Dzień Bez Samochodu - 22 września 2009

Czy popierasz Europejski Dzień Bez Samochodu?

TAK
13
72%
NIE
5
28%
Razem głosów : 18

14 Wrz 2009, 17:47

Już po raz jedenasty w Europie i piąty w Polsce obchodzony jest Dzień Bez Samochodu. Międzynarodowa kampania ma uświadamiać o negatywnych skutkach korzystania z samochdu.
Twórcy kampanii, francuscy ekolodzy przekonują, że warto chociaż jeden dzień w roku zrezygnować z samochodu na rzecz innych środków transportu - miejskiego lub roweru. Wojciech Makowski z Instytutu Spraw Obywatelskich wyjaśnia, że Dzień Bez Samochodu jest potrzebny, żeby przemyśleć, czy w mieście auto jest potrzebne na co dzień. Mieszkając w mieście zazwyczaj nie zastanawiamy się, jakie problemy niesie ze sobą samochód. Ten dzień powinien być traktowany pozytywnie, bo ludzie odzyskują przestrzeń publiczną zajętą przez samochody.

W akcję w Polsce co roku włącza się ponad sto miast. W wielu z nich można za darmo podróżować komunikacją miejską. W stolicy tego dnia każdy właściciel samochodu może podróżować miejskimi autobusami, tramwajami i metrem. Wystarczy, że okaże kontrolerowi dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Akcja ma również doprowadzić do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza w miastach. Ekolodzy przekonują, że właśnie samochody są źródłem największej ilości zanieczyszczeń w metropoliach.

Zagłosuj w naszej ankiecie.
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

14 Wrz 2009, 18:12

Ustalanie dnia roboczego dniem bez samochodu jest beznadziejnym pomyslem. Podejrzewam, ze wielu zapracowanych ludzi nie zostawi nagle aut - tym bardziej, ze kontrolerzy biletów zachowują sią tak, jakby tego dnia nie było (własne doświadzczenia z zaeszłego roku) - to wszystko jest całkowicie nie spójnie i nie skoordynowane, więc nie sposob tu mowić o sukcesie takiej akcji.
Ostatnio edytowany przez Kacper, 14 Wrz 2009, 20:39, edytowano w sumie 1 raz
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

14 Wrz 2009, 19:45

Moim zdaniem jest to potrzebne wielu ludzi nawet nie wie jak autobus czy tramwaj wygląda od środka a nieraz takim tramwajem można wcześniej zajechać na miejsce niż autem bo nie stoisz w korkach. A co do kontrolerów jak jakiś będzie sprawiał problemy to trzeba spisać dane kontrolera i nr. służbowy i zgłosić sprawę.
Ostatnio edytowany przez PrezesArtek, 14 Wrz 2009, 20:39, edytowano w sumie 1 raz
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

14 Wrz 2009, 19:56

Zgadzam się z PrezesArtek'iem... Ten dzień naprawde jest potrzebny a ,że i tak ktoś wchodzi w samochód i jedzie 22 września to już jego sprawa...
Ostatnio edytowany przez Mustang, 14 Wrz 2009, 20:39, edytowano w sumie 1 raz
Mustang
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Poznań

14 Wrz 2009, 20:09

Mustang napisał(a):Ten dzień naprawde jest potrzebny a ,że i tak ktoś wchodzi w samochód i jedzie 22 września to już jego sprawa...


Ja osobiście nie mieszkam w mieście i dotarcie z mojej miejscowości do pracy/szkoły wymaga własnego środka transportu. Ale ludzie mieszkający w miastach powinni mieć zakaz poruszania się samochodami w określonych godzinach.Zamiast tego powinni jeździć rowerami lub autobusami i mam tu na myśli cały rok ,a nie tylko jeden dzień !
Ostatnio edytowany przez norpaw, 14 Wrz 2009, 20:39, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
 
Posty: 1107
Zdjęcia: 9
Miejscowość: k/Poznań

14 Wrz 2009, 20:27

W mieście racja chociaż jeśli mieszkasz na obrzeżach miasta to też możesz sobie dojeżdżać rowerem lub autobusem...
Ostatnio edytowany przez Mustang, 14 Wrz 2009, 20:40, edytowano w sumie 1 raz
Mustang
Nowicjusz
 
Posty: 5
Miejscowość: Poznań
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Burza na drodze
    W Polsce sezon burzowy trwa zazwyczaj od kwietnia do września, ale apogeum występuje między czerwcem, a sierpniem. Takie warunki pogodowe podczas podróży samochodem stanowią zagrożenie ze względu na bardzo ograniczoną ...

14 Wrz 2009, 20:48

Rower odpada zimą a godziny autobusów nie zawsze odpowiadają. Ale oczywiście jeśli jest taka możliwość jak najbardziej.
Ostatnio edytowany przez norpaw, 14 Wrz 2009, 21:20, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
 
Posty: 1107
Zdjęcia: 9
Miejscowość: k/Poznań

14 Wrz 2009, 21:12

PrezesArtek napisał(a):Moim zdaniem jest to potrzebne wielu ludzi nawet nie wie jak autobus czy tramwaj wygląda od środka a nieraz takim tramwajem można wcześniej zajechać na miejsce niż autem bo nie stoisz w korkach. A co do kontrolerów jak jakiś będzie sprawiał problemy to trzeba spisać dane kontrolera i nr. służbowy i zgłosić sprawę.


Szczerze to ja nie wiem jak tramwaj od środka wygląda i autobus od 2 lat ... teraz autkiem się cały czas śmiga jak się prawko zdało tym bardziej że mieszkam na wiosze :D Dla mnie ten dzień jest nie potrzebny niektórzy nawet nie zwrócą uwagi na kolejne bezsensowne święto ... tym bardziej że to wtorek a ludzie będą chcieli dojechać do pracy a później jak najszybciej do domu... Ogólnie jak nieraz jestem w mieście i popatrzę na autobus, tramwaje przepełnione że ludzie przylepiają się do szyby to wolę tym samochodem jechać do roboty...
Luke16
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 835
Miejscowość: KNZ
Prawo jazdy: 12 03 2008
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Scenic II ph2/Panda II/Galaxy
Silnik: 1.6/1.2/1.9
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

15 Wrz 2009, 15:19

Luke16 napisał(a):Ogólnie jak nieraz jestem w mieście i popatrzę na autobus, tramwaje przepełnione że ludzie przylepiają się do szyby to wolę tym samochodem jechać do roboty...


No właśnie takich widoków jest coraz mniej!
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
 
Posty: 1107
Zdjęcia: 9
Miejscowość: k/Poznań

15 Wrz 2009, 16:24

tym bardziej że to wtorek a ludzie będą chcieli dojechać do pracy a później jak najszybciej do domu...

po to właśnie jest taki dzień żeby można było się przekonać że takim tramwajem można właśnie często szybciej dojechać do domu czy pracy i mniej nerwowo niż autem po zatłoczonym mieście
Serce bije w tempie obrotów maszyny
bodziokardasz
Zaawansowany
 
Posty: 623
Miejscowość: Czarna Ziemia

15 Wrz 2009, 20:31

bodziokardasz, dodam tylko tyle... że często jest tak że trzeba jakieś zakupy jeszcze zrobić... Sam jeździłem autobusami, pociągami, tramwajami do szkoły przez prawie 3 lata i diabli mnie brali jak taszczyłem torbę podróżną, zakupy i jeszcze nieraz plecak... Po przesiadce w auto nie widzę tego problemu... Torba w bagażnik, zakupy również i wygodnie podróżuje do domciu nie patrząc wogóle na czas... Samochodem ze szkoły jechałem godzinkę, autobusem 3 godziny albo i więcej...
JEST:
- Renault Scenic II ph2 1.6 16V LPG 115KM 2008r
- Fiat Panda 1.2 8V LPG 60KM 2003r
- Ford Galaxy 1.9 TDI 115KM 2000r
- ZIPP VZ-2 125cm3 2015r
Luke16
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 835
Miejscowość: KNZ
Prawo jazdy: 12 03 2008
Przebieg/rok: >50tys. km
Auto: Scenic II ph2/Panda II/Galaxy
Silnik: 1.6/1.2/1.9
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

15 Wrz 2009, 20:43

oczywiście różnicą jest jak dojeżdżasz do miasta i coś ze sobą masz zabrać itp. jednak często ludzie mieszkający w mieście używają auta żeby dojechać w inna część miasta, gdzie równie dobrze mogliby dotrzeć np.tramwajem, nie mówię tu o całkowitej rezygnacji z auta, lecz w ten przykładowy dzień można się zastanowić czy za każdym razem gdy sięgamy po kluczyki jest to konieczne czy to tylko nawyk,
Serce bije w tempie obrotów maszyny
bodziokardasz
Zaawansowany
 
Posty: 623
Miejscowość: Czarna Ziemia

16 Wrz 2009, 08:29

Całkowicie nie da się zrezygnować z samochodu, bo jak ktoś dostanie telefon, że musi być jak najszybciej tu czy tam to wiadomo wsiada i jedzie a nie czeka na autobus czy tramwaj. Ale jak ma zaplanowane spotkanie o danej godzinie i się nie spieszy to spokojnie wsiada w jakiś środek komunikacji miejskiej i jedzie sobie spokojnie i jeszcze bez problemu może jakieś piwko wypić czy trochę winka do obiadu.
PrezesArtek
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1848
Miejscowość: Sosnowiec
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Audi S8 i Wp11-144
Silnik: AVP, QG18DE
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2001

16 Wrz 2009, 18:39

ArteK napisał(a):Ekolodzy przekonują, że właśnie samochody są źródłem największej ilości zanieczyszczeń w metropoliach.

No to niech nie jeżdżą samochodami. Ekolodzy, którzy pojechali bronić Doliny Rospudy to pewnie na rowerach pojechali, co?

PrezesArtek napisał(a):Moim zdaniem jest to potrzebne wielu ludzi nawet nie wie jak autobus czy tramwaj wygląda od środka a nieraz takim tramwajem można wcześniej zajechać na miejsce niż autem bo nie stoisz w korkach.

A to trzeba wiedzieć jak wygląda tramwaj od środka?
Jeżeli komuś nie przeszkadza, że stoi w korkach to w czym problem?

norpaw napisał(a):Ja osobiście nie mieszkam w mieście i dotarcie z mojej miejscowości do pracy/szkoły wymaga własnego środka transportu. Ale ludzie mieszkający w miastach powinni mieć zakaz poruszania się samochodami w określonych godzinach.Zamiast tego powinni jeździć rowerami lub autobusami i mam tu na myśli cały rok ,a nie tylko jeden dzień !

A kopa Ci zasunąć? :mrgreen: :twisted:
Cwaniak, a Tobie kto każe jeździć do miasta? Trzeba było się nie wyprowadzać do puszczy, to byś nie miał problemu :cool:

Zaczynamy się uwsteczniać. Ludzie rozwinęli technologię i wymyślili samochody, to teraz ekolodzy apelują, żeby nimi nie jeździć. Od XIX wieku miasta są oświetlane latarniami w nocy, a teraz ekolodzy chcą aby wyłączać oświetlenie, Unia zabroniła sprzedaży starych żarówek 100 W, żeby Philips i Osram mogły sprzedawać "ekologiczne" świetlówki, których naprodukowali, a kiepsko się sprzedają, a już wchodzi technologia halogenowa i świateł LED (na razie bardzo droga, ale i to się zmieni). UE wprowadza normy zanieczyszczenia jakie może produkować dany kraj. Kraje rozwinięte jak Chiny i USA mają takie umowy w nosie.
Jaką kolejną głupotę zacznie się wmawiać ludziom?
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

16 Wrz 2009, 19:10

Dishman napisał(a):A kopa Ci zasunąć? :mrgreen: :twisted:
Cwaniak, a Tobie kto każe jeździć do miasta? Trzeba było się nie wyprowadzać do puszczy, to byś nie miał problemu :cool:

Po pierwsze nie mieszkam w puszczy! (a chciałbym)
Po drugie od urodzenia nie mieszkam w mieście!
Po trzecie nie jestem cwaniakiem a już nie dla kogoś kto zna mnie tylko z forum!
Także wypraszam sobie takie uwagi!
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
 
Posty: 1107
Zdjęcia: 9
Miejscowość: k/Poznań