Krótka podróż po Europie

26 Lut 2015, 21:48

Witam, wraz z moim drogim przyjacielem zaplanowaliśmy krótką podróż po Europie Zachodniej.
Posiadam prawo jazdy od 3 lat, tak jak on, wyrobione w UK. Chcielibyśmy zakupić auto w Polsce i z tamtąd wybrac się na zachód. Posiadam już Astrę, której nie będę używał w tych celach. Problem w tym że ani ja, ani on, nie oriętujemy sie w polskim prawie oraz jak działa polskie ubezpieczenie. Z tąd moja prośba oraz pytanie; czy jest możliwość wykupienia tymczasowego ubezpieczenia, które będzie ważne w krajach Europejskich? Jeżeli nie, to jakie są konsekwencje zerwania umowy z ubezpieczalnią po tak krotkim czasie (okres ok. 2 tygodni)?

Dziękuje z góry za jakąkolwiek pomoc.
golabek168
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Astra MK5

26 Lut 2015, 22:12

OC jako osoba prywatna nie możesz zakupić na okres krótszy niż rok. Jeśli planujesz zakupić pojazd z Polsce to bez znaczenia czy będziesz się nim poruszał czy nie musi mieć wykupione OC cały czas, więc nawet po tej wycieczce będziesz musiał opłacać OC (chyba, że go od razu sprzedacie). Jeśli chodzi o możliwość korzystania z OC to w Unii bez problemu wystarczy polska polisa, którą otrzymasz, ale dla niektórych Państw w Europie takich jak np Ukraina będzie potrzebna Zielona Karta (w wielu Towarzystwach można ją otrzymać za darmo, gdzieniegdzie trzeba dopłacić do 50 zł)
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

26 Lut 2015, 23:25

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, mogę po powrocie sprzedać auto (taki też jest plan) i nieprzejmować się opłacaniem składek?
golabek168
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Astra MK5

27 Lut 2015, 09:28

golabek168 napisał(a):Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, mogę po powrocie sprzedać auto (taki też jest plan) i nieprzejmować się opłacaniem składek?

Tak, a dokładniej wykupujesz OC (dla Ciebie najlepiej z płatnością w ratach np miesięcznych), po powrocie sprzedajesz auto i przekazujesz OC nowemu nabywcy. Jeśli nabywca zdecyduje się korzystać z OC będzie musiał opłacić pozostałe raty, jeśli zechce zrezygnować z otrzymanej polisy to otrzymasz być może jeszcze parę złotych zwrotu składki.
Finansolog
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Prawo jazdy: 10 10 2007
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: BMW
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna

27 Lut 2015, 10:55

Poruszę jeszcze tylko jedną kwestię... zabierz ze sobą całą polisę i certyfikat, najlepiej jeśli na tych dokumentach będziesz miał przybitą pieczątkę zakładu ( niestety w niektórych państwach policja potrafi być "czepliwa" i wydruk ze zwykłej drukarki budzi w nich wątpliwości).

Urszula Zimnoch
mfind
Aktywny
 
Posty: 488
Zdjęcia: 4
Auto: Volvo S40

27 Lut 2015, 17:47

Dziekuję wszystkim za poświęcony czas. Tych kilka porad jest jak złoto =]
golabek168
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Astra MK5
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochodem elektrycznym dookoła świata - Izabella Miko
    Izabella Miko przyleciała do Polski prosto z USA by opowiedzieć o tym, po co jeździła na stację paliw... elektrycznym Mitsubishi i-MIEV. Zdradzi też, jak wyglądałaby jej podróż dookoła Ziemi za kierownicą auta na prąd. ...