Samochód głównie na krótkie trasy

24 Lut 2023, 15:19

Hej, od kilku dni poszukuję samochodu, który byłby w miarę bezawaryjny, i w związku z natłokiem informacji postanowiłem zwrócić się do Was o pomoc.

Najnowszą informacją, którą wyczytałem, jest to, że praktycznie wszystkie silniki źle znoszą krótkie trasy. I tutaj mam problem, ponieważ używam samochodu głównie po to, żeby raz w tygodniu zrobić zakupy, i może ze 2 dodatkowe razy gdzieś podjechać (wszystko do ~2km). Dodatkowo jakoś raz w miesiącu trafi się trasa 50 km (w dwie strony, czyli 100), a ze 2-3 razy do roku trasa do 200 km (w dwie strony, czyli 400).

Mając to na uwadze, co powinienem kupić, żeby jak najlepiej znosiło takie użytkowanie?

Z tego co się do tej pory dowiedziałem, to najlepiej, żeby to był samochód z wolnossącym silnikiem benzynowym, z pośrednim wtryskiem paliwa. Znacie może jakieś konkretne silniki, które spełniają te wymagania, i które są w miarę bezproblemowe (bądź po prostu tanie w naprawie)? A idealnie by było, gdyby jeszcze dało się jakoś tym samochodem w miarę sprawnie wyprzedzić, ale tutaj już nie wiem czy nie wymagam za dużo.

Budżet: do 30 000 zł (może być za 10k, może być za 30k).

Na koniec jeszcze dodam co po tych kilku dniach szukania znalazłem:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Niestety dzisiaj wyczytałem to, że silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa (który ma ta Mazda), raczej nie bedzie zby optymalnym wyborem. Czy może się mylę i nie byłoby tak źle?
BrodaTy93
Obserwowany
 
Posty: 2

24 Lut 2023, 15:30

Pomyśl najpierw czy potrzebujesz auta wielkości mazdy 6 z dwulitrowym silnikiem do jazdy po 2km? Dochodzi też kwestia wyższych kosztów utrzymania - auto kosztuje nawet jak stoi. Ubezpieczenie musisz zapłacić, olej wymienić, opony się starzeją itd.
Nie wiem czy te 30k jest dla ciebie splunięciem czy nie odczujesz takiego ubytku w domowym budżecie ale moim zdaniem wydawanie tyle na auto, które będzie głownie stało i branie na klatę utraty wartości jest po prostu głupie.

Na twoim miejscu poszukałbym czegoś z segmentu b (corsa, fiesta itd), ostatecznie c (astra, golf) za max 15k. Nie będą jeszcze totalnymi gruzami a jeszcze parę lat pojeżdżą.
Chyba celowałbym w fiata grande punto 1.4/90
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km

24 Lut 2023, 15:49

Co do ceny to wspomniałem wcześniej, że może to być 10k, a może 30k. Chodzi mi o to, żeby znaleźć coś najlepszego w danych budżecie, a nie żeby wydać jak najmniej.

Jakie w takim razie konkretnie silniki polecasz w wymienionych modelach (oprócz punto, w którym już podałeś)?

Co do wielkości samochodu to modele typu corsa czy golf wydają się raczej za małe. W trasy jeżdzę może i rzadko, ale jak już jadę, to chciałbym mieć miejsce w samochodzie.
BrodaTy93
Obserwowany
 
Posty: 2

24 Lut 2023, 16:59

Myślę, że jeśli nie segment b, to w autach pokroju corolli, Octavii czy golfa nie braknie Ci miejsca.

Btw taka jazda to masakra dla auta, w szczególności w mieście po spowalniaczach etc.
sisinho17
Początkujący
 
Posty: 245
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: I30, ceed
Silnik: 1.5 tgdi
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

24 Lut 2023, 17:43

BrodaTy93 napisał(a):Niestety dzisiaj wyczytałem to, że silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa (który ma ta Mazda), raczej nie bedzie zby optymalnym wyborem. Czy może się mylę i nie byłoby tak źle?
Akurat w tym modelu drugiej generacji Mazda6 były dwa rodzaje silników 2.0. jeden na wtrysku bezpośrednimi DISI o mocy 155KM, a drugi MZR na wtrysku wielopunktowym o mocy 147KM.

Zobacz sobie Kia Ceed czy Hyundai i30 z silnikiem 1.4 MPI lub 1.6 MPI idąc dalej Auris 1.6 Valvematic, Honda Civic 1.8 i-VTEC. Nie szedłbym w nic większego a przy takim użytkowaniu chyba nawet bardziej bym poszedł w coś pokroju Hyundai i20 z silnikiem 1.4 MPI lub 1.25 czy Yaris 1.33 VVT-i.
BrodaTy93 napisał(a):Co do wielkości samochodu to modele typu corsa czy golf wydają się raczej za małe. W trasy jeżdzę może i rzadko, ale jak już jadę, to chciałbym mieć miejsce w samochodzie.
Jechałeś takim samochodem jak Yaris czy i20 jak nie to zanim podejmiesz decyzję spróbuj się przejechać lub chociaż wsiąść do środka i zając pozycje kierowcy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

25 Lut 2023, 06:58

Rokiko napisał(a):BrodaTy93 napisał(a):
Co do wielkości samochodu to modele typu corsa czy golf wydają się raczej za małe. W trasy jeżdzę może i rzadko, ale jak już jadę, to chciałbym mieć miejsce w samochodzie.
Jechałeś takim samochodem jak Yaris czy i20 jak nie to zanim podejmiesz decyzję spróbuj się przejechać lub chociaż wsiąść do środka i zając pozycje kierowcy


X2

Kolega ma Yarisa II generacji w 3furtkach i jak pierwszy raz do niego wsiadłem (mam 185cm wzrostu) to byłem w szoku ile on ma miejsca.
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

25 Lut 2023, 07:53

BrodaTy93 napisał(a):Co do wielkości samochodu to modele typu corsa czy golf wydają się raczej za małe. W trasy jeżdzę może i rzadko, ale jak już jadę, to chciałbym mieć miejsce w samochodzie.


Ale to jeździsz w jakieś trasy czy tą "trasą" nazywasz te śmieszne 50km albo 200 raz na ruski rok? Na takich odcinkach to nawet nie zdążysz poczuć różnicy między autami


Ehhh, aż mi się przypominały stare, szkolne czasy kiedy 100km w jedną stronę to już była gruba wyprawa, olej trzeba było sprawdzić, jakieś podstawowe narzędzia wziąć :mrgreen: A teraz robi się 6-8 tysięcy miesięcznie a pod maskę zagląda tylko żeby płynu do spryskiwaczy dolać xd
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2429
Przebieg/rok: >50tys. km

25 Lut 2023, 08:29

Ja koledze poleciłem tylko i wyłącznie F.Grande Punto 1,4 90 KM,kupił igiełke,piękny ,czarny,zapłacił 14 tys,nie rdzewieją,łatwo ustrzelic auto zadbane,od reszty Gniotów trzymajcie sie z daleka,rdzewieją,wyjeżdżone.Od razu po zakupie wymienił rozrzad,oleje,swiece ,przewody,profilaktycznie,i śmiga zadowolony.,radziłem mu tylko by nie patrzył na rocznik,cenę ,tylko stan auta,i tylko silnik 1.4.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

25 Lut 2023, 14:35

Pomyliłem się,to silnik 1.4 8V ,77 KM,16V bywają bardziej problemayczne,ten jest najtańszy w użytkowaniu,prosty i niezawodny,w sumie to cięzko znalezć model konkurencji,który by zbierał globalnie tak wysokie oceny,jedyny minus tego auta,to taki,że niestety czas ,czyli sprawdzenie się w praniu,spowodował to,że zadbanego egzemplarza już nie kupi tanio,ale warto,przede wszystkim też,to auto jest według mnie rzucające się w oczy.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)