Jak można odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

16 Maj 2022, 12:22

Wypracowane zniżki na polisie ubezpieczeniowej są chlubą niejednego kierowcy. Jednak bardzo łatwo je stracić i to w bardzo krótkim czasie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się jak odzyskać utracone zniżki z polis OC i AC.

  1. Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?
  2. Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?
  3. A co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu
  4. Odzyskiwanie utraconych zniżek OC i AC. Podsumowanie
W większości przypadków osiągnięcie maksymalnej zniżki, wymaga kilku lat całkowicie bezszkodowej jazdy. Gdy już osiągniesz ten pułap, możesz cieszyć się o wiele niższą składką za OC lub AC. Co jednak gdy zdarzy Ci się stłuczka lub kilka w ciągu jednego roku? Na całe szczęście są sprawdzone sposoby na odzyskanie choć części należnej Ci ulgi.
Jak można odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

Co powoduje utratę zniżek z OC i AC?

Są dwie przyczyny utraty zniżek. Po pierwsze jest to wypłata odszkodowania z polisy wystawionej na Twoje nazwisko. Może być to OC, gdy to Ty jesteś sprawcą kolizji, lub innego zdarzenia drogowego. Może być to także Autocasco, gdy ktoś inny uszkodził Twoje auto, a Ty pokrywasz naprawę z tej polisy. W przypadku OC zazwyczaj za jedną zgłoszoną szkodę możesz stracić najczęściej 10% zniżek. W przypadku Autocasco może to być nawet 60%, jeżeli na przykład zgłosisz kilka usterek, nawet małych. Jak widzisz, bezpieczna i bezszkodowa jazda bardzo się opłaca.

Zniżki można też stracić z powodu przerwy w posiadaniu ubezpieczenia. Gdy na przykład sprzedasz samochód i przez kilka lat nie będziesz właścicielem ani współwłaścicielem innego auta. W zależności od towarzystwa już po 24 miesiącach możesz stracić wszystkie zniżki, inne zabierają tylko 10%, a inne znowu honorują nawet 5 lat przerwy. To, że nie miałeś ubezpieczenia, nie oznacza przecież, że nie korzystałeś na przykład ze służbowego auta. Dlatego, jeżeli zamierzasz przez jakiś czas nie korzystać z ubezpieczenia, zapytaj ubezpieczyciela o szczegóły.

Jak odzyskać utracone zniżki z OC i AC?

Jedną z możliwości, oferowanych przez niektórych ubezpieczycieli jest możliwość wykupienia dodatkowej ochrony, tak zwanej gwarancji zniżek. W jej ramach nawet jeżeli spowodujesz straty i konieczne będzie wypłacenie odszkodowania z Twojej polisy, Ty nie stracisz posiadanych zniżek. W takiej sytuacji przyjrzyj się, czy koszt ubezpieczenie nie jest większy niż ewentualne utracone zniżki oraz jakie są inne obowiązujące zasady. Dobrą praktyką jest porównywanie różnych ubezpieczycieli, za każdym razem, gdy czeka Cię przedłużenie polisy OC lub Autocasco.

A co ze zniżkami po przerwie w ubezpieczeniu

Jeżeli przez ostatnie kilka lat nie miałeś zarejestrowanego na swoje dane samochodu ani go nie ubezpieczyłeś, to możesz mieć problem z utrzymaniem wszystkich swoich zniżek. Jednak nie jest to niemożliwe. Są sposoby, by i w takim przypadku zapłacić mniej z polisę. Po pierwsze poszukaj firmy ubezpieczeniowej, która uznaje dłuższe okresy przerwy. Teoretycznie, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat miałeś ubezpieczenie tylko 3 lata, to i tak powinna należeć Ci się część zniżek.

Możesz także udokumentować, że przez czas przerwy jeździłeś autem służbowym lub mieszkałeś za granicą, i tam miałeś zarejestrowany i ubezpieczony pojazd. W niektórych towarzystwach, gdy pokażesz stosowane dokumenty, możesz liczyć na otrzymanie zniżek w pełnym wymiarze.

Odzyskiwanie utraconych zniżek OC i AC. Podsumowanie

Ubezpieczenie OC i AC może okazać się sporym wydatkiem, jeśli nie posiadasz zniżek. Dlatego też warto wiedzieć, w jaki sposób zminimalizować koszty tych polis. Zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą Link4, znajdziesz tutaj atrakcyjne polisy, dzięki którym zabezpieczysz siebie, Twój pojazd oraz bliskich.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na stronach partnera.

źródło: Artykuł powstał we współpracy z LINK4 | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3747
Zdjęcia: 13014
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

29 Wrz 2022, 16:44

W dzisiejszych czasach, kiedy to ubezpieczenia rosną, ludzie szukają żeby było jak najtaniej. Jednakże czasami warto się zastanowić, przeczytać warunki ubezpieczenia, bo często się okazuje, że ubezpieczenie jest droższe, ale jest też lepsze. I czasami warto dołożyć, żeby mieć lepszy zakres ubezpieczeń. A zniżki to chyba każdy kocha :) Nie tylko kierowcy :)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20114
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Alkohol przyczyną 25% ofiar na drogach
    Około 25% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej ma związek ze spożyciem alkoholu − wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu ...