Auto dla dużej rodziny. Co wybrać?

17 Kwi 2017, 21:59

Witajcie,
Jak trwoga, to do FS.pl ;-) Przed Świętami dostałem prezent świąteczny, w którym okazało się, że prócz syna którego posiadam (2,5l) dojdą bliźniaki. Dla mnie kosmos i pierwsza myśl po tej informacj: "O Boże, skąd ja wezmę takie duże auto" :D Człowiek się przez święta oswoił z myślą i czas zacząć działać.

Poszukuję:
- Auto, które ma z tyłu 3x pełne siedzenia, by móc zamontować 3x fotelik tyłem do kierunku jazdy. Najlepiej w wersji 7 os, gdyż żona raczej będzie jeździła z nimi z tyłu. Bezpieczeństwo dzieci to dla mnie niezwykle ważna kwestia, dlatego przewoże pierwszego i kolejne też chce - tyłem do kierunku jazdy.
- Auto, które da się przerobić na gaz ;-)
- Auto z automatyczną skrzynią biegów i biorąc pod uwagę gabaryty auta - czujniki parkowania bądź kamerę cofania (ew. komplet ;-))
- Auto, które mimo 7 miejsc będzie miało miejsce w bagażniku na wózek.
- Auto, które wiadomo - będzie nie/mało awaryjne, a koszty części nie zabiją.


Co mi wyszło z wstępnych analiz, czytania Internetu i rozmawiania ze znajomymi (nie mówię, że te interesuje, tylko wymieniam do czego zawęziłem):
- Toyota Sienna (tutaj usiadłem jak pogadalem z facetem, że rozrząd do tego auta to 7,5k zł)
- Dodge/Lancia Caravan
- Citroen Grand C4 Picasso (sporo czytam, że dość awaryjne)
- Peugeot 5008
- Kia Sorento
- Peugeot 807 (jako wersja bardzo budżetowa)
- Fiat Freemont (skresiłem je przez brak produkcji = coś musiało być z nimi nie tak ;-))
- Skoda Kodiaq (skresliłem je wstępnie, bo to 1 rocznik więc niepewny), poza tym nie wiem czy to realnie pomieści 5 osób + wózek.

Budżet: Tutaj zwariowalem, totalnie nie planowałem zmiany auta, przyjąłem granicę zakupu auta na 40 000 zł, natomiast biorę pod uwagę zakup w formie kredytowania i wtedy powiedzmy, że budżet to max 120-130k zł brutto. Oczywiście jednak wolałbym byśmy obracali się bardziej w budżetach 40-100k ;-)

Gdyby typować bez czytania w Internecie opinii mój gust co do auta, to brałbym w tej kolejności:
1) Sienna / Caravan
2) Sorento
3) Freemont
4) Grand c4 Picasso

Przyznam uczciwie: Jestem samochodowym laikiem. Mam s60-tkę, która jest niezniszczalna i nieawaryjna zatem nawet nie interesowałem się innymi autami, a co dopiero... takimi wielkimi ;-)

Będę wdzięczny za Wasze porady, na pewno są tu właściciele dużych aut ;-)
Timotei
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 01 01 2006
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4, 140 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

17 Kwi 2017, 23:22

Znajomy przez prawie 2 lata jeździł z trojakami corsą ;) Dzieciak z przodu, z tyłu dwa i mama na środku ;)

Potem kupili Logana MCV i skończyły się problemy. 3 foteliki z tyłu, 3 wózki w bagazniku. Fabryczne lpg. Generalnie bardzo sobie chwalą. Szczególnie, że jak coś nabroją małe to nie bardzo szkoda, a i części tanie.
Tanis
Nowicjusz
 
Posty: 23
Prawo jazdy: 0- 0-2008
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: MSS

18 Kwi 2017, 07:46

Dzięki za odpowiedź!
Dacii nie braliśmy pod uwagę raczej, bo z tyłu (2 rząd siedzeń) nie ma trzech pełnych foteli, przez co nie zamontuje 3-ch fotelików tyłem do kierunku jazdy.
Maluchy mam i będę mieć w takim wieku, że przynajmniej 3 lata jeszcze młody będzie jeszcze jeździł w takim foteliku, więc z tyłu muszą być 3 pełne.

Z przodu niestety nie bierzemy pod uwagi, by dziecko jeździło w foteliku, tak jak mówiłem - dla mnie bezpieczeństwo to podstawa ;-)

Natomiast cenowo - wiadomo, bajka :)
Timotei
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 01 01 2006
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4, 140 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

18 Kwi 2017, 08:14

Honda Odyssey spełni Twoje oczekiwania :D ewentualnie toyka Siena. Kiedyś tą pierwszą miałem i to było cudo. Polecam.
Caravan/Voyager też OK po 08r.
Z europejskich nie ma co do nich porównać.
Wszystko o rozmiar mniejsze i po prostu inne.
Jak dla mnie nieporównywalne.
Masz kase kupujesz luksusowego vana i cieszych się z jazdy nim.
Nie masz kasy kupujesz wyrób samochodo-podobny typu Dacia z manualem, silnikiem od kosiarki i klaustrofobicznym wnętrzem.
noisy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2615
Zdjęcia: 21
Miejscowość: Tomaszow
Prawo jazdy: 27 02 2003
Auto: Superb
Silnik: 1.8T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

18 Kwi 2017, 08:32

A ja powiem jako ciekawostkę, że mój kolega z pracy, chciał kupić qashqai'a, z tym że jak zobaczył ilość miejsca w środku, to się roześmiał. Bo jednak jak zapakujesz tam osoby, to miejsca na bagaż nie ma (no może większe zakupy w markecie)

Postanowił zamiast tego kupić VAN'a w wersji osobowej. Nie chodzi mi tu o minivana (typu dodge caravan), a vana z prawdziwego zdarzenia (ducato/transit), bo tam przynajmniej nie musisz się cisnąć.

Nie wiem jak "ekspansywną" osobą jesteś, ale jak w takich minivanach miejsca będzie Ci mało, to moze to jest jakiś pomysł.
m.: celica turbo za 10k, czekamy...
voidcall
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 107
Prawo jazdy: 07 03 2007
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Focus MK1 FL
Silnik: 1.6 100KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

18 Kwi 2017, 10:02

A może Forda Kugę znajomy ma na sprzedaż
-Skrzynia automatyczna PowerShift. Auto jest maks wyposażone. Kamera cofania, system keyfree, wielki i piękny panoramiczny dach, przyciemnione szyby, oraz w piękny kolorze LunaSky (coś takiego) itd. Auto pochodzi z 2011 roku (listopad). Oczywiście bardzo mi się podoba w nim desing. Oraz jest to stylowy suv wyżej siedzisz, więcej widzisz :) Nowa Kuga kiedyś kosztowała 150 000zł, a teraz chodzą po 40 000-60 000zł
jacekg93
Nowicjusz
 
Posty: 24
Prawo jazdy: 07 08 1989
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Edge
Silnik: 210
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Fotel Alpine
    Legendarna zwinność Alpine wynika z niewielkiej masy auta. Nasi inżynierowie zastosowali tę zasadę przy projektowaniu fotela, dzięki któremu kierowca i maszyna stają się jednością. Ultralekki fotel kubełkowy Siedzenie ...

18 Kwi 2017, 11:29

Noisy:
Hondy Odyssey nie brałem pod uwagę, bo nawet nie wiedziałem, że takie auto jest ;-)
Cóż, nigdy nie interesowalem się takimi "lochami" ;-)

Byłem w środku Grand Carabana i Sienny. Sienna większa, ale i Caravan mi wystarczył.
+ dla Sienny, że mimo 7 os ma ogromny bagażnik, gdzie w Caravanie juz tyłka nie urywa, a chcę zamontować LPG, więc przyda się miejsce gdzie wsadzić butlę.

Dokładnie taka obserwacja mi się nasunęła jak podałeś - europejczyki nie mają aut dla dużych rodzin.


Voidcall
Dokładnie tak jest, też patrzyłem Qashqaia i wniosek miałem dokładnie ten sam ;-)
Co do VAN'a w pełnej krasie o jakim mówisz - też o tym myślałem, ale i minivan jak to nazwałeś by mi w zuopełności wystarczył.


jacekg93
Obawiam się, że totalnie nie przeczytałeś moich potrzeb/oczekiwań.
Kuga 5 "pełnych" siedzeń na oczy nie widziała, więc nawet za 10 000 bym jej nie wziął :)
Timotei
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 01 01 2006
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4, 140 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

18 Kwi 2017, 11:39

No ja bym dał nawet 70 tys ale kto co lubi ja mam Edga. To może Ford S-max? Albo VW sharan lub jeszcze alhambra
jacekg93
Nowicjusz
 
Posty: 24
Prawo jazdy: 07 08 1989
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Edge
Silnik: 210
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Kwi 2017, 12:04

jacekg93 napisał(a):A może Forda Kugę znajomy ma na sprzedaż
-Skrzynia automatyczna PowerShift. Auto jest maks wyposażone. Kamera cofania, system keyfree, wielki i piękny panoramiczny dach, przyciemnione szyby, oraz w piękny kolorze LunaSky (coś takiego) itd. Auto pochodzi z 2011 roku (listopad). Oczywiście bardzo mi się podoba w nim desing. Oraz jest to stylowy suv wyżej siedzisz, więcej widzisz :) Nowa Kuga kiedyś kosztowała 150 000zł, a teraz chodzą po 40 000-60 000zł

Po pierwsze Kuga nie spełnia wymagań autora wątku. Po drugie Kuga to bardzo awaryjne auto. W pracy mieliśmy Kugę 1 generacji, teraz mamy Kugę 2 generacji (obie w wersji 2.0 TDCI, 1 gen. manual, 2 gen. automat) i obydwa egzemplarze wygrywają w konkurencji na największy dystans przejechany na lawecie. Padało w nich prawie wszystko i same poważne usterki: turbina, urwany wał, awaria skrzyni automatycznej, itp., itd. Obydwa auta kupione nowe, zawsze na czas serwisowane w ASO, bezwypadkowe.
solti
Początkujący
 
Posty: 76
Prawo jazdy: 17 12 1997
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Ford Fiesta, BMW E46
Silnik: diesel + benzyna
Skrzynia biegów: Manualna

18 Kwi 2017, 12:09

Ody ma 5,1m długosci - tyle co sedany z półki premium :)
Jeździ się tym autem super po prostu płynie, do tego jest duzo mocy pod nogą (8sek do setki) Bagażnik jest bardzo praktyczny bo głęboki i nie musisz go zawalić butlą lpg ponieważ za fotelem kierowcy jest w podłodze schowek, w który da się zamontować butlę. Kiedys jak jeszcze takie zbiorniki były produkowane wchodziła tam butla 60litrowa.
Zapas jest na burcie jak w Jeepach, ale jest to dojazdówka więc zajmuje mało miejsca.
Z europejskich Ford Galaxy nieco większy od S-maxa, ale tu tylko 2.0 silnik.
Z VAGa dobrych silników nie ma, choc w przypadku Sharana wybór spory.
noisy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2615
Zdjęcia: 21
Miejscowość: Tomaszow
Prawo jazdy: 27 02 2003
Auto: Superb
Silnik: 1.8T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

18 Kwi 2017, 12:49

Dziwne, bo ja miałem już dwie Kugi jedynie co w nich się psuło to filtr cząstek stałych DPF. Teraz jeżdżę Edge i bardzo wygodne auto. My mamy w firmie VW passaty b7 auta co chwilę się psują. Cały czas odwiedzam serwis VW, dopiero teraz powiedziałem sobie że nigdy nie kupię więcej żadnego VW do firmy. Teraz planuje kupić Forda Focus a tamte posprzedawać. Po za tym nie widziałem w żadnym teście TUV 10 najgorszych samochodów Forda Kugi. Ja z Fordów jestem najbardziej zadowolony nigdy więcej Audi czy VW to przecież to samo.
jacekg93
Nowicjusz
 
Posty: 24
Prawo jazdy: 07 08 1989
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Edge
Silnik: 210
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Kwi 2017, 12:57

Poza tym pewnie macie rzeźników w firmie i wcale się nie dziwie że się psują. U mnie jest porządek. Jest takie powiedzenie jak dbasz tak masz.
jacekg93
Nowicjusz
 
Posty: 24
Prawo jazdy: 07 08 1989
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Edge
Silnik: 210
Paliwo: Diesel
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Kwi 2017, 13:01

jacekg93 napisał(a):TUV


Jakby to cokolwiek miało zmienić... Jeden z najbardziej propagandowych rankingów ;)
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Kwi 2017, 14:00

No to Ody ma już sporą przewagę, bo tutaj właśnie widziałem mankament Sienny - nie było (poza bagaznikiem) gdzie schować butli, a jednak to trochę połyka ;-)

Fordów nie biorę pod uwagę, także zostaja mi właśnie wielkie lochy (dobrze, że mieści się w garażu u mnie ;-))

Sharan jest u mnie wersją zapasowa, alternatywną gdyby jednak koszty zakupu mnie tych aut przerosły, więc zostawiam sobie na koniec.

Silniki? No nie powiem, przeraża mnie wizja OC za silnik 3.6, no ale sory, chyba nie mam wielkiego wyboru. Dodge Caravan (/Lancia) oferuje silnik jeszcze 2.8 co jest jakimś rozwiązaniem.

Generalnie wiecej niż 140 nie jeżdzę, a już na pewno nie będe z trójką dzieci na pokładzie ;-)

Jeden rodzic z przedszkola syna ma Sienną to tylko przysiadłem jak powiedział, że wymiana rozrządu to 7500 zł. Kosmos ;-)
Timotei
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 01 01 2006
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4, 140 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

18 Kwi 2017, 14:03

Mój brat ma czwórkę dzieci, w 2016 kupił Volkswagena Multivana 2,0 biturbo DSG generacji T6, nowego z salonu po demo (niecałe 6000km przebiegu), poprzednio miał też Multivana tyle, że T5 2,5 TDI. Polecam oba auta, T5 miał 4 lata od 230000km do 310000km, tylko eksploatacja. T6 ma około 27000km wiec nie ma co mówić o trwałości póki co.
adampietras
Nowicjusz
 
Posty: 12
Prawo jazdy: 10 10 2000
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Volvo S80
Silnik: T6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2014