Grillowanie, wyjazdy czy wesela - wczorajszy kierowca

23 Cze 2020, 13:55

Letnie grillowanie, wyjazdy czy wesela często łączą się ze spożywaniem alkoholu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w takiej sytuacji często nie są zdolne do prowadzenia samochodu nie tylko tego samego wieczoru, lecz także następnego dnia – nawet jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy jest wtedy bliski zera.

Mimo trwającej pandemii wiele osób spotyka się ze znajomymi oraz wybiera się na wakacyjne wyjazdy czy wesela. Takim okazjom często towarzyszy alkohol. Osoby, które mają w planach jego spożywanie, powinny wcześniej zapewnić sobie nocleg lub transport powrotny i pamiętać, że również następnego dnia mogą nie być zdolne do prowadzenia samochodu.
Grillowanie, wyjazdy czy wesela - wczorajszy kierowca
Za kierownicę nie należy wsiadać nawet po wypiciu piwa czy kieliszka wina – już taka ilość może wpływać na zdolność do prowadzenia pojazdu. Wielu kierowców, którzy zdają sobie z tego sprawę, nie ma jednak problemu z tym, żeby ruszyć w drogę następnego dnia po całonocnej imprezie. Może to skończyć się tragicznie.

"Szybkość rozkładu alkoholu w organizmie to sprawa bardzo indywidualna, zależna m.in. od masy ciała, płci, wieku, przyjmowanych leków czy metabolizmu. Dlatego jeśli spożyliśmy większą ilość alkoholu, nawet po przespanej nocy możemy wciąż nie być trzeźwi" mówi Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Co ważne, pewności, że możemy bezpiecznie prowadzić, nie daje nawet badanie alkomatem i wynik poniżej 0,2 promila. Naukowcy z Uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania) stwierdzili, że tzw. kac negatywnie wpływa m.in. na sprawność psychomotoryczną, pamięć krótko- i długotrwałą czy koncentrację. Efekt ten dotyczy następnego dnia po wieczornym spożyciu większych ilości alkoholu, nawet jeśli tej substancji praktycznie nie ma już w krwioobiegu kierowcy(1).

Od dyspozycji kierowcy zależy bezpieczeństwo jego, pasażerów oraz innych uczestników ruchu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy za kierownicę nie wsiadali, będąc pod wpływem jakichkolwiek substancji psychoaktywnych oraz zawsze dbali o jakość i odpowiednią ilość snu.

źródło: (1) C. Gunn, M. Mackus, C. Griffin, M. R. Munafò, S. Adams, A Systematic Review of the Effects of Alcohol Hangover on Cognitive Performance, “Addiction” nr 113; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

31 Lip 2021, 10:59

Nie rozumiem jak można wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu , prawo jazdy jest w dzisiejszych czasach bardzo cenne więc nie wiem jak można ryzykować jego utratę albo problemy gdyby się coś stało
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 972
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

31 Lip 2021, 11:34

To są ludzie którym nie przetłumaczysz pewnych rzeczy i wychodzą z założenia że już nie raz tak jechali i nic się nie stało no może i dalej nic się nie stanie aż w końcu jak przytrafi się coś poważnego to zaczynają się nad sobą użalać. Najgorzej jak zrobią komuś krzywdę bo jak sobie to jeszcze może w końcu nie będzie późno i pójdą po rozum do głowy.

Jak nie jesteś w stanie powstrzymać się od picia to chociaż taki kierowca powinien mieć alkomat żeby sprawdzić czy są jeszcze jakieś procenty w wydychaym powietrzu. Choć na drugi dzień po mocnym piciu może ich nie być w wydychanym powietrzu, a w krwi jeszcze będą to i tak na kacu mamy ograniczone jeszcze zdolności manualne i szybkość reakcji.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34