Akcesoria zimowe - przewiduj i bądź zawsze przygotowany

21 Wrz 2017, 11:03

Zwykły wyjazd do niedalekich miejscowości może w wyniku zmiany warunków atmosferycznych zmienić się w wielogodzinną szkołę przetrwania. Szczególnie zimą, gdy dopadnie nas śnieżyca lub utkniemy zablokowani na oblodzonej drodze. Warto więc się przygotować i doposażyć samochód na różne ewentualności, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
Akcesoria zimowe - przewiduj i bądź zawsze przygotowany
Ustawodawca zobowiązał kierowców do wożenia w samochodzie trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy. Gaśnica zgodnie z zaleceniami powinna być raz do roku poddana przeglądowi. Trzeba pamiętać, żeby to wyposażenie było w miejscu łatwo i szybko dostępnym. Będzie to miało znaczenie w sytuacji zagrożenia, kiedy liczy się każda sekunda.

Mimo że kierowcy samochodów osobowych zwolnieni są z obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej, każdy dla swojego bezpieczeństwa powinien się w nią zaopatrzyć. Co istotne, powinien ją umieścić w miejscu zapewniającym mu łatwy do niej dostęp np. pod swoim fotelem. Wszystkie prace poza samochodem kierowca powinien wykonywać w kamizelce. Zdecydowanie poprawi swoją widoczność o świcie, po zmierzchu i w nocy, ostrzeże także innych kierowców o zagrożeniu.

Akcesoria zimowe - przewiduj i bądź zawsze przygotowanyKolejnym elementem wyposażenia, który nie jest obowiązkowy, a który warto mieć w samochodzie to apteczka. Bandaż, jednorazowe rękawiczki czy plastry mogą okazać się niezbędne w przypadku niewielkiego skaleczenia, nie mówiąc o poważniejszych zdarzeniach.

Wyżej wymienione wyposażenie powinniśmy traktować jako zalecane, bez względu na porę roku. W warunkach zimowych powinniśmy je rozszerzyć o:

Akcesoria zimowe - przewiduj i bądź zawsze przygotowanyŁańcuchy śniegowe – zalecane szczególnie kierowcom wybierającym się w góry. Na niektórych drogach istnieje obowiązek poruszania się samochodami w nie wyposażonymi. Przed wyjazdem powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Po pierwsze, należy przećwiczyć zakładanie łańcuchów. W trudnych warunkach nie będzie czasu na naukę, stracimy niepotrzebnie czas, nerwy i zdrowie.

Po drugie pamiętajmy, że łańcuchy zawsze zakładamy na oś napędową, jeśli mamy napęd na cztery koła, łańcuchy zakładamy na przednią oś.
Ciekawym rozwiązaniem są tzw. skarpety śniegowe, czyli specjalne pokrowce nakładane na koła. Ich zaletą jest łatwy montaż oraz gwarancja dobrej przyczepności na śniegu i lodzie.

Akcesoria zimowe - przewiduj i bądź zawsze przygotowanyLina holownicza – przydatna nie tylko zimą. Doskonała do wyciągania i holowania pojazdu. Trzeba tylko przestrzegać reguł bezpieczeństwa, odpowiednio montować, najlepiej o fabryczne haki i ustalić język komunikacji między kierowcami.

Saperka - przydatna szczególnie w zimie jak zakopiemy się w śniegu to na pewno będzie nam łatwiej usunąć jego nadmiar i być może skuć nawet trochę lodu o ile taki będzie występował przy zakopanych kołach. Można kupić takie saperki która zajmują bardzo mało miejsca ponieważ są składane przez to bardzo funkcjonalne.

Ubranie – w jesienno-zimowym okresie dobrze jest wozić ze sobą zapasowy zestaw ubrań, ciepłe buty, kurtkę, czapkę i rękawiczki. Wymiana koła, zakładanie łańcuchów, wykopywanie samochodu, czy nawet czekanie na pomoc w unieruchomionym samochodzie będzie dużo łatwiejsze, gdy będziemy doposażeni w dodatkową warstwę ciepła.

Pewne jest, że w samochodzie nie zmieścimy wyposażenia na każdą możliwą okoliczność. Jeśli jednak do wyżej wymienionych dołożymy jeszcze latarkę i baton energetyczny, jaką małą butelkę wody to na pewno będziemy lepiej przygotowani na nieoczekiwane.

A Wy co wozicie jeszcze w samochodzie?
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

21 Wrz 2017, 12:46

Ja bym jeszcze do tego dodał rękawiczki które mogą się przydać podczas jakieś wymiany lub sprawdzenia czegoś żeby nie pobrudzić rąk. Warto mieć czapkę jak się jej na co dzień nie nosi.
Oczywiście zapasowe żarówki, przynajmniej po jednej z każdego rodzaju.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

13 Paź 2017, 22:08

U mnie sporo uzupełnień poszło podczas wyjazdu za granicę. Z racji wymogów krajów tranzytowych wożę teraz dwa trójkąty, kamizelkę odblaskową i linkę holowniczą. Też dorzuciłbym rękawiczki, przydałyby się też kable rozruchowe i łopata. Oczywiście warto też pamiętać o ciepłej odzieży, kocu czy śpiworze. Jak, to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.
martens90
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 18 04 1990
Auto: Mazda 323F
Paliwo: Benzyna
Rok produkcji: 1997

24 Lis 2017, 10:06

Z racji swojego zawodu - jestem przedstawicielem - dużo jeżdżę autem, więc u mnie zimowe wyposażenie jest naprawdę obowiązkowe. Apteczka i zapasowe żarówki, a także kamizelka czy linka holownicza jak najbardziej muszą się znaleźć w samochodzie. Ale w zimie saperki - która na marginesie przydała mi się nieraz, gdy jeździłem po wsiach- nie może zabraknąć przede wszystkim szczotki i skrobaczki. Ja kupiłem swoją przez internet, ale znaleźć można je wszędzie.
daenniek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 03 04 1975
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Honda Accord
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2009

29 Lis 2017, 12:09

Sporo jest tego zapasowego wyposażania.. Ostatnio akurat kupowałem xenony i lampy warsztatowe :yes: Niedługo gaśnicę trzeba będzie kupić :o
KonradM
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 05 04 1998
Przebieg/rok: 9tys. km
Auto: Skoda
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Automatyczna

22 Gru 2017, 11:19

a gdzie kupujecie takie akcesoria? Ja w zasadzie zawsze w salonie forda . Mam gwarancje i pewność ze wszytsko jest dopasowane bo zawsze na miejscu korzystam z pomocy fachowców;) myslicie, że warto kupować orginalne?
marianstol
Nowicjusz
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 18 02 2000
Przebieg/rok: 16tys. km
Auto: astra K
Silnik: 1,4
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2016

22 Gru 2017, 13:28

Jasne, po skrobaczki, czy zmiotki jeżdżę zawsze do ASO :lol:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

22 Gru 2017, 14:01

marianstol napisał(a):Ja w zasadzie zawsze w salonie forda
Ciekawe po co Astry akcesoria z tego salonu :) ehh... poza tym w salonie nie zawsze te akcesoria będą lepsze, a mogą być nawet gorsze od tych dostępnych poza ASO.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999