KIA Carens 2.0 benzyna - Rolka paska klinowego wielorowkowego

05 Lut 2019, 14:45

Od pewnego czasu w deszczowe dni piszczy mi rolka paska klinowego wielorowkowego. Gdy się rozgrzeje problem ustępuje, ale że mamy zimę jaką mamy, ostatnio piszczy właściwie cały czas. Chciałbym podjąć się wymiany tej rolki samemu. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej dziedzinie? Może chociaż poda nazwę tej rolki?

KIA Carens 2.0 benzyna - Rolka paska klinowego wielorowkowego
Carens
Nowicjusz
 
Posty: 4
Zdjęcia: 1
Auto: KIA Carens
Paliwo: Benzyna
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

05 Lut 2019, 19:43

Trzeba popuścić pasek i wymontować te rolkę napisana paska, tam powinny być wbite numery oznaczenia tej części i po tym dojdziesz jaki zamówić w sklepie.
gber44
 

06 Lut 2019, 14:38

Dziękuję za szybką odpowiedź. Rolka napinająca to na mojej ilustracji ta środkowa (na godz. 9:30 od alternatora). Natomiast najbardziej podejrzana jest "prowadząca", zaznaczona czerwoną strzałką (na godz. 11:00 od alter.). Jest jeszcze trzecia, również prowadząca (na godz. 8:00 od alter. zasłonięta pasem parcianym, pewnie użytym do wyjęcia silnika).
Chciałem maksymalnie skrócić czas naprawy (auto jest potrzebne), ale trudno - zgodnie z sugestią zdjąłem pasek i odkręciłem rolkę.

Oznaczenia: KOREA Hyundai Kia GMB 9 6303RWA-A
Rozmiar: Ø70x26 mm

Jestem w trakcie zamawiania.
Carens
Nowicjusz
 
Posty: 4
Zdjęcia: 1
Auto: KIA Carens
Paliwo: Benzyna
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

15 Lut 2019, 16:16

Udało się! :D Sprzedawca pomógł dobrać rolkę (zamiennik):
- MaXgear 58435MG (54-1059) za 51,50 zł

i przy okazji zachęcił do wymiany paska, bo był w promocji:
- Dayco Micro-V za 16,38 zł.

Najbardziej obawiałem się złożenia elementów w całość. Okazało się jednak, że układ jest "samonapinający", więc wystarczyło odpowiednio przełożyć pasek, odchylić rolkę środkową (napinającą) i nawinąć go na koło pasowe wału.
Czas: 1 godz. rozkładania, 2 godz. szukania informacji i zamawiana części, 1 godz. składania + dwa dni unieruchomionego samochodu.

Koszt: 85 zł (części z dostawą) + 200 zł (własna robocizna) = 285 zł
(wyszło aż tyle, ponieważ nakład pracy policzyłem razem z ZUS-em, na który w tym czasie nie mogłem odkładać). :wink:

Jeżeli ktoś będzie miał podobny problem, służę pomocą.
Carens
Nowicjusz
 
Posty: 4
Zdjęcia: 1
Auto: KIA Carens
Paliwo: Benzyna
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    NISSAN NV200 LONDON TAXI
    Nissan przedstawił śmiałą, przyszłościową wizję londyńskiej taksówki - model NV200 London Taxi - skierowaną do 300 tysięcy codziennych użytkowników tego środka transportu. NV200 London Taxi emituje zdecydowaniem ...