Lexus GS F i Torque Vectoring Differential

18 Paź 2017, 12:15

Gdy osiem cylindrów, pracując w zgodnym rytmie, wytwarza potężną moc 477 koni mechanicznych, a sportowa, ośmiobiegowa przekładnia automatyczna doskonale dopasowuje przełożenia do prędkości i przyspieszenia, potrzebny jest jeszcze zręczny dyrygent, który właściwie pokieruje rozdziałem momentu obrotowego między oba koła tylnej osi. Rolę tę pełni w wyczynowym Lexusie GS F mechanizm różnicowy Torque Vectoring Differential">TVD – Torque Vectoring Differential.

Mechanizm TVD, sterowany przez cyfrowy sterownik ECU (Electronic Control Unit) dopasowuje moc przekazywaną na prawe i lewe koło do sytuacji w oparciu o informacje o kącie obrotu kierownicy, pozycji pedałów przyspieszenia i hamulca, przyspieszeniu podłużnym i poprzecznym oraz szybkości obrotu wokół osi pionowej. Pozwala to uzyskać maksimum dynamiki jazdy bez utraty panowania nad samochodem.
Lexus GS F i Torque Vectoring DifferentialDo regulowania podziału momentu obrotowego TVD wykorzystuje sterowane silniczkami elektrycznymi wielopłytkowe sprzęgła, reagujące na zmianę sytuacji w ciągu 1/1000 sekundy. W efekcie samochód jest bardziej zwinny podczas pokonywania zakrętów z dowolną prędkością i prowadzi się w sposób bardziej naturalny i przewidywalny.

Mogłoby się wydawać, że to jeszcze jeden komputerowy gadżet, który po wciśnięciu guzika z szarego zjadacza chleba robi mistrza kierownicy – ale TVD to rozwiązanie wykorzystywane właśnie w Lexusach RC F GT3, które startują w wyścigach. TVD nie tylko poprawia komfort i bezpieczeństwo, ale i rzeczywiste osiągi.

Jak to działa? Wyobraźmy sobie samochód pokonujący kolejne serpentyny. Gdy wchodzi w zakręt, koła po zewnętrznej stronie zakrętu obracają się szybciej, niż te po wewnętrznej. Gdy przy wychodzeniu z zakrętu kierowca wciska gaz, większość ciężaru auta przenosi się z zewnętrznego przedniego koła na zewnętrzne tylne koło. Przy pełnej mocy ujawnia się nadsterowność. W tej sytuacji do akcji wkracza TVD, który przekazuje więcej mocy na koło zewnętrzne, pomagając pokonać zakręt, a potem wyrównuje stosunek podziału, by zachować jak najlepszą przyczepność. W ten sposób TVD poprawia zarówno bezpieczeństwo, jak i osiągi.

TVD może pracować w trzech trybach – Standard, Slalom i Track. Tryb standardowy łączy osiągi z komfortem – pozwala trochę poszaleć za kierownicą, ale tak, by zbytnio nie zdenerwować pasażerów. Tryb slalomowy kładzie nacisk na sterowność, przydając rodzinnemu sedanowi charakteru niewielkiego, sportowego auta. Tryb Track stworzono z myślą o jeździe torowej z agresywnym pokonywaniem zakrętów, co mogłoby się spodobać jedynie nielicznym pasażerom. Dla każdego coś innego.

źródło: lexus, autoblog.com
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Avensis silnik 2.0 D-4D Powerboost
    Avensis 2.0 D-4D Powerboost rozwija moc 150 KM (o 26 KM więcej niż w przypadku wersji seryjnej) oraz moment obrotowy 350 Nm (w zakresie 1600-2800 obr./min., o 40 Nm wiecej niż w przypadku wersji seryjnej). Dzięki temu przyśpieszenie ...
    Hybrydowa Toyota Yaris na polskim rynku
    Hybrydowa wersja miejskiej Toyoty Yaris w szybkim tempie zdobyła sobie uznanie polskich kierowców. Od debiutu w czerwcu br., polscy klienci zamówili już 292 sztuki Yarisa Hybrid. Plan sprzedaży Toyota Motor ...