5 technologicznych ciekawostek w wodorowej Toyocie Mirai

5 technologicznych ciekawostek w wodorowej Toyocie Mirai

28 Sie 2018, 11:18

"Mirai" po japońsku znaczy "przyszłość". To nie przypadek, że Toyota nadała taką właśnie nazwę swojemu pierwszemu modelowi zasilanemu wodorem. Mirai nie emituje żadnych spalin ani zanieczyszczeń, a jego napęd pracuje bardzo cicho i bez wibracji. Ten średniej wielkości sedan dostępny w sprzedaży od 2014 roku to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych samochodów na rynku. Oto 5 powodów, dla których wodorowa Toyota jest tak wyjątkowa.

Napęd elektryczny z elektrownią na pokładzie
Zestaw ogniw paliwowych to kluczowa technologia Toyoty Mirai. Ogniwa paliwowe wytwarzają prąd w reakcji tlenu z powietrza i wodoru przechowywanego pod ciśnieniem w zbiorniku z włókna węglowego i odpornego tworzywa. Wodór dostarczany do ujemnej anody uwalnia elektron, który przechodzi do dodatniej katody, generując prąd. Po uwolnieniu elektronu atom wodoru staje się jonem. Przechodzi do katody, gdzie łączy się z tlenem, tworząc wodę. Samochód jest wyposażony w dwa zbiorniki na wodór o łącznej pojemności 122 l, które w pełni zatankowane zapewniają zasięg 550-700 km.
Image Bezemisyjność
Jedynym produktem ubocznym wytwarzania prądu w ogniwach paliwowych jest woda. Mirai nie zanieczyszcza powietrza ani środowiska, nie generując żadnych szkodliwych emisji ani dwutlenku węgla. Wodorowa Toyota jest przy tym bardzo cicha – silnik elektryczny pracuje niemal bezgłośnie.

Jednobiegowa przekładnia
Toyota Mirai ma jednobiegową, bezpośrednią przekładnię, która działa znacznie płynniej niż tradycyjne skrzynie biegów w samochodach spalinowych. Silnik elektryczny dostarcza maksymalny moment obrotowy od chwili startu w pełnym zakresie prędkości. Dzięki temu Mirai jest bardzo zrywny i rozpędza się liniowo, osiągając 100 km/h w 9,6 s. Elektryczna Toyota na ogniwa paliwowe ma moc 154 KM.

Samochód jako źródło prądu
ImageToyota Mirai nie tylko generuje prąd do zasilania silnika elektrycznego, ale może służyć jako źródło prądu dla innych urządzeń. W bagażniku znajduje się gniazdo, do którego można podłączyć zewnętrzne odbiorniki. Mirai z powodzeniem zastąpi generatory Diesla, nie powodując hałasu ani zanieczyszczenia powietrza i dostarczając wystarczającą ilość energii dla domu jednorodzinnego na dwa dni.

POLECAMY Toyota Mirai - 1000 km zasięgu w następnej dekadzie

Sportowe opony Michelin
Mirai dobrze trzyma się drogi nie tylko dzięki nisko położonemu środkowi ciężkości. Samochód otrzymał jedne z najlepszych opon dostępnych na rynku – Michelin Primacy MXC4 215/35R-17, zaprojektowane w taki sposób, aby podnieść komfort jazdy i przyspieszyć reakcję samochodu na działania kierowcy. Opony powstały w technologii Comfort Control Michelina – ich wzór został zoptymalizowany komputerowo, a proces produkcji jest maksymalnie precyzyjny, aby zredukować wibracje i hałas podczas toczenia. Bieżnik to także zaawansowana technologia, która sprawia, że te całoroczne opony zapewniają bardzo dobrą przyczepność w deszczu i na śniegu.

źródło: Toyota; Michellin; complexPR; Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2767
Zdjęcia: 9827
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Ograniczenie prędkości na niemieckich autostradach Ograniczenie prędkości na niemieckich autostradach
    Niemcy nasi bliscy sąsiedzi za zachodnią granicą rozważają wprowadzenie ograniczenia prędkości na wszystkich autostradach. Do tej pory jeżeli znaki nie mówiły inaczej takie ograniczenie nie obowiązywało. Tu jednak ...
    Wideorejestratory i agresja na drodze Wideorejestratory i agresja na drodze
    Wideorejestratory stały się popularne nie bez przyczyny. Bo chociaż zwykle służą rejestrowaniu zdarzeń drogowych, to mogą okazać się przydatne także w innych, kłopotliwych sytuacjach. Słyszeliście o takim zjawisku jak "road ...

  •