NISSAN NV200 LONDON TAXI

07 Sie 2012, 15:29

Nissan przedstawił śmiałą, przyszłościową wizję londyńskiej taksówki - model NV200 London Taxi - skierowaną do 300 tysięcy codziennych użytkowników tego środka transportu.

NISSAN NV200 LONDON TAXINV200 London Taxi emituje zdecydowaniem mniej CO2 w porównaniu z obecnymi taksówkami i tym samym doskonale pasuje do ogłoszonej przez burmistrza Borisa Johnsona strategii, mającej zapewnić londyńczykom czyste powietrze.

Co więcej, przewiduje się też, że w brytyjskiej stolicy zostanie poddany próbom całkowicie elektryczny model e-NV200.

Burmistrz dołączył do organizacji osób niepełnosprawnych i wpływowego Londyńskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy, popierających wprowadzenie Nissan NV London Taxi.

NISSAN NV200 LONDON TAXI

Model NV200 w wersji taksówkarskiej został już zaprezentowany w Tokio, Nowy Jork zaś wybrał go jako jedyną „taksówkę przyszłości". NV200 London Taxi dołącza do fascynującej wizji Nissana, specjalnie stworzonej dla świata taksówek.

POLECAMY "Taksówki Przyszłości" Nissana w Nowym Yorku

Nissan ma już poczesne miejsce w historii londyńskiego transportu taksówkowego - jego 2,7-litrowy diesel TD27 trafił pod maskę kultowego modelu LTI FX4 „Fairway" i zwiększył szybkość i niezawodność samochodu oraz ułatwił codzienną pracę taksówkarzy. Taki sam silnik został użyty również w modelu TX1, będącym następcą Fairway.

Nissan NV200 London Taxi to samochód trwały i niezawodny, zbudowany na platformie uniwersalnego, kompaktowego vana NV200, który zdobył wiele nagród, w tym International Van Of The Year (międzynarodowa nagroda dla samochodu dostawczego roku). Model ten trafił na rynek w roku 2009, jest obecny w 40 państwach, a łączna jego sprzedaż na całym świecie przekroczyła 100.000 sztuk.

NISSAN NV200 LONDON TAXI

Nissan NV200 London Taxi wygodnie pomieści pięciu dorosłych pasażerów - trzech na tylnej kanapie i dwóch na składanych siedzeniach, ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Przedni fotel pasażera został usunięty, by zrobić miejsce na bagaż.

Taksówka wyróżnia się przesuwnymi drzwiami pasażerskimi, dającymi się łatwo otwierać i zamykać. Rozwiązanie to jest też znacznie bezpieczniejsze dla pieszych, rowerzystów i innych pojazdów - nie trzeba się obawiać, że otwierające się na zewnątrz drzwi staną się dla kogokolwiek potencjalną przeszkodą.

Przewiduje się, że dieslowska wersja Nissana NV200 London Taxi będzie tańsza od nowego TX4, będącego obecnie na wyposażeniu London Taxi Company, i będzie można ją kupić u wyznaczonego "specjalnego" dealera Nissana.

NISSAN NV200 LONDON TAXI

Nissan NV200 jest też znacznie tańszy w eksploatacji w porównaniu z innymi londyńskimi taksówkami. Oszczędny silnik 1.5 dCi 110 HP Euro V z 6-stopniową ręczną skrzynią biegów spala 5,3 litra na 100 kilometrów w cyklu mieszanym, to jest niemal 50% mniej niż najoszczędniejsza taksówka TX4, dla której zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 8 litrów na 100 km.

Koszt paliwa stanowi około 10% ogólnych kosztów ponoszonych przez taksówkarza. W ciągu roku kierowca jeżdżący NV200 London Taxi wyda na ten cel około 50% mniej (około 700 funtów) niż jego kolega z TX4.

źródło: Nissan
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3789
Zdjęcia: 13089
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Yaris Hybrid-R concept
    Rok po rynkowej premierze Toyoty Yaris Hybrid, na targach we Frankfurcie 2013 zadebiutował 420-konny Yaris Hybrid-R concept z napędem 4x4. Był to kolejny po wyścigówce Toyota TS030 Hybrid samochód, który ...