Oszczędny samochód średniej wielkości

16 Paź 2022, 19:18

Właśnie robię prawko i myślę jaki samochód kupić.
Moje warunki to:
- niska awaryjność
- oszczędna eksploatacja
- segment C, albo D
I teraz mam dwie koncepcje: pierwsza to jakiś tani rupieć na początek, w cenie 3000 - 4000 zł, do wstępnego oswojenia z jazdą przez kilka miesięcy, a druga to od razu coś lepszego, w granicach 20000 zł.
Na tą chwilę z pierwszej opcji biorę pod uwagę Golfa i Octavię z rocznika ok. 2000. Gdybym miał brać od razu droższe auto, to również myślę o Octavii, tylko z nowszego rocznika, albo jakieś Audi A4, Passat, czyli wszystko w grupie VAG, ale nie wykluczam innych firm, z tym, że akurat te najbardziej mi się podobają wizualnie.
Silnik najchętniej jakiś mały benzynowy, albo bardzo polecany 1,6 tdi.
Jakie są Wasze propozycje?
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Paź 2022, 19:44

Najpierw zdaj a później szukaj
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

16 Paź 2022, 20:18

Wszystko zależy od tego jak się czujesz za kierownicą. Jak potrzebujesz czasu eby się wprawić to warto na początek kupić coś tańszego z silnikiem banzynowym, mało wymagającym np. jakiś MPI. Pojeździsz pół roku, rok i sobie zmienisz na coś lepszego.

Obecnie skupiłbym się na prawku a samochodu szuka już po tym jak je zdasz bo tak będzie najbezpieczniej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

17 Paź 2022, 08:40

Ja zaczynałem moją przygodę za kółkiem Renault Megane II 1.6 16v z założoną instalacją gazową. Samochód w miarę potrzeb był dynamiczny mało awaryjny i mimo że był to sedan nie spalał ogromnych ilości paliwa i prezentował się całkiem.
Czirokezzz
Nowicjusz
 
Posty: 9
Zdjęcia: 1

17 Paź 2022, 14:33

Rokiko, właśnie tak planuję. Prawko mi idzie całkiem nie najgorzej, więc prędzej czy później będę je miał. Obawiam się skoku cen, podobnie jak to miało miejsce kilka miesięcy temu. Wolę kupić samochód zanim znowu zdrożeją.
Czirokezzz, gaz raczej odpada. Będę jeździł głównie krótkie trasy, po kilka/kilkanaście kilometrów, z tego co wiem gaz tu się nie sprawdzi. Chociaż sam Megane jest do przemyślenia.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Paź 2022, 14:45

Latem gaz załącza się od razu, zimą po 3-4 kilometrach. Przelicz i będziesz wiedział czy się opłaca.

Megane II odpuść.
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Co może zamarznąć w naszym samochodzie?
    Co w samochodzie jest szczególnie wrażliwe na niską temperaturę? Jak sobie poradzić z typowo zimowymi problemami? Poniżej prezentuję kilka odpowiedzi które mogą okazać się przydatne wielu kierowcom. Głównym ...

17 Paź 2022, 17:48

galakty napisał(a):Latem gaz załącza się od razu, zimą po 3-4 kilometrach. Przelicz i będziesz wiedział czy się opłaca.

Liczyłem - nie opłaca się.

galakty napisał(a):Megane II odpuść.

Dlaczegóż?
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

22 Paź 2022, 12:39

Henk napisał(a):I teraz mam dwie koncepcje: pierwsza to jakiś tani rupieć na początek, w cenie 3000 - 4000 zł, do wstępnego oswojenia z jazdą przez kilka miesięcy, a druga to od razu coś lepszego, w granicach 20000 zł.

Wybrałbym pierwszą opcję, gdybym znowu stał przed takim dylematem (tylko to było przed pandemią i auta za 3-4k z tamtego okresu kosztują pewnie teraz sporo więcej :mrgreen: ).
luke88
Nowicjusz
 
Posty: 46

22 Paź 2022, 16:36

luke88 napisał(a):Wybrałbym pierwszą opcję


Coś z tego jest warte uwagi?

[link wygasł]
[link wygasł]
[link wygasł]

Jeśli tak, to dlaczego i również dlaczego nie?
Chcę się zapoznać z tematem.
Druga sprawa - czy możliwa jest taka opcja, żeby kupić auto z długim ubezpieczeniem OC np. na 10 miesięcy i samemu nie ubezpieczać, tylko jeździć na tamtym i za 8 miesięcy sprzedać samochód, bez ingerencji w OC?
Chodzi mi o to, że na początku będę miał wysokie składki, a w ten sposób zaoszczędziłbym kilka stówek.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

22 Paź 2022, 17:04

Henk napisał(a):czy możliwa jest taka opcja, żeby kupić auto z długim ubezpieczeniem OC np. na 10 miesięcy i samemu nie ubezpieczać, tylko jeździć na tamtym

Raczej tak, ale to też chyba zależy od sprzedającego, czy będzie chciał wypowiedzieć swoją umowę czy ją zostawić nabywcy. W drugim wypadku zbywca powinien powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu.
Henk napisał(a):będę miał wysokie składki, a w ten sposób zaoszczędziłbym kilka stówek.

Hehe oni to już dawno przewidzieli i możesz liczyć na rekalkulację składki.
luke88
Nowicjusz
 
Posty: 46

22 Paź 2022, 17:29

luke88 napisał(a):Hehe oni to już dawno przewidzieli i możesz liczyć na rekalkulację składki


Czyli co - nie da się?
A gdybym chciał jeździć na ubezpieczeniu poprzednika, to jestem jakimś oszustem ubezpieczeniowym?
Więc tylko ubezpieczalnie mogą nas rypać, a w drugą stronę to nie działa :/
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

22 Paź 2022, 17:35

Sprzedający ma obowiązek zgłosić ubezpieczycielowi zbycie pojazdu w ciągu 14 dni

Chodzi mi o to, że na początku będę miał wysokie składki, a w ten sposób zaoszczędziłbym kilka stówek.


Niby w jaki sposób byś zaoszczędził? I tak zapłacisz wysokie oc zarówno teraz jak i za pół roku, zniżki nie biorą się z powietrza, musisz mieć zarejestrowany na siebie pojazd.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km

22 Paź 2022, 17:54

Henk napisał(a):Druga sprawa - czy możliwa jest taka opcja, żeby kupić auto z długim ubezpieczeniem OC np. na 10 miesięcy i samemu nie ubezpieczać, tylko jeździć na tamtym i za 8 miesięcy sprzedać samochód, bez ingerencji w OC?


To zależy od ubezpieczalni bo niektóre nie robią rekalkulacji składki i przepisujesz OC na siebie i jeździsz do jej końca ale większość ubezpieczalni robi rekalkulacje i coś tam będziesz musiał dopłacić.
Drugą kwestią jest sprzedawca bo może wypowiedzieć ubezpieczenie zaraz po sprzedaży i będziesz musiał kupić od razu nowe ale tutaj kwestia do dogadania.

Henk napisał(a):Coś z tego jest warte uwagi?

[link wygasł] ... 0f94847974
[link wygasł] ... 112l%22%7D
[link wygasł] ... 112l%22%7D


Fabia na start będzie ok.
Passata sobie odpuść bo jest dużo zajeżdzonego szrotu.
Golf to samo ale prędzej jego znajdziesz w spoko stanie niż Passata..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

16 Gru 2022, 14:29

No dobra, prawko zrobione. Możemy wrócić do tematu? Czy któryś z tych polecacie, albo odradzacie?
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
[link do oferty na Olx wygasł]
https://www.lm.pl/ogloszenie/16581528/v ... 5km-3300zl
https://www.lm.pl/ogloszenie/16611057/v ... -2-benzyna
[link wygasł]
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Gru 2022, 19:34

Serio bierzesz pod uwagę zarówno polo 1.2 jak i w203 1.8K?
Jak idziesz do sklepu po buty to ci wszystko jedno czy weźmiesz japonki czy kalosze?
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2423
Przebieg/rok: >50tys. km