Koniec internetu

Koniec internetu

21 Kwi 2008, 23:53

Koniec internetu!
Internet może wkrótce odejść do lamusa. Naukowcy, którzy byli pionierami w dziedzinie internetu, opracowali właśnie działający z szybkością błyskawicy zastępczy system, za pomocą którego będzie można ściągnąć film z sieci w ciągu paru sekund.


Za pomocą systemu grid [z ang. sieć, siatka – przyp. Onet.pl], działającego z 10 000 razy większą prędkością niż typowe łącze szerokopasmowe, będzie można przesłać całą dyskografię the Rolling Stones z Wielkiej Brytanii do Japonii w niecałe 2 sekundy.

Grid jest najnowszym produktem naukowo-badawczego ośrodka CERN, dzięki któremu internet stał się systemem masowego użytku. Nowy system może również wygenerować moc niezbędną do transmisji obrazów holograficznych, pozwala na jednoczesną grę w sieci setkom tysięcy użytkowników, a także umożliwia kontakt za pomocą wysokiej rozdzielczości wideotelefonów w cenie lokalnego połączenia.

David Britton, profesor fizyki na Uniwersytecie w Glasgow i jeden z głównych uczestników projektu grid, uważa, że nowa technologia „zrewolucjonizuje” społeczeństwo. – Dysponując tak wielkimi możliwościami, przyszłe pokolenia uzyskają możliwość współpracy i komunikacji na skalę, o jakiej ludzie z mojego pokolenia nie mogli nawet marzyć – mówi Britton.

Prawdziwą potęgę systemu grid poznamy już tego lata, w dniu, który naukowcy z CERN-u nazywają dniem „czerwonego guzika”. Guzik ten uruchamia Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) – nowy akcelerator cząsteczek, zbudowany z myślą o poznaniu początków wszechświata. Równocześnie z LHC zostanie uruchomiony grid – system, którego celem jest zapisanie wygenerowanych przez LHC informacji.

Naukowcy z leżącego niedaleko Genewy ośrodka CERN rozpoczęli pracę nad projektem grid przed siedmioma laty, kiedy zdali sobie sprawę, że każdego roku LHC będzie tworzył ilość informacji stanowiącą odpowiednik 56 milionów płyt CD. Wystarczy, aby ustawić z nich wieżę o wysokości 60 kilometrów. To oznaczało, że naukowcy z CERN-u (w którym sir Tim Berners-Lee wynalazł w 1989 roku sieć) nie będą mogli skorzystać z jego wynalazku w obawie przed spowodowaniem zapaści systemu.

Naukowcy uzasadniali swoje obawy faktem, że internet ewoluował poprzez połączenie najróżniejszych kabli i routerów, z których znaczna część jest przeznaczona do rozmów telefonicznych. Z tego powodu nie posiadają one wystarczającej przepustowości do szybkiego przesyłania informacji.

Tymczasem system grid powstał na bazie specjalnych kabli światłowodowych oraz nowoczesnych routerów, co oznacza, że z tego systemu zostały wyeliminowane elementy, które mogłyby spowolnić transmisję danych. Obecnie istnieje już 55 000 nowoczesnych serwerów, a w ciągu dwóch lat ta liczba ma urosnąć do 200 000.

- Potrzebujemy tak olbrzymiej siły przetwarzania danych, że pojawiło się nawet pytanie, czy gdyby wszystkie komputery znajdowały się w CERN, starczyłoby energii elektrycznej do ich obsługi – mówi profesor Tony Doyle, dyrektor techniczny projektu grid. – Jedyną odpowiedzą na to pytanie było stworzenie nowego systemu, który okaże się wystarczająco efektywny, aby móc natychmiast przesyłać informacje do ośrodków badawczych w innych krajach.

Działający równolegle do internetu system jest obecnie budowany przy użyciu kabli światłowodowych. Połączy on CERN z 11 ośrodkami w USA, Kanadzie, na Dalekim Wschodzie, w Europie i innych krajach świata.

Jeden z tych ośrodków to laboratorium Rutherford Appleton w Harwell, w brytyjskim hrabstwie Oxfordshire.

Z każdego z ośrodków są rozprowadzane połączenia do kolejnych instytutów badawczych, przy użyciu szybkich sieci uniwersyteckich.

Wiadomość zaczerpnięta z portalwiedzy.onet.pl
GDYBY PRZEDNI NAPĘD BYŁ LEPSZY TO CHODZILIBYŚMY NA RĘKACH :)
Bryann
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1894
Rejestracja: 09 Gru 2007, 12:21
Miejscowość: Jawor
Auto: Nie mam

Re: Koniec internetu

24 Kwi 2008, 22:07

Taaa...
A ja jak miałem w domu 56Kbps, tak mam nadal i żaden operator nie jest chętny położyć mi łącza o przepustowości minimum 6Mbps... No chyba, że za sumę przekraczającą kilkakrotnie wartość mojego malutkiego domku... :evil:
Ale, jest nadzieja, że moje wnuki już EDGE będą miały z domu (~230Kbps)... :evil:
A dyskografię Toczących Kamienie z Londynu to pewnie z 15 lat bym musiał ciągnąć "na nonstopie"... :evil: :cry:
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Rejestracja: 20 Wrz 2006, 06:20
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy od: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

Re: Koniec internetu

25 Kwi 2008, 11:56

słyszałem o tym ale tego napewno niewprowadazą, a jak już to w dalekiej przyszłości gdy samochody beda same jeździły. Ale i tak będzie to kosztować majątek;]
Endrju
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3020
Zdjęcia: 449
Rejestracja: 04 Sty 2007, 22:44
Miejscowość: Poznań

Re: Koniec internetu

28 Kwi 2008, 17:45

Endrju napisał(a):słyszałem o tym ale tego napewno niewprowadazą, a jak już to w dalekiej przyszłości gdy samochody beda same jeździły. Ale i tak będzie to kosztować majątek;]


Tak podzielam zdanie kolegi . Wejdzie to może szybciej na zachodzie i tam będzie to tańsze au nas oczywiście póżniej i drożej :?
Pozdrawiam,
norpaw
norpaw
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1106
Zdjęcia: 9
Rejestracja: 18 Gru 2007, 18:18
Miejscowość: k/Poznań

Re: Koniec internetu

28 Kwi 2008, 19:44

Tak jak ze wszystkimi nowościami. Zawsze to co nowe kosztuje na początku majątek.
A nie wiem czy to ma być taka daleka przyszłość. Dużo zależy czy to się przyjmie. Ostatnie lata pokazały, że jest wiele innowacji które mimo lepszych parametrów po prostu się nie przyjęły.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725
Rejestracja: 15 Sty 2008, 19:53

Re: Koniec internetu

12 Lip 2008, 16:25

Pojawiają się głosy, że sieć internetowa, przez którą przepływa coraz więcej danych (dziś to jest około 40 petabajtów dziennie), w końcu się zatka, a transmisja stanie się nieznośnie powolna czy wręcz niemożliwa. A nawet jeśli się tak nie stanie – informatycy pracują nad poprawą wydajności tzw. protokołu TCP, który pozwoli uniknąć „korków” na łączach – może dojść, na przykład wskutek zaognienia sytuacji międzynarodowej, do zmyślnego ataku terrorystycznego, paraliżującego za pomocą wirusów kluczowe punkty Sieci. Przez dobrych kilka dni, tygodni. A może już nigdy nie da się przesłać nawet krótkiego e-maila. Jak wtedy będziemy funkcjonować?
kazik2008
Nowicjusz
 
Posty: 1
Rejestracja: 12 Lip 2008, 16:21
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Volkswagen Golf R Cabriolet Volkswagen Golf R Cabriolet
  Volkswagen zaprezentował najszybszego kabrioleta w historii marki. Golf Cabriolet w wersji R posiada silnik 2.0 TSI o mocy 195 kW/ 265 KM i rozpędza się od 0 do 100 km/h w 6,4 s. Wszystkie modele produkowane z oznaczeniem ...
  Dlaczego warto zadbać o dobrą widoczność podczas jazdy? Dlaczego warto zadbać o dobrą widoczność podczas jazdy?
  Zwłaszcza jesienią kierowca powinien zadbać o czystość szyb oraz świateł w swoim samochodzie. To czas, gdy deszcze i mgła mogą negatywnie wpływać na widoczność, a w dodatku przy kiepskiej pogodzie auto łatwiej ulega zabrudzeniu. ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Tuning Show
   Alfa Romeo Stelvio
   Scarab Team - Piotr Florczak (Flor)
   Volkswagen Passat, zabudowa bagażnika CarAudio