Light Assist - dostosowująca snop świateł długich do warunków na drodze (wycinanie) wiązki na pojazdy jadące z przeciwka oraz jadące przed nami. Umożliwia praktycznie ciągłą jazdę na światłach drogowych, przełączając na światła mijania w sytuacji gdzie natężenie światła skierowane w naszą stronę będzie duże czyli np. w obszarze zabudowanym (wykryte uliczne latarnie) lub warunków uniemożliwiających bezpieczne korzystanie ze świateł drogowych. W standardzie montowane są spryskiwacze reflektorów.

Drugie to LED Mid to z tego co wiem taka sama lampa jak w Led Top i główne różnice polegają w zaawansowanych funkcjach sterujących oświetleniem w reflektorze których w tym modelu jest po prostu mniej. Nie jestem pewien ale chyba patrząc na lampę z zewnątrz nie odróżnisz tu czy to jest Top czy też Mid LED.

Trzecie LED Basic to reflektory wykonane również w pełni w technologii LED ale nie ma tu soczewek i światła mijania i drogowe montowane są na odbłyśnikach. Charakteryzują się one 12 diodowym paskiem LED na spodzie reflektora świecącym zarówno na biało jak i pomarańczowo (światła dzienne DRL i kierunkowskazy). Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led Reflektory dostępne są z systemem Light Assist (wykrywa zbliżające się pojazdy i odpowiednio wyłącza/włącza światła drogowe). Mamy też funkcję statycznego doświetlania zakrętów która działa do prędkości 40 km/h i realizowana jest poprzez halogenowe żarówki kierunkowe wbudowane w klosz lamp przeciwmgielnych (tu mamy już zwykłe żarówki nie ledowe).

Jeżeli chodzi o samo nazewnictwo przy reflektorach LED to każdy z koncernów używa innych sloganów, a wygląda to tak:
  • Audi - Matrix-Beam LED
  • BMW -Adaptive LED Headlights
  • Ford - Ford Dynamic LED
  • Lexus - Adaptive Lights AHS
  • Mercedes-Benz - Multibeam LED
  • Opel - IntelliLux LED
  • Porsche - Porsche Dynamic Light System Plus
  • Peugeot - Peugeot Full LED Technology
  • Mazda - Active High-Beam Control | High-Beam Control
  • Seat - Full LED
  • Skoda - Full LED
  • Volkswagen - LED Top | LED Mid | LED Basic
  • Renault - Full LED Pure Vision
  • Toyota - Pure LED

Na koniec jeszcze dla porównania reflektor halogenowy z tego samego modelu samochodu. Reflektory światła (full) Top Led, a Basic Led lub Mid Led
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus RX 450h - duży luksusowy SUV
    RX 450h to duży luksusowy SUV o długości 4,89 m z napędem hybrydowym o mocy 313 KM, który przyspiesza do setki w 7,7 s. Zużycie paliwa wg WLTP wynosi od 7,6 l/100 KM. Testerzy Consumer Reports uzyskali średni wynik ...