Jak użytkować samochód diesla z filtrem DPF?

30 Mar 2021, 20:54

Witam mam mondeo mk4 z dpf. Mam problem bo nie wiem kiedy się wypala a z tego co mi wiadomo, to przerywanie skraca życie dpf. Nie chcę sobie go z swojej winy zapchać. Kolega mi powiedział abym co jakiś czas robił kilkanaście kilometrów na wysokich obrotach ale nie jestem pewien czy to automatycznie załącza wypalanie i mam spore wątpliwości co do tego. Chyba, to jest tak,że sam się włącza a wymusić wypalanie można jedynie przez komputer. Jeżdzę w trybie mieszanym.
MATRIX266
Początkujący
 
Posty: 95
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: VW

01 Kwi 2021, 11:48

Musisz obserwować spalanie i np. pracę wentylatorów bo najczęściej kiedy podczas ruchu miejskiego załącza się wypalanie to i wentylatory się włączają choć nie jest to regułą.
Najlepszym wyznacznikiem pozostaje spalanie i lekko podwyższone obroty biegu jałowego. W przypadku jak zaobserwujesz coś takiego to warto udać się na trasę jak masz taką możliwość i przejechać dłuższy odcinek na trochę większych obrotach niż zazwyczaj jeździsz.
Jak nie masz takiej możliwości to pamiętaj żeby nie wyłączać silnika podczas wypalania tego filtra.

Ogólnie ciężko jest to zaobserwować ale jak się zna swój samochód to można się nauczyć zachowania i czasem nawet wyczuć wypalanie bez patrzenia na wskaźniki typu spanie czy obrotomierz.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

01 Kwi 2021, 14:00

Nie wiem czy we wszystkich tak jest ale np we Francuzach jak władza się wypalanie te obroty na jałowym wzrastają do ponad 1000 obr.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

02 Kwi 2021, 11:44

Samochody, wyposażone w silniki grupy PSA ( Peugeot, Citroen, Volvo, Ford, BMW ) podczas wypalania DPF-a uruchamiają dodatkowe odbiorniki prądu, żeby wymusić obciążenie silnika. Zazwyczaj jest to ogrzewanie szyby przedniej ( jeżeli jest ), szyby tylnej i lusterek. I to jest dobra wiadomość, bo bezproblemowo można zrobić sobie kontrolkę sygnalizującą właśnie podgrzewanie np. lusterek, co będzie też sygnalizowało wypalanie filtra DPF :)
Wystarczy zdemontować boczek drzwi kierowcy, za którym jest wiązka lusterek. Następnie trzeba spośród kilku przewodów odszukać przewód, który jest od ogrzewania. Do tego potrzebny będzie multimetr. Czarną elektrodę wpinamy pod albo minusową klemę aku lub przykładamy do elementu, gdzie jest pewna masa, a czerwonym, po włączeniu manualnym ogrzewania lusterek, szukamy na którym przewodzie jest napięcie równe napięciu aku. Upewniamy się, że to ten kabelek, włączając i wyłączając przyciskiem ogrzewanie lusterek. I w ten przewód wpinamy diodę LED, którą montujemy, gdzie nam pasuje. Najprościej to zamontować ją właśnie w tapicerce drzwi np. koło klamki otwierania drzwi od wewnątrz lub w obudowie samego lusterka. Przy montażu diody, należy pamiętać, żeby była na napięcie 12V. Każda dioda LED ma dwie nóżki - jedną krótszą i jedną dłuższą. Do tej dłuższej podłącza się plus ( czyli do kabelka od lusterka ) a do krótszej minus. Minus można wziąć również z kostki od lusterka. Po zamontowaniu wszystkiego, sprawdzamy, czy dioda świeci - włączamy przyciskiem ogrzewanie lusterek i dioda na przycisku jak również i dioda zamontowana powinny się zaświecić.
No i sobie spokojnie jeździmy, a jak DPF będzie się wypalał, to będzie nas o tym informowała dioda i wiadome będzie, że nie możemy wyłączyć silnika, żeby tej procedury nie przerwać.
Koszt diody to jakieś 3 - 5 zł, zrobić można samemu. Roboty na jakąś godzinkę.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Pickup ŠKODA FUNstar
    Nowy samochód marzeń 23 stażystów ze Szkoły Zawodowej ŠKODA Auto to zuchwały Pickup ŠKODA FUNstar. Koncepcja tego pojazdu, opartego na nowej ŠKODZIE Fabia, jest rezultatem projektu "samochód ...