Dlaczego warto szukać taniego ubezpieczenia OC?

16 Lis 2022, 10:30

Galopujące stopy procentowe, a wraz z nimi drastycznie rosnące koszty życia sprawiają, że szukamy oszczędności na wielu polach. Czy ubezpieczenie samochodu powinno być jednym z nich, czy niekoniecznie? Sprawdźmy!

 1. Czy tanie OC samochodu jest gorsze od tego droższego?
 2. Gdzie szukać taniego ubezpieczenia samochodu?
 3. Jakie zalety niesie za sobą zakup OC auta przez internet?
Dlaczego warto szukać taniego ubezpieczenia OC? Czy tanie OC samochodu jest gorsze od tego droższego? Tańsze produkty czy usługi zwykle są uważane za gorsze i wybierane tylko wtedy, gdy zakup droższej alternatywy nie wchodzi w grę z powodów ekonomicznych. Okazuje się jednak, że w przypadku ubezpieczenia OC nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Jak to możliwe?

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każde OC musi zapewniać kierowcy dokładnie taki sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. To, w jakim stopniu jest chronione auto, nie zależy zatem w żadnym stopniu od tego, ile zapłacimy za polisę.

Wniosek? Wybierając droższą ofertę, nie wyniesiemy z tego żadnych szczególnych korzyści. Z naszego konta bankowego zniknie jednak większa kwota, zupełnie niepotrzebnie. A z pewnością znajdziemy inny cel, na który można przeznaczyć te środki – zwłaszcza przy obecnym poziomie inflacji.

Trzeba jednak uważać, ponieważ ustawa gwarantuje stałą ochronę ubezpieczeniową jedynie dla obowiązkowego OC. Co za tym idzie – zasada ta nie obowiązuje w przypadku polis nieobligatoryjnych, które również cieszą się dużym zainteresowaniem kierowców. Należą do nich autocasco, NNW, assistance i ewentualnie dodatkowe opcje, takie jak chociażby osobne ubezpieczenia opon czy szyb.

Skoro polisy opcjonalne nie są ujęte w ustawie, towarzystwa mają pełną swobodę w kształtowaniu ofert zgodnie z własną polityką. To z kolei oznacza, że wraz ze wzrostem ceny rośnie również zakres ochrony oferowanej przez ubezpieczyciela. Jeśli kupimy tani wariant, najpewniej nie zapewni on takiego poczucia bezpieczeństwa, jakiego oczekujemy, i okaże się niewystarczający, gdy przyjdzie do wypłaty świadczenia.
Dlaczego warto szukać taniego ubezpieczenia OC? Podsumowując – szukanie ofert taniego OC jest zawsze dobrym pomysłem i może przynieść sporo oszczędności. Różnice między najtańszymi i najdroższymi wariantami wynoszą od kilkunastu do kilkuset złotych, a czasami to kwestia nawet tysiąca złotych – obok takiej kwoty bez wątpienia trudno przejść obojętnie. Dokładnie odwrotną zasadę należy zastosować, jeśli kupujemy inne rodzaje ubezpieczeń samochodu. W takiej sytuacji oszczędzanie może skutkować przykrymi konsekwencjami w przyszłości, gdy dojdzie do zdarzenia uprawniającego do wypłaty odszkodowania i albo dostaniemy za niską kwotę, albo w ogóle nie zobaczymy pieniędzy od ubezpieczyciela.

Gdzie szukać taniego ubezpieczenia samochodu?
Biorąc pod uwagę powyższe, pozostaje tylko jedno pytanie: co zrobić, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę na własną rękę? Służą do tego porównywarki ubezpieczeń, które są łatwo dostępne, a do tego darmowe. Możemy chociażby poszukać ubezpieczenia samochodu w Kioskpolis.pl.

Jak to działa? Najpierw wypełniamy krótki formularz z danymi samochodu i kierowcy, w tym z dotychczasową historią ubezpieczeniową. Następnie przed naszymi oczami ukazuje się czytelna tabela, w której znajdują się wszystkie oferty OC dostępne do kupienia online. Ich liczba może się różnić w zależności od konkretnego pojazdu, jednak na pewno będzie w czym wybierać.

Jakie zalety niesie za sobą zakup OC auta przez internet?
Główną funkcją porównywarki online jest udostępnienie użytkownikowi ofert OC pojazdu od różnych towarzystw ubezpieczeniowych, aby ułatwić mu podjęcie decyzji. Na tym jednak jej rola się nie kończy. Korzystając z takiego narzędzia, możemy także kupić polisę online – bez wychodzenia z domu i kontaktowania się bezpośrednio z agentem ubezpieczyciela.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia auta przez internet? Na korzyść tego rozwiązania przemawiają w szczególności ogromna oszczędność czasu oraz wygoda. W dzisiejszych czasach żyje się szybko, a zakup OC u stacjonarnego agenta pochłania dużo czasu – na dojazd do jego biura, omówienie dostępnych opcji i podpisanie papierowych umów. Załatwiając wszystko przez internet, oszczędzamy czas.

Istotna jest również swoboda, jaką zapewnia zakup OC samochodu online. Można to zrobić z dowolnego miejsca na świecie, o ile dysponujemy dostępem do sieci. Za godzinę aktualna polisa straci na ważności, a my narazimy się na karę od UFG? Spokojnie – dopełnienie formalności przez internet zajmuje tylko chwilę i można załatwić wszystko nawet na ostatnią chwilę, unikając problemów.
Dlaczego warto szukać taniego ubezpieczenia OC? Szukanie taniego OC pojazdu to dobry pomysł na to, jak zaoszczędzić pieniądze w ciężkich czasach. Jeśli podejdziemy do tego właściwie, zyskamy oszczędność na dwóch polach – i w kontekście pieniędzy, i czasu poświęconego na tę czynność.

źródło: artykuł partnerski | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3632
Zdjęcia: 12851
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

16 Lis 2022, 10:53

Osobiście jak potrzebuję samo OC to kupuję przez internet szukając najtańszego. Jeżeli sprzedaje je jakiś agent lub firma świadcząca takie usługi to staram się sprawdzić jakieś opinie i jej wiarygodność.

Redakcja napisał(a):Szukanie taniego OC pojazdu to dobry pomysł na to, jak zaoszczędzić pieniądze w ciężkich czasach. Jeśli podejdziemy do tego właściwie, zyskamy oszczędność na dwóch polach – i w kontekście pieniędzy, i czasu poświęconego na tę czynność.
Dokładnie ale sprawdzajmy partnerów u których kupujemy że by się nie okazało że wykupione ubezpieczenie OC jest nie ważne :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7647
Zdjęcia: 24
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak rozkodować radio w samochodzie Renault?
  Bardzo często podczas chwilowej utraty zasilania radio w samochodach marki Renault jak i Dacii będzie wymagało wpisania kodu do jego uruchomienia. Problem ten może się pojawić np. po chwilowym odłączeniu akumulatora bez podtrzymania ...
  Kierowanie z tylnego siedzenia - backseat driver
  Niechciane komentarze i wskazówki czy ostentacyjne wzdychanie z niezadowolenia – to typowe zachowania osoby, którą po angielsku nazywa się "backseat driver", co oznacza kierującego z tylnego siedzenia. ...

 
cron