Jak można odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

16 Maj 2022, 13:22

Wypracowane zniżki na polisie ubezpieczeniowej są chlubą niejednego kierowcy. Jednak bardzo łatwo je stracić i to w bardzo krótkim czasie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak odzyskać utracone zniżki z polis OC i AC.

 1. Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?
 2. Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?
 3. A co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu
 4. Odzyskiwanie utraconych zniżek OC i AC. Podsumowanie
W większości przypadków osiągnięcie maksymalnej zniżki, wymaga kilku lat całkowicie bezszkodowej jazdy. Gdy już osiągniesz ten pułap, możesz cieszyć się o wiele niższą składką za OC lub AC. Co jednak gdy zdarzy Ci się stłuczka lub kilka w ciągu jednego roku? Na całe szczęście są sprawdzone sposoby na odzyskanie choć części należnej Ci ulgi.
Jak można odzyskać utracone zniżki z OC i AC? Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?
Są dwie przyczyny utraty zniżek. Po pierwsze jest to wypłata odszkodowania z polisy wystawionej na Twoje nazwisko. Może być to OC, gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji, lub innego zdarzenia drogowego. Może być to także Autocasco, gdy ktoś inny uszkodził Twoje auto, a Ty pokrywasz naprawę z tej polisy. W przypadku OC zazwyczaj za jedną zgłoszoną szkodę możesz stracić najczęściej 10% zniżek. W przypadku Autocasco może to być nawet 60%, jeżeli na przykład zgłosisz kilka usterek, nawet małych. Jak widzisz, bezpieczna i bezszkodowa jazda bardzo się opłaca.

Zniżki można też stracić z powodu przerwy w posiadaniu ubezpieczenia. Gdy na przykład sprzedasz samochód i przez kilka lat nie będziesz właścicielem ani współwłaścicielem innego auta. W zależności od towarzystwa już po 24 miesiącach możesz stracić wszystkie zniżki, inne zabierają tylko 10%, a inne znowu honorują nawet 5 lat przerwy. To, że nie miałeś ubezpieczenia, nie oznacza przecież, że nie korzystałeś na przykład ze służbowego auta. Dlatego, jeżeli zamierzasz przez jakiś czas nie korzystać z ubezpieczenia, zapytaj ubezpieczyciela o szczegóły.

Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?
Jedną z możliwości, oferowanych przez niektórych ubezpieczycieli jest możliwość wykupienia dodatkowej ochrony, tak zwanej gwarancji zniżek. W jej ramach nawet jeżeli spowodujesz straty i konieczne będzie wypłacenie odszkodowania z Twojej polisy, Ty nie stracisz posiadanych zniżek. W takiej sytuacji przyjrzyj się, czy koszt ubezpieczenie nie jest większy niż ewentualne utracone zniżki oraz jakie są inne obowiązujące zasady. Dobrą praktyką jest porównywanie różnych ubezpieczycieli, za każdym razem, gdy czeka Cię przedłużenie polisy OC lub Autocasco.

A co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu
Jeżeli przez ostatnie kilka lat nie miałeś zarejestrowanego na swoje dane samochodu ani go nie ubezpieczyłeś, to możesz mieć problem z utrzymaniem wszystkich swoich zniżek. Jednak nie jest to niemożliwe. Są sposoby, by i w takim przypadku zapłacić mniej z polisę. Po pierwsze poszukaj firmy ubezpieczeniowej, która uznaje dłuższe okresy przerwy. Teoretycznie, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat miałeś ubezpieczenie tylko 3 lata, to i tak powinna należeć Ci się część zniżek.

Możesz także udokumentować, że przez czas przerwy jeździłeś autem służbowym lub mieszkałeś za granicą, i tam miałeś zarejestrowany i ubezpieczony pojazd. W niektórych towarzystwach, gdy pokażesz stosowane dokumenty, możesz liczyć na otrzymanie zniżek w pełnym wymiarze.

Odzyskiwanie utraconych zniżek OC i AC. Podsumowanie
Ubezpieczenie OC i AC może okazać się sporym wydatkiem, jeśli nie posiadasz zniżek. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób zminimalizować koszty tych polis. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą LINK4, znajdziesz tutaj atrakcyjne polisy, dzięki którym zabezpieczysz siebie, Twój pojazd oraz bliskich.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl.

źródło: Artykuł powstał we współpracy z LINK4 | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3570
Zdjęcia: 12775
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Naklejka z numerem rejestracyjnym na szybę i karta pojazdu znikają
  Naklejka z numerem rejestracyjnym przyklejana na przednią szybę w prawym dolnym rogu oraz karta pojazdu staną się przeszłością. Od tego czasu nie otrzymamy tych dokumentów podczas rejestracji auta. Dlaczego nie będą ...
  Przymrozki, mokre liście i oślepiające niskie słońce
  Przymrozki, mokre liście i oślepiające niskie słońce to jesienne pułapki pogody, które zwiększają niebezpieczeństwo kolizji. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault przypominają jak prowadzić samochód w takich warunkach. ...

 •