Jakie auto pod przyczepę 750 kg.

23 Lip 2017, 17:12

Witam,

mam duży dylemat, a zważając na to, iż moja wiedza motoryzacyjna jest niewielka, to postanowiłem zaczerpnąć rady.
Poszukuję samochodu, ale jest kilka czynników, której nie pozwalają mi do końca wziąć tego co chcę. Głównym problemem jest przyczepa, z którą w większości będę musiał jeździć, gdyż wożę w niej sprzęt do pracy. Przyczepa na B, masa całkowita do 750 kg. Jadąc z plandeką jest dość wysoka, ponieważ ma 2,20 m.
I tutaj jest cały problem. Za osobówką tworzy się dość duża ściana, co daje duży opór powietrza i silnik musi mieć większą moc, żeby sobie z tym poradzić.
Dlatego początkowo myślałem o jakimś Suv'ie/tereowym. Mi osobiście podobał się Jeep Grand Cherokee II, kolega z którym pracuję upierał się przy Kia Sorento.
Wszystko fajnie, fajne samochody, ale wtedy przychodzi kwestia spalania. Jeździmy dość dużo, więc spalanie rzędu 14l/100 km trochę zniechęca. Do tego dochodzą ceny eksploatacji. Z tego co słyszałem, to BMW X3 byłoby w stanie mniej spalić. Wiadomo, cena samochodu inna, ale jeżeli będzie sporo różnica w spalaniu, to szybko się zwróci.
Do sedna, rocznie jesteśmy w stanie zrobić ok. 50 000 km, w większości (nie zawsze) na trasie będzie za nami jechała przyczepa. Sama jazda, to trasa na daną robotę (z środkowej Polski po całej Polsce), czyli średnio 250 km. Tam dojazdy z kwatery na robotę bez przyczepy (jazda po mieście).
Jeżeli pozostanie na Suv'ie to wiadomo, że trzeba się pogodzić ze spalaniem, ale rozmyślam, czy nie głupie byłoby jakieś kombi z mocniejszym silnikiem. Ciężej mu z przyczepą, ale masa własna dużo mniejsza, więc może dużo mniej spalić. Jeżeli się mylę, to słucham.
Dlatego proszę o opinie, co najlepiej zrobić w takiej sytuacji. Kwota, jaką planuję na to przeznaczyć, to ok. 20 tys. zł (jeżeli stanie na BMW X3, to liczę 30 tys.). Nie jestem typem rocznikowca. Wiem, że w tej cenie mogę się spodziewać roczników rzędu 2004 i to nie robi mi problemu.
Zapoznam się z każdą konstruktywną opinią i na pewno będzie dla mnie cenne.
Z góry dziękuję za pomoc.
Kamil9096
Nowicjusz
 
Posty: 3
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Audi A4 B6
Silnik: 1.9 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

23 Lip 2017, 17:35

Jeżeli spalanie rzędu 14/100 jest dla Ciebie problemem to pozostałe koszty utrzymania takiej x3 będą chyba nie do przejścia.
IMO szukaj nie suv'a czy kombii a czegoś pokroju T4/T5
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

23 Lip 2017, 18:49

Trochę źle zrozumiałeś mój post. Nie chodzi o to, że spalanie rzędu 14l/100 km jest problemem. Tak jak pisałem później, jeżeli na tym pozostanie, to tak będzie i to nie będzie problemem. Po prostu staram się znaleźć najlepsze wyjście, bo może uda się coś zaoszczędzić. Tak samo z X3. Planuję przeznaczyć na samochód ok. 20 tys., ale jak zdecyduje się na X3, to wiem, że to będzie już ok. 30 tys.. Automatycznie liczę się z większymi (aczkolwiek z tego co słyszałem, nie koniecznie) kosztami eksploatacyjnymi.
O co mi chodzi? Chodzi mi o kwestie różnic w spalaniu biorąc pod uwagę SUV'y (jakie najlepiej wychodziłyby z przyczepą) i ewentualnie, jakie osobówki/inne dałyby radę z ww. przyczepą.
Nie chodzi o to, czy coś jest problemem, czy nie, ponieważ każdy problem można rozwiązać. Chodzi o to, żeby nie przepłacać, jeżeli jest taka możliwość.

ps. Co to jest T4/T5?
Kamil9096
Nowicjusz
 
Posty: 3
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Audi A4 B6
Silnik: 1.9 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

23 Lip 2017, 19:20

VW Transporter T4, VW Transporter T5
BTW to ZJ 5,2 spalił mi kiedyś na 400km trasie, bez autostrad i bez wściekania się ok. 15 lpg. Nie wiem, czy uda się utrzymać takie spalanie z takim dodatkowym ciężarem ;P
Nie wiem czy myślisz o on czy pb ale znalezienie x3 niewymagającej większego wkładu przez zaniedbania poprzednich właścicieli będzie do 30k arcytrudnym zadaniem.
IMO lepszą opcją będzie właśnie sorento czy bliźniaczy santa fe. Zerknij na volvo xc70, coś pomiędzy suv'em a kombi
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

23 Lip 2017, 19:28

Racja nie napisałem. Biorę pod uwagę ON. Ja się nie upieram przy X3. Słucham opinii i jestem otwarty na każdą sugestię.
Jeżeli chodzi o transportera, to nie. Myślałem o busie, ale samochód będzie też do celów prywatnych, dlatego kupiliśmy przyczepę i bus odpada.
Kamil9096
Nowicjusz
 
Posty: 3
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Audi A4 B6
Silnik: 1.9 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004