Alfa Romeo 156 VS Fiat Stilo

06 Wrz 2009, 14:35

Witam.

Sprawa wyglada tak ze nie wiem co dokladniej wybrac. Aktualnie mam golfa III benzyne i chce cos bardziej, dostojnego. Kwota w jakiej chcialbym sie zamknac wynosi 20.000 zl. Pytanie konkursowe :

Fiat Stilo czy Alfa Romeo 156 ?
Jaki silnik ? Benzyna czy moze Diesel albo jednak gaz.

Benzyna to uniwersalna opcja poniekad lecz najdrozsza, diesel ciekawa opcja i tansza lecz obawiam sie kosztow naprawy jesli cos sie zepsuje w dieslu. Gaz najtanszy lecz czy warty ?

Czytalem ze silniki JTD w obu przypatkach to dobre jednostki ale czytalem rowniez opinie ze sa z nimi problemy ( wysoka awaryjnosc ) Nie potwierdzam nie zaprzeczam temu dlatego chcialbym odpowiedzi od uzytkownikow tych aut tutaj.

Nastepna sprawa to czesci, fiat widzialem ze ma dosc optymalne ceny a alfa juz nieco wyzej.

Dodatkowo takie moze troche glupie pytanie ale, jak moze "hipotetycznie" wygladac kwota ubezpieczenia za takie i takie auto z takim silnikiem dla 20 latka bez zadnych znizek, pytam o to bo nie chce sie prosic ojca o pomoc w tej kwesti. Teraz placilem 470 zl na rok w HDI za Golfa 1.6 (75 km) ale zarejestrowany na pol z ojcem (ma full znizki)

Bardzo wielkie dzieki dla osob ktore napisza cos konstruktywnego tutaj.
Less talk ... More A C T I O N
Grin
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Miejscowość: Częstochowa

06 Wrz 2009, 16:24

Silniki JTD to bardzo dobre konstrukcje. Znaleźć je można w ponad 20 modelach aut (Fiat, Suzuki a nawet Cadilac). Robią się coraz więc części są coraz tańsze i nie ma problemu z dostępnością. Co do awaryjności to jest tu podobnie jak do innych diesli. Jeżeli zadbasz to nic poważnego się nie będzie działo.
Jeżeli chodzi o benzynę i gaz w Alfe to nie polecam:/ Silniki TS źle znoszą gaz a do V6 jest drogie założenie.
Kamilp
Początkujący
 
Posty: 158
Prawo jazdy: 01 01 2001

06 Wrz 2009, 22:22

Grin napisał(a):Fiat Stilo czy Alfa Romeo 156 ?

Ciężka sprawa bo auta nie są równe i porównać je nie tak prosto. Głównie dlatego, że to dwa segmenty. Stilo to klasa C, 156 to klasa D. Odpowiednikiem Stilo w Alfie jest model 147. Siłą rzeczy Alfa jest większa, ma zatem lepsze prowadzenie i komfort wynikający z klasy. Oprócz tego Alfa generalnie ma dobre zawieszenie co skutkuje super przyczepnością i radością z jazdy.

Silniki jakie można polecić to diesle 1.9 JTD. Nie są awaryjne, to jedne z najlepszych jednostek diesla na świecie, a kulturą pracy biją o dekadę słynne TDI.

W przypadku AlfyRomeo kusi zakup jednostki z silnikiem 2.4 JTD.
Liczyć się należy też z tym, że jak to we Włochach padać będą głupoty, czasami uciążliwe, choć to też zalezy od egzemplarza. Ja mam Fiata i na początku faktycznie kilka dupereli musiałem wymienić, ale jak teraz się jeździ i dba, to nie mogę nic złego na to auto powiedzieć.

Grin napisał(a):Dodatkowo takie moze troche glupie pytanie ale, jak moze "hipotetycznie" wygladac kwota ubezpieczenia za takie i takie auto z takim silnikiem dla 20 latka bez zadnych znizek, pytam o to bo nie chce sie prosic ojca o pomoc w tej kwesti. Teraz placilem 470 zl na rok w HDI za Golfa 1.6 (75 km) ale zarejestrowany na pol z ojcem (ma full znizki)

Koło 1000 zł. Teraz płacisz tylko 40%, a jak kupisz diesla 1.9 to podskoczy Ci też wartość o większy silnik.
Jeżeli tylko możesz nie rezygnuj z pomocy ojca - bez sensu unosić się honorem i bulić 500 zł na rok więcej.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

06 Wrz 2009, 22:44

Szukaj 156 2,4 JTD po 2002 r. włącznie, starsze sobie odpuść.
<b>don't stop tryin'
one day you
you will flyin'
qki007
Stały forumowicz
 
Posty: 1054
Zdjęcia: 9
Miejscowość: Zamość

06 Wrz 2009, 23:04

@Dishman ten 1000 zl to mowa o silniku 2,4 JTD gdybym zarejestrowal na ojca, dobrze zrozumialem ;d ?

@qki007 a 1.9 JTD sobie calkowicie odpuscic czy brac pod uwage mimo pwszystko?
Less talk ... More A C T I O N
Grin
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Miejscowość: Częstochowa

06 Wrz 2009, 23:21

Grin napisał(a):@qki007 a 1.9 JTD sobie calkowicie odpuscic czy brac pod uwage mimo pwszystko?


QKIemu raczej chodziło abyś odpuścił sobie starsze egzemplarze niż 2002r bo wtedy był pierwszy lifting i znacznie poprawiono wnętrze i jakość wykonania. A czy 1.9 czy 2.4 to zależy ile mocy potrzebujesz. W 2003r przeprowadzono FL nadwozia, wtedy też wprowadzono nowe silniki 1.9JTD 16V (140KM) i 2.4JTD 20V (175KM). W wersji z przed FL były silniki 1.9 8V (105-115KM) i 2.4 10V (140KM). Oba silniki to bdb konstrukcje i nie można wskazać tu faworyta. Ja wybrałem 1.9 ponieważ jest bardziej popularny od 2.4 a z tym idą tańsze częsci, więcej zamienników itp. a poza tym wersja 2.4JTD jest chyba o 100kg cięższa od 1.9 więc 1.9 115KM nie wiele odstaje osiągami od 2.4 (140KM). Jeszcze brałem pod uwagę akcyzę która jest dużo wyższa przy silniku większym niż 2l pojemności (a o krajowy egzemplarz Alfy jest bardzo ciężko więc pozostają tylko sprowadzane).
Jeżeli masz do wydania tylko 20000 to nie wiem nawet czy kupisz wersję z 2002r ponieważ lepiej żebyś zostawił sobie coś na dodatkowe opłaty. Ja w lipcu za swoją zapłaciłem ponad 18tyś a z opłatami wyszło ponad 20. Do tego wszystkie wymiany, akcesoria to już się chyba z 23 uzbiera i pewnie będzie jeszcze więcej.
Kamilp
Początkujący
 
Posty: 158
Prawo jazdy: 01 01 2001
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Suzuki Jimny
    Mała terenówka Suzuki była już kiedyś dostępna ze zdejmowanym dachem. Ale najnowsza odsłona modelu, która ostatnio skradła serca wielu kierowców, nie doczekała się dotąd takiej odsłony. Są jednak spore ...

07 Wrz 2009, 00:14

Grin napisał(a):@Dishman ten 1000 zl to mowa o silniku 2,4 JTD gdybym zarejestrowal na ojca, dobrze zrozumialem ;d ?

@qki007 a 1.9 JTD sobie calkowicie odpuscic czy brac pod uwage mimo pwszystko?


Opłaca się "jakościowo" kupić Alfę z zagranicy ale też oczywiście z głową - tyle że w tym przypadku, akcyza i inne opłaty zabijają jeśli chodzi o silnik 2,4 JTD.

Jak nie zależy Ci mocno na mocy to wystarczy 1,9 JTD który też odpowiednio "urywa głowę" kierowcy i pasażerów, więc nie będziesz narzekał na moc, nie jest to w końcu traktorowaty TDI :P.

Reasumując, szukaj JTDka - czy to 8v, czy 16v to jeden pryszcz, ważne abyś kupił zadbany egzemplarz samochodu. A dlaczego po 2002 r. to Ci wyjaśnił kolega KamilP.
<b>don't stop tryin'
one day you
you will flyin'
qki007
Stały forumowicz
 
Posty: 1054
Zdjęcia: 9
Miejscowość: Zamość

07 Wrz 2009, 09:16

ewentualnie jak zrobisz chipa to z 1.9 spokojnie wyciśniesz 130KM i wtedy na pewno nie zabraknie Ci mocy.
Kamilp
Początkujący
 
Posty: 158
Prawo jazdy: 01 01 2001

07 Wrz 2009, 11:42

Grin napisał(a):@Dishman ten 1000 zl to mowa o silniku 2,4 JTD gdybym zarejestrowal na ojca, dobrze zrozumialem ;d ?

Nie, dotyczy silnika 1.9. Za 2.4 podskoczy ci jeszcze kwota na pewno do 1200 zł, mozliwe, że więcej.
Niestety, koszt auta mimo, że spory, to jednak nie są wszystkie wydatki. A pamiętaj, że OC płacisz co rok. Dlatego radzę brać ojca jako współwłaściciela, wtedy OC trochę Ci podskoczy w stosunku do Golfa, ale nie tak dużo.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725