Linie na drodze - nie dla ozdoby!

04 Mar 2021, 17:53

Przekraczanie linii ciągłej pojedynczej lub podwójnej na zakręcie, w pobliżu skrzyżowania czy podczas wyprzedzania to częste zachowania na polskich drogach, mimo że utrzymanie swojego toru jazdy jest jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie znaków poziomych może skończyć się groźną w skutkach kolizją.

Wciąż dla wielu kierowców pojedyncza lub podwójna linia ciągła to tylko sugestia. Choć mają oni świadomość, że linii takich nie wolno przekraczać ani na nie najeżdżać, w praktyce zdarza się usprawiedliwianie niezgodnych z przepisami zachowań, które mogą mieć poważne konsekwencje.

Ścinanie zakrętów
Nie bez powodu tuż przed zakrętem i na nim możemy zobaczyć oznakowanie poziome zobowiązujące kierowcę do trzymania się swojego toru jazdy. Co ważne, nawet jeśli na drodze nie ma namalowanych linii lub nie są one widoczne, powinniśmy jechać blisko prawej krawędzi jezdni i nie ścinać zakrętu.
Linie na drodze - nie dla ozdoby! "Przed zakrętem powinniśmy zredukować prędkość i nie dopuścić do sytuacji, w której wjedziemy na sąsiedni pas. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza zimą, gdy łatwo wpaść w poślizg. Szczególnie niebezpieczne jest oczywiście ścinanie zakrętów w lewo, ponieważ grozi to kolizją z pojazdem jadącym z naprzeciwka" mówi Adam Bernard, dyrektor ds. szkoleń Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Niezdecydowanie na skrzyżowaniu
Pojedynczą linię ciągłą często można spotkać tuż przed skrzyżowaniem, gdzie zabrania ona zmiany pasa ruchu. Kierowca zbliżający się do skrzyżowania powinien obserwować znaki pionowe, które informują, na którym pasie należy się ustawić. Zmiana zdania w ostatniej chwili może skończyć się kolizją z pojazdem poruszającym się pasem, na który chcemy wjechać, a w najlepszym wypadku – zaburzeniem płynności ruchu na skrzyżowaniu.

Wyprzedzanie tylko zgodnie z przepisami
Bardzo częstym zjawiskiem jest przekraczanie linii ciągłej, gdy z przodu porusza się pojazd rozwijający dużo niższe prędkości niż samochód, np. rower czy ciągnik rolniczy. Chęć wyprzedzenia takiego pojazdu nie usprawiedliwia jednak łamania przepisów

"Jeżeli nasz pas ruchu jest ograniczony linią ciągłą lub podwójną ciągłą, możemy wyprzedzać tylko w sytuacji, gdy jesteśmy w stanie wykonać ten manewr, pozostając na swoim pasie i zachowując bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu" przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

POLECAMY 5 zasad bezpiecznego wyprzedzania

Zwłaszcza gdy poruszamy się po drodze jednopasmowej, warto również zwracać uwagę na szczególny rodzaj linii przerywanej – linię ostrzegawczą. Charakteryzuje się ona mniejszymi odstępami między odcinkami i informuje, że za moment będziemy mieć do czynienia z zakazem wyprzedzania i podwójną linią ciągłą. Linię ostrzegawczą możemy przekraczać, ale widząc ją, nie powinniśmy rozpoczynać wyprzedzania, bo prawdopodobnie nie zdążymy wrócić na swój pas ruchu przed pojawieniem się podwójnej linii ciągłej.

źródło: Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3421
Zdjęcia: 12458
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak przygotować samochód do wiosny?
    Dokładne umycie samochodu po zimie to nie tylko kwestia estetyki – można w ten sposób ochronić samochód przed postępowaniem korozji. Oprócz tego regularne mycie auta, zwłaszcza szyb, lusterek i ...
    Jak podróżować bezpieczniej samochodem?
    Instruktorzy Szkoły Auto SKODA doradzają, jak wygodnie i bezpiecznie podróżować samochodem. Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto SKODA mówi: "Pozycja za kierownicą to podstawowy element bezpiecznej jazdy ...

  •