Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?

11 Kwi 2014, 10:40

Cena za ubezpieczenie OC nie jest określona w sposób jednolity. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące taką polisę komunikacyjną może brać pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej inne czynniki. Od czego ostatecznie zależy cena ubezpieczenia OC?

Kryteria wyliczania składki ubezpieczeniowej
Dla każdego klienta ubezpieczyciel indywidualnie wylicza wysokość składki ubezpieczeniowej OC, biorąc przy tym pod uwagę takie kryteria jak:
- rodzaj i marka pojazdu,
- rok produkcji pojazdu,
- wiek i doświadczenie kierującego pojazdem,
Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?- miejsce zamieszkania kierowcy,
- przebieg historii ubezpieczeniowej.

Przy szacowaniu składki na ubezpieczenie OC zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przede wszystkim rodzaj samochodu. Na niższą składkę mogą liczyć kierowcy aut rodzinnych i combi, a na wyższą kierowcy samochodów sportowych i luksusowych limuzyn. Ci ostatni z naturalnych przyczyn są bardziej narażeni na kolizję czy wypadek niż jeżdżący raczej ostrożnie kierowcy aut rodzinnych, mających znacznie mniejszą pojemność silnika niż pojazdy o sportowym charakterze.

Właściciele nowych aut mogą liczyć na niższą składkę na OC niż w przypadku starych, wysłużonych samochodów. Nowe, serwisowane pojazdy, według ubezpieczycieli rzadziej miewają usterki techniczne, które mogłyby przyczynić się do kolizji drogowej.

Młodzi kierowcy, zwykle do 26 roku życia, płacą więcej na ubezpieczenie OC niż ci doświadczeni. Statystyki wypadków wskazują, że najczęściej to młodzi kierowcy są sprawcami wypadków i częściej szarżują na drodze.

POLECAMY Kalkulator OC i AC NNW

Kluczowe znaczenie dla wysokości składki ubezpieczeniowej ma przebieg ubezpieczenia. Jeśli przez kilka lat kierowca jeździ bez stłuczek i kolizji drogowych, ubezpieczyciel daje mu nawet 60% zniżek na OC. Warto poczytać jakie są sposoby na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu?

Miejsce ma znaczenie
Jak wykazał raport akademii mFind, serwisu o ubezpieczeniach, przygotowany wspólnie z multiagencją AB Port, cena ubezpieczenia OC tego samego pojazdu ubezpieczanego przez jednego kierowcę, będzie różniła się w zależności od miejsca rejestracji samochodu. Najtaniej ubezpieczenie OC można wykupić w Rzeszowie, a najdrożej w Gdańsku. W dużych metropoliach, takich jak Trójmiasto, Warszawa czy Wrocław, jeździ znacznie więcej aut niż w mniejszych, co dla ubezpieczycieli oznacza większe ryzyko wypadków. Oszczędzić na polisie OC mogą mieszkańcy mniejszych miast wojewódzkich i miejscowości z mniejszą liczbą mieszkańców, a co za tym idzie – mniejszą liczbą zarejestrowanych samochodów.
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3632
Zdjęcia: 12851
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

04 Paź 2022, 10:01

Dzisiaj cena ubezpieczenia jest również uzależniona od punktów karnych na koncie kierowcy. Dlatego Ci który mają na koncie jakieś wykroczenia mogą spodziewać się droższej polisy.

Dokładnie od 17 czerwca 2022 r. zakłady ubezpieczeniowe mają dostęp do danych o historii mandatów i punktów karnych kierowców.
Moskito
Początkujący
 
Posty: 75
Zdjęcia: 2

04 Paź 2022, 14:15

Tak naprawdę to nikt, oprócz tego, co robił program komputerowy obliczający stawkę ubezpieczenia oraz od zleceniodawcy tego programu, nie wie od czego zależy wysokość stawki ubezpieczenia.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 19422
Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kampanie serwisowe - co warto wiedzieć, kupując używany samochód?
    Usterka seryjna pojazdu może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, dlatego, planując zakup samochodu używanego, dobrze wiedzieć, czy nie został on w przeszłości objęty akcją serwisową. Tego typu kampanie organizuje ...
    Kurs prawa jazdy – najpierw badanie, potem szkolenie
    Zapisanie się na kurs prawa jazdy to pierwszy krok do wolności i niezależności, jaką dają własne cztery kółka. Zanim jednak przystąpimy do teoretycznej czy praktycznej nauki, musimy zdobyć zaświadczenie lekarskie o ...