Kupiłem samochód na siebie, chcę przekazać cżłonkowi rodziny

Kupiłem samochód na siebie, chcę przekazać cżłonkowi rodziny

04 Kwi 2011, 11:49

Witam

sytuacja przedstawia się następująco:

W listopadzie 2010 kupiłem samochód na umowę kupna-sprzedaży z ważnym OC i przeglądem za 1500zł. Do dzisiejszego dnia nie zarejestrowałem auta na siebie ani nie opłaciłem podatku w Urzędzie skarbowym. Na dzień dzisiejszy chciałbym przekazać własność auta siostrze. Pytania:

- czy mogę to zrobić na zasadzie umowy darowizny ?
- czy siostra może pójść do Urzędu i zarejestrować auto na siebie z ta umowa darowizny ?
- czy dokumenty: Dowód Rej., karta pojazdu, OC, i umowa którą ja podpisałem wystarczą ?

Czy można tak wogóle to zrobić ? Rozumiem, że siostra będzie musiała zapłacić podatek ?

Za wszelkie odpowiedzi wielkie dzięki :idea:

Im więcej czytam forum tym więcej mam pytań :)

Czy mogę na przykład wogóle nie przerejestrowywać tego auta ? Tzn. opłacać dalej OC i robić przeglądy i sprzedać go powiedzmy za rok/dwa ? Czy muszę iść do US tak czy sik i opłacić 2% podatek ? Co zrobią w Urzędzie jeśli zgłoszę zakup auta dzisiaj czyli 5 miesięcy po zakupie ?
tomo699
Nowicjusz

Miejscowość: Wawa

Re: Kupiłem samochód na siebie, chcę przekazać cżłonkowi rod

04 Kwi 2011, 17:28

tomo699 napisał(a):Co zrobią w Urzędzie jeśli zgłoszę zakup auta dzisiaj czyli 5 miesięcy po zakupie ?

Zapłacisz karę..Nie pytaj ile bo nie wiem...
tomo699 napisał(a):Czy mogę na przykład wogóle nie przerejestrowywać tego auta ? Tzn. opłacać dalej OC i robić przeglądy i sprzedać go powiedzmy za rok/dwa ? Czy muszę iść do US tak czy sik i opłacić 2% podatek ?

Mozesz tak zrobić ale musisz miec opłacony US ...Sprzedajesz wtedy z tzw.umowy...
tomo699 napisał(a):czy mogę to zrobić na zasadzie umowy darowizny ?

Po uprzednim zaplaceniu podatku 2% w US...
tomo699 napisał(a):czy dokumenty: Dowód Rej., karta pojazdu, OC, i umowa którą ja podpisałem wystarczą ?

Tak...
tomo699 napisał(a):Czy można tak wogóle to zrobić ? Rozumiem, że siostra będzie musiała zapłacić podatek ?

Mozna tak zrobić i siostra nie płaci zadnego podatku od darowizny...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

05 Kwi 2011, 08:01

Dodam tylko, że podatek jest naliczany od wartości samochodu 1000 zł. Przy czym nie ma znaczenia cena za jaką auto nabyłeś, a cena rynkowa z katalogu, który posiada Urząd Skarbowy. Możesz więc szukać furtki w tym, że w momencie zakupu, Twoje auto nie było warte 1000 zł, a Ty płacąc za nie 1500 zł przepłaciłeś.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

05 Kwi 2011, 18:14

Dishman napisał(a):że w momencie zakupu, Twoje auto nie było warte 1000 zł, a Ty płacąc za nie 1500 zł przepłaciłeś.

Dishman, -tylko ze w takim przypadku US nie obnizy mu ceny do 1.000.- i od tego policzy podatek-tzn.nic go nie skasuje.US w tym wypadku będzie patrzył co jest napisane na umowie k/s i od tego kroił podatek 2%... :wink:
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

06 Kwi 2011, 11:05

Na umowie mam napisane wartość 1500 zł i obok: pojazd uszkodzony czy to cos zmienia ?

Druga sprawa, czy mogę dzisiaj sprzedać ten samochód kumuś innemu i nie zapłacić podatku ?

TZN. czy ktoś inny będzie mógł zarejestrowac to auto jeżeli ja nie opłaciłem 2% ?

Dzięki za wszelkie informacje.
tomo699
Nowicjusz

Miejscowość: Wawa

06 Kwi 2011, 17:28

tomo699 napisał(a):Na umowie mam napisane wartość 1500 zł

I od tej sumy musisz zaplacic podatek w US.Jezeli wartość rynkowa sam.jest większa to wtedy od wartości rynkowej 2%...
tomo699 napisał(a):obok: pojazd uszkodzony czy to cos zmienia ?

Takich wpisów na umowie k/s nie biorą wcale pod uwagę...
tomo699 napisał(a):Druga sprawa, czy mogę dzisiaj sprzedać ten samochód kumuś innemu i nie zapłacić podatku ?

Nie...
tomo699 napisał(a):TZN. czy ktoś inny będzie mógł zarejestrowac to auto jeżeli ja nie opłaciłem 2% ?

Nie jestem pewny ale być moze ze tak.Tylko bądz pewny ze wtedy WK powiadomi US o tym ze właśnie Ty nie opłaciłeś tych 2% podatku i wtedy nie chciałbym byc na Twoim miejscu... :sad:
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora? Jak podłączyć kable rozruchowe do akumulatora?
    Zima to najtrudniejsza pora roku dla naszego samochodu szczególnie jeżeli trzymamy go pod tzw. chmurką. Co zrobić jeżeli nie uda nam się uruchomić auta przy pomocy własnego źródła prądu jakim jest akumulator? ...
    Śmiała stylistyka nadwozia oraz unikatowe wnętrze Opla ADAM Śmiała stylistyka nadwozia oraz unikatowe wnętrze Opla ADAM
    Model ADAM wprowadza do segmentu A docenianą już filozofię projektowania firmy Opel, polegającą na "łączeniu artystycznego kunsztu z niemiecką precyzją ". Opel ADAM - w przeciwieństwie do pojazdów firm konkurencyjnych ...

•  
    • Warto przeczytać
    • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
      Autosacrum 2009
      S2020005
      MINI Clubman Bond Street, tył