Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce

Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce

30 Kwi 2019, 15:42

W tym roku po 15 latach na polski rynek wraca Toyota Camry. Debiut Camry 8. generacji wiąże się z wycofaniem ze sprzedaży modelu Avensis. Sedany segmentu D/E Toyoty są obecne na naszym rynku od początku istnienia oficjalnego przedstawicielstwa marki w Polsce. W 1991 roku, kiedy powstała firma Toyota Motor Poland, polscy klienci mieli do wyboru aż dwa takie modele – Camry i Carinę II. Oto krótka historia poprzedników nowej Camry na naszym rynku.

Historia przestronnych sedanów Toyoty w Polsce liczy już 35 lat. Pierwsze Toyoty Cariny trafiły do Polski jeszcze w latach 80. W tym czasie panujący w naszym kraju niedobór benzyny i wynikająca z niego sprzedaż na kartki spowodowały, że większość zainteresowanych szukało auta z silnikiem Diesla. Dostęp do oleju napędowego nie był bowiem ograniczony. W 1981 roku państwowy importer Pol-Mot zaczął sprowadzać do polski sedana Carina (CA60) z silnikiem Diesla 1,8 l. Kilkadziesiąt egzemplarzy, które trafiły z Japonii nad Wisłę, miały najczęściej brązowy lakier metalik i jasne wnętrze.
Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce Co ciekawe, szkolenie serwisantów Toyoty odbyło się dopiero w 1993 roku. Do Polski przyleciał wtedy japoński instruktor, który udostępnił lokalnym mechanikom książki obsługi modeli Corolla i Carina.

Carina 2. generacji
Toyota Carina II zadebiutowała w 1984 roku najpierw jako seria T150. Był to samochód klasy średniej, w Europie dostępny z nadwoziem sedan lub liftback. Nowy model z silnikiem Diesla 2.0 trafił do Polski wiosną 1985 roku. W czasach, kiedy nasze drogi były zdominowane przez duże i małe Fiaty produkcji FSO, Toyota zdawała się samochodem z innego świata – wzbudzała podziw swoją nowoczesną, elegancką sylwetką. Napędzał ją 4-cylindrowy, wysokoprężny silnik 2.0 o symbolu 2C-L, który rozwijał 68 KM mocy. Auto spalało w mieście średnio 6,7 l/100 km i rozpędzało się do 155 km/h.

Pol-Mot sprowadził samochody z nadwoziem sedan, w wersji wyposażenia DX. Trudno ocenić, ile egzemplarzy Cariny trafiło do Polski. Jedyne dane jakie się zachowały w archiwach Pol-Motu, to całkowita liczba samochodów wszystkich marek sprowadzonych do kraju w 1985 roku – było to jedynie 4400 aut. Rok później liczba ta urosła do 7416 egzemplarzy.

Seria T150 była produkowana do 1988 roku, po czym zastąpiła ją seria T170, która w Polsce była dostępna jako sedan lub liftback. Pod maską pracował wysokoprężny silnik 2.0 o mocy 72 KM. Warto zwrócić uwagę, że w tamtych czasach, choć sprzedaż modeli Toyoty w Polsce była liczona raczej w setkach niż tysiącach egzemplarzy, nowości były oferowane w naszym kraju niemal od razu po europejskiej premierze.

Camry na przełomie epok
W drugiej połowie 1987 roku do Polski trafił model Camry XLD (VX20) z 2-litrowym turbodieslem 2C-T o mocy 84 KM. Najpierw dostępny był tylko sedan, ale od końca lat 80. można było zamówić także kombi. Samochód o długości 4,5 metra (o 13 cm dłuższy od ówczesnej Cariny) miał przestronne wnętrze, elegancki wygląd i znakomite osiągi połączone z niskim zużyciem paliwa. Nowością na polskim rynku było wspomaganie kierownicy należące do standardowego wyposażenia.

Wiatr zmian
W styczniu 1989 roku władze PRL zakończyły reglamentację benzyny, co spowodowało, że już w następnym roku oferta Toyoty rozszerzyła się o wersje benzynowe. W gamie Camry pojawiły się silniki o pojemnościach od 1,6 do 2,0 litrów.

W 1989 roku Toyota doczekała się pierwszego profesjonalnego testu samochodu – na łamach „Motoru” została opisana Toyota Camry z 2-litrowym silnikiem Diesla. W tym samym roku marka została sponsorem konkursu Miss Polonia, którego finał okazał się niesamowitą promocją. W tamtych czasach imprezę transmitowaną przez TVP oglądała cała Polska, a na scenie podczas finału były widoczne logotypy Toyoty. Zwyciężczyni konkursu, Aneta Kręglicka, która kilka miesięcy później została Miss Świata, odebrała w salonie Toyota Radość nową Carinę. Z dnia na dzień mało znana marka stała się symbolem prestiżu.

Jeszcze na początku lat 90. zagraniczne samochody były sprowadzane głównie przez państwowe przedsiębiorstwo Pol-Mot, ale rynek motoryzacyjny w Polsce powoli przekształcał się na zachodni model. W 1991 roku powstała firma Toyota Motor Poland – założona, co ciekawe, nie przez centralę Toyoty w Japonii, lecz przez japońskie przedsiębiorstwo handlowe Nissho Iwai. W ofercie nowego przedstawicielstwa marki znalazły się m.in. Carina II i Camry. Flagowym modelem była wówczas Camry z silnikiem V6 3.0.

Camry w latach 90.
Jeżeli jest jeden temat, co do którego Polacy są zgodni, to jest nim Camry 3. generacji. Samochód produkowany od 1991 do 1996 roku jakością i trwałością prześcigał niemal wszystko, co można było wówczas kupić w salonach na całym świecie. Choć Camry nie porywała designem, bardzo dobre wyposażenie i materiały wykończeniowe, wysoki poziom bezpieczeństwa i oczywiście legendarna niezawodność przyciągnęły do salonów ogromne rzesze kierowców na całym świecie. Popularność japońskiego auta nie ominęła także Polski. Sedan był sprowadzany do naszego kraju z Japonii, zaś kombi i coupe ze Stanów Zjednoczonych.

W Europie trzeci model Camry był oferowany z dwoma silnikami benzynowymi o ponadprzeciętnej trwałości – z 2,2-litrowym 136 KM, rozpędzającym auto do setki w mniej niż 10 s, oraz V6 3.0 o mocy 190 KM, który osiągał setkę o sekundę szybciej. W 1996 roku Camry 3. generacji została zastąpiona przez kolejny model. W 2004 roku została wycofana z polskiego rynku.

Carina E
Kiedy w 1992 roku na rynek weszła Carina E, pierwszy samochód Toyoty zaprojektowany z myślą o europejskich klientach, wielu kierowców Polonezów i dużych Fiatów oglądało się za tym samochodem z zazdrością. Był to świetnie wykonany, niezawodny samochód o prestiżowym wyglądzie. Miał bardzo przestronne, komfortowe wnętrze i jeden z największych bagażników w swojej klasie. Carina E stała się rynkowym hitem. Samochód był produkowany w Wielkiej Brytanii, dlatego nie był objęty zaporowym cłem, narzuconym w przez polski rząd w 1991 roku, które obejmowało auta sprowadzane spoza Europy.
Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce Toyota Motor Poland podeszła do promocji tego modelu bardzo profesjonalnie. Firma zaprosiła 70 branżowych dziennikarzy na tor w Miedzianej Górze, gdzie rozegrano Dziennikarskie Grand Prix Toyoty. Oczywiście zaowocowało to wieloma cennymi publikacjami. W tym samym roku Toyota Motor Poland ogłosiła, że obejmuje wszystkie modele, w tym nową Carinę E, aż 3-letnią gwarancją. W 1995 roku Carina E stała się trzecim najpopularniejszym samochodem segmentu D w Polsce.

Avensis
Carina E została wycofana z europejskiego rynku w 1997 roku, a jej miejsce zajął zaprojektowany w Europie Avensis. Nowy model również był montowany w Burnaston w Wielkiej Brytanii jako sedan, liftback i kombi. Wersja podstawowa Terra z silnikiem 1.6 kosztowała 60 tys. zł. Oprócz tego dostępne były silniki 1.8 i 2.0. Magazyn „Motor” bardzo chwalił nową Toyotę, w swojej recenzji kładąc nacisk na wysoki poziom bezpieczeństwa oraz bardzo dobry układ jezdny, zapewniający znaczny komfort prowadzenia. W styczniu 2000 roku Avensis przeszedł facelifting i otrzymał silnik D-4D z bezpośrednim wtryskiem paliwa Common Rail o mocy 110 KM.

Druga generacja Avensisa z 2003 roku powstała na zupełnie nowej platformie, dzięki czemu otrzymała nowe wnętrze i stylistykę, zaprojektowaną w studio Toyoty we Francji. Samochód należał do najpopularniejszych modeli Toyoty w Polsce oraz do liderów segmentu. Co ciekawe, model ten był nawet eksportowany do Japonii. Obok sedana oferowana była także wersja liftback i kombi. Gamę silników wzbogacił benzynowy motor 2,4 l oraz wysokoprężny 2.2 D-4D 150 KM, a wraz z faceliftingiem w ofercie pojawił się 2,2-litrowy diesel D-CAT o mocy 177 KM.

Avensis 3. generacji zadebiutował w 2009 roku. Auto ponownie zostało zbudowane całkowicie od podstaw na nowej platformie, którą model dzielił z minivanem Verso. Samochód zaprojektowało studio designu Toyoty ED2 we Francji, nadając mu nowy design i zmieniając wymiary. Auto oferowane było jako sedan i kombi, natomiast liftbacka wycofano z oferty. Pierwszy facelifting przyniósł zmiany stylistyczne – przede wszystkim nowy styl przedniego pasa oraz bogatsze wyposażenie, w tym system multimedialny Toyota Touch.
Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce W 2015 roku Avensis przeszedł szeroko zakrojony, drugi facelifting, po którym samochód stał się dłuższy, otrzymał nowoczesny przód i tył ze światłami LED i jeszcze bogatszą listę wyposażenia. Modernizacja nie objęła jednak wprowadzenia do oferty napędu hybrydowego. Rolę hybrydowego auta segmentu D miała pełnić czwarta generacja Priusa, dostępna w Europie od 2016 roku, która w porównaniu ze swoim poprzednikiem zauważalnie urosła. Już wtedy wiadomo było, że Toyota wprowadza do swojej gamy modelowej nową modułową architekturę TNGA, która pozwoli z łatwością montować napędy hybrydowe we wszystkich modelach. W 2018 roku w Stanach Zjednoczonych zadebiutowała 12. generacja Camry oparta na tej platformie, a niedługo później ogłoszono, że Camry w Europie zastąpi Avensisa.

Powrót Camry
Choć od zakończenia sprzedaży Camry na polskim rynku minęło 15 lat, kierowcy wciąż dobrze pamiętają ten model i mają o nim bardzo pozytywne opinie. Kiedy pod koniec 2018 roku rozpoczęła się w polskich salonach przedsprzedaż 8. generacji Camry, klienci tłumnie ruszyli do salonów, jeszcze zanim mieli okazję odbyć jazdę próbną. Regularna sprzedaż rozpoczęła się na początku 2019 roku.
Camry, Carina, Avensis - średniej wielkości sedany Toyoty w Polsce Zbudowana na TNGA nowa Camry ma bardzo sztywne nadwozie, nisko położony środek ciężkości i zawieszenie wielowahaczowe. To sprawia, że samochód jest bardzo stabilny i pewnie się prowadzi. Europejską Camry napędza układ hybrydowy o mocy 218 KM z silnikiem 2,5 l, zużywający średnio od 5,2 l/100 km benzyny. Auto rozpędza się do setki w 8,3 s. Wyposażenie nowego modelu w standardzie obejmuje systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, system multimedialny Toyota Touch 2 z ekranem dotykowym 7 cali, kamerę cofania, aluminiowe felgi, przednie i tylne światła LED wraz ze światłami do jazdy dziennej, oraz dwustrefową klimatyzację z technologią Nanoe. Auto można doposażyć w system audio klasy premium JBL, trzystrefową klimatyzację, nawigację, wyświetlacz HUD, bezprzewodowe ładowanie telefonu czy czujniki parkowania z automatycznym hamowaniem ICS.

Nowa technologia projektowania i produkcji samochodów TNGA to rewolucja w Systemie Produkcyjnym Toyoty, która sprawiła jednak, że historia zatoczyła koło. Po ponad 30 latach odkąd pierwsze Camry trafiły do Polski i po wielu perypetiach Camry jest ponownie flagowym sedanem Toyoty w naszym kraju. Nowa generacja i globalny zasięg jeszcze bardziej wzmocnią pozycję tego auta, które już dziś jest najpopularniejszym sedanem na świecie.

źródło: Toyota
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3062
Zdjęcia: 11479
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Corona 1957 rok Toyota Corona 1957 rok
    Pierwsza Corona pojawiła się na rynku w 1957 roku. Początkowo Corona była oferowana z litrowym silnikiem o mocy 33 KM. W 1959 roku został on zastąpiony nowym 45-konnym silnikiem o tej samej pojemności. Kompaktowy samochód ...
    VERVA Street Racing - Top Gear Live / relacja VERVA Street Racing - Top Gear Live / relacja
    VERVA Street Racing wraz z polskim debiutem jednego z najpopularniejszych spektakli motoryzacyjnych na świecie Top Gear Live zelektryzowała niemal 60 tys. zgromadzonych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Brytyjski show jeszcze ...

  •