Czy warto inwestować w ubezpieczenie AC?

03 Sty 2013, 09:57

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zupełności im wystarczy. Polisa OC jest zatem w wielu przypadkach jedynym zabezpieczeniem dla kierowcy oraz jego pojazdu. Nie brak jednak i takich, którzy w trosce o swe bezpieczeństwo podpisują z firmami ubezpieczeniowymi drugą umowę i korzystają z dodatkowej ochrony, jaką daje im AC.

Czy warto zatem zawierać taką dodatkową umowę?
W przeciwieństwie do obowiązkowej polisy OC, ubezpieczenie to jest dobrowolne. Jego głównym celem jest nie tyle ochrona poszkodowanego w wypadku, co posiadacza pojazdu. To dodatkowa ochrona, która daje właścicielom samochodów możliwość naprawienia własnego auta po wypadku, ale nie tylko. AC obejmuje również te szkody, które powstały w wyniku czynników atmosferycznych lub aktów wandalizmu. Zaletą takiego ubezpieczenia jest to, że odszkodowanie można otrzymać nawet wtedy, gdy jej sprawca pozostaje nieznany. Autocasco chroni również samochód od kradzieży oraz zdarzeń losowych.
Choć AC daje większe poczucie bezpieczeństwa, istnieją sytuacje, w których o odszkodowaniu można zapomnieć. Zostawienie otwartego samochodu sprawia, że w przypadku kradzieży nie można liczyć na żadną rekompensatę. Podobnie rzecz ma się w sytuacji, gdy kierowca posiadający AC doprowadzi do wypadku, zaś badania wykażą, że w chwili zdarzenia znajdował się on pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Przed podpisaniem umowy należy również sprawdzić, jakie kraje są objęte takim ubezpieczeniem.

Jak zmniejszyć koszty Autocasco - korzystne rozwiązania?
Autocasco to dodatkowe zabezpieczenie, którego koszty można zmniejszyć dzięki ekonomicznym rozwiązaniom. Wiele firm ubezpieczeniowych ma w swej ofercie atrakcyjne pakiety, w skład których wchodzi obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz AC. Dzięki temu można podpisać dwie umowy w jednym miejscu, płacąc mniej niż w przypadku wykupu takich polis indywidualnie. Ekonomicznym rozwiązaniem dla podróżujących po Europie kierowców jest połączenie umowy AC z ubezpieczeniem assistance. Daje ono możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy w razie awarii samochodu, zaś dla podróżujących po świecie – skorzystania z gościnności hoteli w razie problemów związanych z pojazdem i koniecznością zatrzymania się na nieplanowany nocleg.

Temat daję jako przyklejony, ponieważ zawiera ciekawe tręsci i szkoda żeby zagubił się wśród innych tematów. MotoAlbercik.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

02 Lut 2013, 12:11

W moim przypadku tak, miałam w ciągu miesiąca 2 wypadki z mojej winy, 1 uderzyłem w kogoś a 2 sam otarłem się o ścianę w garażu, dostałem odszkodowanie dużo wyższe niż się spodziewałem. Ale trzeba też dobrze wybrać firmę ubezpieczeniową, ja skorzystałem z agencji Polisafe gdzie po przeanalizowaniu ofert kilku towarzystw zasugerowano mi najlepszą ofertę.
Tomm
Nowicjusz
 
Posty: 9
Prawo jazdy: 12 08 1995
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Seat Leon
Silnik: 1,9 tdi
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

28 Lut 2013, 00:47

dużo ci pojechali po zniżkach?
Czasami np. opłaca się wykupić quasi AC jako uzupełnienie np. HDI GAP AUTO CASCO, Auto szyby itd.
jacus19
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 01 01 2001

28 Lut 2013, 02:16

Wedlug mnie wybor jest prosty :) Jesli masz w miare nowy samochod , boisz sie o niego, plus dodatkowo nie trzymasz go w garazu, a na przyklad przy ulicy czy na parkingu to wybor AC jest jak najbardziej rozsadnym wyborem :) Ochroni chociazby przed gradobiciem, ktore fakt, ze rzadko ale zdarza sie i nie masz na to wplywu :) Sam mam AC w liberty.. sprawdz czy Ci sie to oplaca Obliczenie składki OC i AC
wodz88
Nowicjusz
 
Posty: 6
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: seat ibiza 6l
Silnik: 1.4 75KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

01 Mar 2013, 00:29

Też się zawsze obawiałem gradobicia. Zresztą wystarczy mieć pecha azeby grad zastał gdzieś po drodze - wtedy jest człowiek bez silny. Widziałem w ub. roku taki samochód. Masakra.
jacus19
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 01 01 2001

30 Maj 2013, 19:41

ja mam ubezpieczenie pakietowe, w sensie razem z AC w Generali i nie zaluje, bo znajomemu na osiedlu ostatnio ukradli samochod. A tak to przezorny zawsze ubezpieczony.
serij
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: bmwE46

30 Maj 2013, 21:57

przed gradobiciem w pewnym stopniu chroni ubezpieczenie szyb. W innym przypadku to AC (karoseria).
jacus19
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 01 01 2001

05 Lip 2013, 16:19

Z reguły kierowcy decydują się na ubezpieczenie AC, gdy jeżdżą nowymi autami. Jest to uzasadnione, ponieważ w przypadku nieszczęścia zakup części do nowego auta jest piekielnie drogie. Zapytać warto u agentów ubezpieczeniowych, ponieważ wybierają oni najlepszą ofertę spośród 20 towarzystw ubezpieczeniowych.
zachary
Aktywny
 
Posty: 306
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 13 05 1998
Przebieg/rok: 27tys. km
Auto: Opel Astra

27 Mar 2014, 16:48

O ile właściciele aut najbardziej obawiają się kradzieży, to szacuje się, że ok. 80% wszystkich zgłaszanych szkód z polis Autocasco to małe szkody i drobne uszkodzenia parkingowe, które zdarzają się zdecydowanie częściej niż kradzieże :)

Ogólnie warto, dla świętego spokoju.
krzych87
Nowicjusz
 
Posty: 27
Prawo jazdy: 18 01 1987
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Ford Focus
Silnik: 1.8 TDCI 115
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

01 Kwi 2014, 15:16

Wiedzieliście, że można starać się o dodatkowe odszkodowanie od ubezpieczyciela nawet do 3 lat od zdarzenia? Sprawdźcie firmę Prelium, która może odkupić twoje odszkodowanie i wypłacić ci dodatkowe pieniądze.
reset
Nowicjusz
 
Posty: 46
Auto: Audi a3

28 Sie 2014, 10:24

Co do agentów to oni zawsze pobierają prowizje. Można sprawdzić samemu, tu na forum w temacie jest fajna porównywarka Rankomat, ceny są zawsze wiarygodne bo można kupić u nich polisę. A co do firm które uzyskują większe odszkodowania to się zgodzę, praktycznie każdą taką sprawę można wygrać.
Ralsoni
Nowicjusz
 
Posty: 9
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Suzuki Grand Vitara
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2008

15 Paź 2014, 13:59

Ja też polecę porównywarkę rankomat poneważ dodatkową zaletą jest fakt że ma porównanie zakresu ubezpieczeń a więc faktycznie najważniejsze informacje masz w jednym miejscu.
Maks86
Nowicjusz
 
Posty: 29
Auto: Mazda cx7

12 Lis 2014, 12:59

Ja też skorzystałem z rankomatu, głównie dlatego, że zaoszczedziło mi to czas, nie musiałem latać po agentach, dodatkowy plus, że po porównaniu wyszło taniej niż oferta sprzedawana przez agenta.
relecto
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 13 03 2007
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Volkswagen Passat

10 Gru 2014, 10:43

ja też z Rankomatu korzystałem :)
Malanis
Nowicjusz
 
Posty: 13
Auto: Audi A8 2004
Silnik: 4.2 V8
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

14 Gru 2014, 15:39

Ja też przez internet kupuję polisę, bo jest taniej. U agentów trzeba dodatkowo prowizję zapłacic, a tak biorę bezpośrednio u ubezpieczyciela, ale taniej, bo sam sobie wybieram ofertę i robię kalkulację. Wygodniej i szybciej, mam czas na zapoznanie się z warunkami ubezpieczenia i jego zakresem. Poza tym cena jest głównym czynnikiem który skłania do zakupu przez internet, zastanawiam się nawet nad pakietem w Liberty żeby mieć pełną ochronę ubezpieczeniową, nie tylko za wyrządzone szkody innym kierowcom, ale i sobie samemu.
derek23
Nowicjusz
 
Posty: 3
Miejscowość: Warszawa