Ciągle palące się żarówki

29 Lis 2023, 18:22

Witam co może być powodem palących się żarówek R10W 12V w samochodzie osobowym Audi a3 8p - tylko klapa bagażnika. Sprawdziłem napięcie na zgaszonym jak i odpalonym silniku. Wszystko działa poprawnie za wyjątkiem żarówek postojowych które palą mi się jedna za drugą niezależnie od producenta. Charakterystycznym zjawiskiem przed spaleniem jest widoczne zadymienie szkła. Co mogę jeszcze sprawdzić, czy miał ktoś podobny problem?
xkarolx
Nowicjusz
 
Posty: 31

30 Lis 2023, 09:35

xkarolx napisał(a):co może być powodem palących się żarówek R10W 12V
Przepalających się :wink: żarówek bo chyba o to chodzi wnioskuję z całości opisanego tematu.

Czy montując żarówki robisz to w rękawiczkach lub inaczej nie dotykając szklanej części lub ją odpowiednio zmywasz po założeniu żarówki?

Kolejna sprawa to sprawdź napięcie na kostce od żarówki w której pojawi się problem przepalania i tu warto sprawdzić jak ono się zachowuje podczas wolnych obrotów ale i też zwiększonych czy nie widać jakiś wyraźnych skoków napięcia (możesz podać dalej w temacie jakie będziesz miał wartości).

Dalej do sprawdzenia okablowanie i masa żarówek z tylnej klapy.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

30 Lis 2023, 20:10

Generalnie zapomniałem wspomnieć że przepalają się tylko owe na światłach pozycyjnych. Praktycznie co tydzień muszę wymieniać :ok:

Sprawdziłem napięcie przy odpalonym silniku i wartości jakie odczytałem to 13.10V - 13.40V a więc trochę za dużo. Posprawdzałem niektóre żarówki i np. przeciwmgłowe również mają powyżej 12V (~12.40V). Nie zauważyłem skoków na wyższych obrotach.
Może padł jakiś przekaźnik? W VCDS nic nie znalazłem, brak błędów. :|
xkarolx
Nowicjusz
 
Posty: 31

01 Gru 2023, 08:44

xkarolx napisał(a):Sprawdziłem napięcie przy odpalonym silniku i wartości jakie odczytałem to 13.10V - 13.40V a więc trochę za dużo.

Nic nie jest za dużo - to prawidłowe napięcie na uruchomionym silniku. Książkowe to powinno być 14,4V bez włączonych świateł, a 13,9V po włączeniu świateł. Więc napięcie jest ok.
A jakiej firmy żarówki wkładałeś? Wkładasz je trzymając bańkę w rękawiczkach albo szmatką czy palcami? Bo jak palcami, to może to być przyczyną.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Gru 2023, 12:48

O ciekawe, to tego akurat nie wiedziałem. Testowałem pare żarówek, aktualnie kupiłem (Narva) inne, wcisnąłem, odtłuściłem i zobaczymy co będzie się dziać. Na razie świecą. Dzięki za pomoc, jeżeli padną dodam wątek.
xkarolx
Nowicjusz
 
Posty: 31