Najbardziej niebezpieczne dni tygodnia to piątek i sobota

20 Wrz 2019, 13:39

Czy wraz z początkiem weekendu na drogach robi się spokojnie? Niestety, to właśnie wtedy jest najbardziej niebezpiecznie: w piątki ma miejsce najwięcej wypadków, a w soboty ginie w nich najwięcej osób.

Od piątkowego popołudnia ruch, zwłaszcza na drogach poza miastem, zwiększa się – wiele osób podróżuje, by odwiedzić rodzinę, spotkać się ze znajomymi czy odpocząć po tygodniu pracy. Choć mogłoby się wydawać, że w wolne dni, kiedy kierowcy nie muszą się nigdzie spieszyć, na drogach powinno być bezpieczniej, w rzeczywistości jest niestety odwrotnie. W ubiegłym roku najwięcej wypadków odnotowano właśnie w piątki (16,5% wszystkich zdarzeń), a najwięcej osób zginęło w soboty (16,2%) i w piątki (16,1%)(1).
Najbardziej niebezpieczne dni tygodnia to piątek i sobota Na statystyki dot. wypadków w piątki i soboty ma wpływ kilka czynników. Po pierwsze w wielu miejscach, np. na drogach wylotowych z dużych miast mamy do czynienia ze zwiększonym natężeniem ruchu. Po drugie wiele osób właśnie w weekendy spożywa alkohol i niektórzy kierowcy decydują się prowadzić pod jego wpływem. Po trzecie zdarza się, że w dni wolne od pracy za kierownicę wsiadają osoby, które nie robią tego na co dzień i mają w tym mniejszą wprawę.

Nie mamy wpływu na zachowanie innych kierowców, ale możemy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z tego powodu warto już planując wyjazd na weekend, uwzględnić zwiększone natężenie ruchu. Bądźmy przygotowani na to, że możemy utknąć w korku i starajmy się zachować spokój oraz nie próbujmy nadrobić straconego czasu, jadąc z nadmierną prędkością.

POLECAMY Jazda w klapkach lub boso - to niebezpieczne!

Uważajmy również ze spożywaniem alkoholu – jeśli następnego dnia rano planujemy wyjazd, lepiej tego unikać. Nawet jeśli do tego czasu alkohol zostanie już usunięty z organizmu, to alkohol negatywnie wpływa na jakość snu i ryzykujemy, że nie będziemy wystarczająco wypoczęci, by prowadzić.

Zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, ale szczególnie trzeba o niej pamiętać właśnie w weekendy. Zwłaszcza wtedy może się zdarzyć, że za kierownicą innego pojazdu siedzi osoba mało doświadczona lub znajdująca się pod wpływem alkoholu.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3487
Zdjęcia: 12612
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

30 Wrz 2019, 12:09

Nigdy nie jeździć po alkoholu to najważniejsza zasada! Można łatwo stracić życie w głupi sposób....
grzegorek22
Początkujący
 
Posty: 96

01 Paź 2019, 13:40

Jak ja lubię te chore i bzdurne statystyki...Wszystko w tym temacie to totalna bzdura...
Redakcja napisał(a):Od piątkowego popołudnia ruch, zwłaszcza na drogach poza miastem, zwiększa się – wiele osób podróżuje, by odwiedzić rodzinę, spotkać się ze znajomymi czy odpocząć po tygodniu pracy.

A w niedziele to niby nie? Tylko w piątki i soboty?
Redakcja napisał(a):Po pierwsze w wielu miejscach, np. na drogach wylotowych z dużych miast mamy do czynienia ze zwiększonym natężeniem ruchu.

Tak jest każdego dnia. Ludzie rano jadą do pracy, po południu wracają. W każdym większym mieście rano i po południu są korki. W soboty i niedziele są zazwyczaj mniejsze. Dla przykładu np. Wrocław, Kraków.
Redakcja napisał(a): Po drugie wiele osób właśnie w weekendy spożywa alkohol i niektórzy kierowcy decydują się prowadzić pod jego wpływem.

Kolejna bzdura. W ciągu tygodnia również jest pełno pijanych. I piątek czy sobota czy niedziela nie ma znaczenia. Jak ktoś musi jechać po pijaku to jedzie i dzień tygodnia dla niego nie ma znaczenia.
Redakcja napisał(a): Po trzecie zdarza się, że w dni wolne od pracy za kierownicę wsiadają osoby, które nie robią tego na co dzień i mają w tym mniejszą wprawę.

A w niedzielę, to niby takie osoby nie wyjeżdżają z domów? Wydaje mi się, że właśnie w niedziele takich osób jest więcej - wyjeżdżają na spacery, do kościoła itp. Zresztą w ciągu tygodnia takich kierowców również nie brakuje. Raz w miesiącu wyciągnie auto z garażu i jedzie we wtorek na zakupy, albo w środę do lekarza 300m.
Redakcja napisał(a):Nie mamy wpływu na zachowanie innych kierowców, ale możemy sami zadbać o swoje bezpieczeństwo.

A jak zadbać o własne niebezpieczeństwo, jak pijany kierowca albo "rajdowiec" jedzie na czołówkę?
Redakcja napisał(a):Zawsze powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu, ale szczególnie trzeba o niej pamiętać właśnie w weekendy. Zwłaszcza wtedy może się zdarzyć, że za kierownicą innego pojazdu siedzi osoba mało doświadczona lub znajdująca się pod wpływem alkoholu.

Takich osób nie brakuje również w niedziele i w ciągu tygodnia. A weekend nie ma tu żadnego znaczenia. Pijanego kierowcy czy osoby mało doświadczonej w jeżdżeniu samochodem można spotkać każdego dnia. I uważać nalezy nie tylko w piątek i sobotę, ale każdego dnia.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 18176
Zdjęcia: 1192
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

06 Paź 2019, 09:13

Patrząc na letnie dni to często przez cały tydzień jest spory ruch na drogach ale ja bym obstawiał że w piątek po południu i w niedzielę w godzinach popołudniowych są największe korki, a to potwierdza nam największy ruch.

Wiele razy jeździłem w soboty i moim zdaniem ruch był wtedy sporo mniejszy niż w pozostałe dwa dni które wymieniłem.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

05 Mar 2020, 16:29

Zgadza się, "niedzielni" kierowcy nie raz potrafią uprzykrzyć jazdę :D wyjedzie taki po miesiącu lub dwóch przerwy i myśli że jest najlepszym i najbezpieczniejszym kierowcą :D
mariuszt
Nowicjusz
 
Posty: 4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Wymiana baterii w elektronicznym kluczyku - Toyota
    Dzisiaj przyszedł czas na wymianę baterii w elektronicznym kluczyku. Przed wyłączeniem zapłonu przyciskiem otrzymałem informację o niskim stanie naładowania baterii w kluczyku i na zegarach wyświetliła się kontrolka w kształcie ...
    Najważniejsze zmiany w ubezpieczeniach OC
    11 lutego 2012 roku nastąpiła nowelizacja w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Przepisy te obowiązują już wszystkich posiadaczy ...

  •