Nowe auto dla wysokiej osoby.

20 Lis 2012, 13:01

Witajcie,

Chcę kupić nowe auto (używane też wchodzi w grę - ale tylko jeśli można je wziąć na kredyt). Jest jedno ale - jestem wysoki - mam 199cm wzrostu :) więc napiszę co widziałem, co mi się podoba, a co nie.

Cena: ok. 60k zł
Musi być:
- sporo miejsca za kierownicą
- w miarę ekonomiczny na swoją moc silnik, najlepiej benzyna, jeśli nie to diesel. przyśpieszenie nie więcej jak 10s do setki (chyba, że samochód wyjątkowo mi się spodoba)
- klimatronik,
- nadwozie hatchback lub sedan, preferuję 3drz hb (coupe) - do Astry GTC się mieszczę i mam miejsca może nie wystarczająco, ale tak, że mi wystarczy do jakieś komfortowej podróży
- samochód ma być również (bardzo) dobrze wyposażony

Bardzo lubię Ople i raczej na nie się nakierowuję
Widziałem:
1. Corsa 1.4Turbo - niestety na wysokość jest trochę nie tak, ostatecznie by uszedł (jechało się całkiem nieźle)
2. Astra i Astra GTC - są w porządku, tylko cena za trochę za wysoka (wersja sport/cosmo + 2, 3 pakiety i silnik min. 1.4T 140KM)
3. z ciekawości oglądałem mokkę, no i tu jest miejsca jak dla mnie, ale oszczędzając do minimum z dodatkami cena znacznie przekracza budżet.

Bardzo mi się podoba Laguna Coupe (używana), tylko nie wiem jak z miejscem w środku...

Podoba mi się: z VAG: Polo, może Golf, Ibiza SC (podejrzewam, że za mała jak polo), może skoda octavia (cena -) oraz Renault Megane Coupe (mała?), Ford Mondeo
Nie podoba mi się do końca: Ford Fiesta/Focus, Kia ceed, hyundai i30

Preferowane marki (w kolejności): Opel, Toyota, Skoda, Seat, Ford, Honda, VW, ew. Fiat

Porównuję wszystkie do skody fabii 1.2 tsi 105km, którą jeżdżę i ten samochód do końca mi się nie podoba. Nie powiem, silnik jest w miarę w porządku (ale szału nie ma i sporo pali jak się jeździ dynamicznie).
Najbardziej odpowiada mi Corsa 1.4T w praktycznie pełnym wyposażeniu i wychodzi najtaniej, jednak mogę poświęcić kilka drobiazgów na rzecz wygody podróżowania.
Ciężki wybór...
Pomożecie?
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

20 Lis 2012, 15:08

dla wysokich to tylko cabrio.
hektor
Początkujący
 
Posty: 128
Auto: Poszukuję <help>

20 Lis 2012, 15:40

Hektor mam nadzieję, że ta wypowiedź nie świadczy o Twoim nie wiem jak to nazwać.... Intelekcie? Kolega grzecznie zapytał i czeka na odpowiedź, a Ty z jakimś złośliwym i mało mówiącym komentarzem...
Ale ok wracając do pytania.
Po pierwsze to wszystkie auta jakie Ci przedstawię mają tylko dać Ci obraz na to co możesz wybrać. Jeśli się zdecydujesz na dany model, to znajdziemy Ci odpowiedni egzemplarz który (przynajmniej na zdjęciach) wygląda obiecująco.
A więc
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] silnik 1.8 TDCI to stary znajomy. Mniej awaryjny od nowszych konstrukcji 2.0, w środku bardzo dużo miejsca no i wyposażenie z reguły bogate. A po za tym prowadzi się jak ford :wink:
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] opel astra. Ładnie wygląda, z reguły bogate wyposażenie, fajny silnik dla odmiany benzyna) Osiągi w prawdzie nie są takie jakich wymagasz, ale silnik mało problematyczny. Trochę ciaśniejszy od "Mundka"
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] bez awaryjna, ciekawy wygląd.
ArsenalFun
Początkujący
 
Posty: 74
Auto: Mazda Premacy
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

20 Lis 2012, 21:33

Bardzo dziękuję za propozycje.
Bardzo zainteresowała mnie ta Mazda, koniecznie muszę poszukać w pobliżu siebie miejsca, gdzie będę mógł ją zobaczyć, bo jest naprawdę ładna.
Tą Astrę oglądałem na żywo i bardzo mi odpowiada (najbardziej GTC, choć odrobinę niższa). Jeśli z silnikiem 1.6 115 to wybrałbym ją z salonu. Bardzo podoba mi się również Mondeo.
Przez najbliższe 2-3 dni chcę zwiedzić parę salonów i zobaczę, co najlepiej mi się spodoba i wyjdzie cenowo (bardzo możliwe, że budżet rozszerzę), Mazdę 3 również przewidywałbym nową. Jedynie raczej używane to Mondeo lub dobrze wyposażona Astra.
Astra i Mondeo od początku mi się podobała i już o niej pisałem, ale co oprócz Mazdy 3 innego byłoby godnego uwagi?
Za kilka dni to już napiszę, między czym ostatecznie będę wybierał. Mam nadzieję, że doradzicie co nieco :)
Jeśli chodzi o osiągi i wyposażenia - to jeśli mam mieć wygodę podróży to wybiorę to, tylko też żeby nie przyśpieszał 15s do 100.

I jeszcze takie pytanie z boku: nie wiecie ile jest miejsca w środku w Lagunie Coupe?

Z tym kabrio to chyba nie najlepszy pomysł :D
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

21 Lis 2012, 11:29

Jeśli chodzi o Lagune coupe to miejsca w środku dla tak wysokiej osoby jak Ty jest za mało. Miałem okazję jeździć taką laguną i przy moim wzroście (182cm) miejsca było w miarę ok, aczkolwiek każdy powyżej 185cm będzie miał już problem, bo ja fotel miałem odsunięty prawie na max, a nad głową też już dużo miejsca nie było.
Faber
Aktywny
 
Posty: 262
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 18 03 2010
Auto: Mazda 6 / Laguna II
Silnik: 2.0 / 2.0T
Paliwo: Benzyna + LPG

21 Lis 2012, 13:43

We Fiata Punto MK II powinieneś się zmieścić - jest to wygodny samochód dla osób powyżej 190 cm wzrostu. Najlepiej by było poprosić znajomego lub jechać do salonu i przetestować samemu, bo wszystko zależy od twojej postury :)
TonyWawa77
Nowicjusz
 
Posty: 7
Auto: Qashkai
Paliwo: Benzyna + LPG

21 Lis 2012, 22:19

Bardzo dziękuję za informację co do Laguny i propozycję Punta.
Więc tak, biorę pod uwagę (w kolejności nie przypadkowej):
- Mazda 3 (piękna :) )
- Opel Astra (bardzo mi się podoba - jak Mazda)
- VW Polo lub Nowy Golf (jeszcze nie widziałem, nie wiem jakie na wielkość)
- Fiat Punto (ale raczej Abarth) (jeszcze nie widziałem, nie wiem jakie na wielkość)
- Seat Ibiza SC FR (jeszcze nie widziałem, nie wiem jakie na wielkość)
- Toyota Auris (jeszcze nie widziałem, nie wiem jakie na wielkość)
- Skoda Fabia 1.2 TSI lub 1.4 TSI (nie do końca mi się podoba jej wygląd, ale jeździ mi się w niej dobrze - ale to nie moja, więc szukam nowego i własnego)
- Skoda Octavia lub Rapid (podobnie jak Fabia...)
- Ford Mondeo (ale raczej nie)

Już pomijam trochę wyposażenie i wersje silnikowe - a rozrzut cenowy też nie mały...

Najbardziej przemawia do mnie Mazda i Astra. Co mogę odrzucić na początku (i tak mam sporo do zwiedzania...)?
Dodam, że autko ma posłużyć z 10-12 lat (im dłużej tym lepiej ;) ).
Bardzo proszę również jeśli ktoś z Was wie i chce, aby podzielił się z informacją o wielkości pozostałych modeli w porównaniu do Mazdy 3, Astry IV, Fabii, Octavii, Rapid lub Mondeo.
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

22 Lis 2012, 16:08

Widzę Madzia się spodobała 8)
Aurisa od razu trzeba odrzucić niestety (bardzo rozbudowana konsola środkowa, ja nie mogę w niej swobodnie usiąść)
Wart zastanowienia jest nowy Rapid od skody, teraz można liczyć na promocję w salonie, także Rapid też wart zastanowienia.
Skoro auto ma posłużyć 10 lat, to wybrał bym między mazdą, astrą, golfem albo Rapidem ewentualnie fabią, ale Rapid fajniejszy.
ArsenalFun
Początkujący
 
Posty: 74
Auto: Mazda Premacy
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

22 Lis 2012, 18:04

Tak :) Bardzo się spodobała :)
Zatem ostatecznie na placu boju zostały:
1. Mazda 3
2. Opel Astra
3. VW Golf (lub Polo - według Technischen Daten wysokość dla kierowcy jest w zasadzie taka same, ale muszę to jeszcze na żywo zobaczyć - bo jednak wychodzi ~2cm różnicy między fabią, niby nic, ale całkiem sporo)
4. Skoda Fabia lub Rapid (ale raczej fabia z tych dwóch mi bardziej odpowiada; może dlatego, że ją dobrze znam? :) )

Teraz mam pytanie odnośnie silników:
1. Mazda 3 - do wyboru w zasadzie mam tylko jeden - najsłabszy - 1.6 105KM
2. Opel Astra w zasadzie też najsłabszy - 1.6 115KM, ale może jeszcze się uda trafić na: 1.7 125KM Diesel, ew. 1.4T 140KM
3. VW Golf lub Polo - 1.2 TSI / 1.4 TSI, nie jestem pewny tych jednostek; szkoda, że nieuturbionych 1.6 ~105KM już nie ma
4. Skoda Fabia / Rapid 1.2 TSI

O ile dynamika 1.2 TSI w Fabii jeszcze mi przypada do gustu, to nie chciałbym, żeby to jeździło gorzej. Mam pewne obawy z astrą - do tego ciężaru 1.6 115KM?? według mnie może to być nieporozumienie (na mój gust opel przesadza z cenami mocniejszych jednostek). Te 115KM to mi bardziej do Corsy pasuje (choć też nie jest lekka). Mazdowy 105KM bym przebolał jeszcze (150KM - marzenie :roll: ).
Z jednej strony wszystko mnie kieruje na Polo lub Fabię (silnik i wyposażenie) a z drugiej (pomimo, że dobrze mi się fabią jeździ) ... fabia to fabia... (polo jest ok, ale muszę zobaczyć jak się siedzi). Wygląd jej już od samego początku mi nie odpowiadał (a jak mam kupić swój to już raczej wolałbym żeby wszystko mi pasowało). Bardzo Ci dziękuję za propozycję tej Mazdy, bo jak na razie to ona mnie najbardziej przekonuje.

A dlaczego nie Ibiza SC FR lub Abarth Punto jeśli można wiedzieć ?
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

22 Lis 2012, 20:07

Po pierwsze są trochę sztywne i na dłuższą metę może być za twardo, ale to już Twoja decyzja.
1.2 TSI bym sobie odpuścił, bo jednak czasami coś się zdarza w tych jednostkach.
Mazda 1.6 wystarczy, nie wyżyłowany silniczek.
Opel 1.6 też sobie poradzi, ale może warto poszukać 1.4 T lub 1.6T?
A VW z tymi silnikami to bym sobie odpuścił, bo nie są na tyle niezawodne, żeby wytrzymały parę lat bez poważnej naprawy.
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł] nie wiem może jeszcze ewentualnie takie coś?
ArsenalFun
Początkujący
 
Posty: 74
Auto: Mazda Premacy
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

22 Lis 2012, 21:47

Jeśli TSI faktycznie zbyt wiele nie pociągnie bez poważnej awarii, to odpadają: Fabia, Rapid, Ibiza, Polo, Golf :(
Selekcja spora, bo w zasadzie zostały:
Mazda 3, Astra (może jakiś "demo/powystawowy" 1.6T lub 1.4T się ostał gdzieś), Abarth Punto.
Twarde zawieszenie osobiście mi nie przeszkadza, więc Punto mogłoby być.

Jeszcze raz bardzo dziękuję za kolejną propozycję (kolejną b.ciekawą propozycję), ale już więcej może nie proponujcie, bo nie będę wiedział co wybrać :)

Nie wiedziałem, że wybór samochodu to tak duży problem i budzi aż tak wiele wątpliwości...
Szczerze, to nie myślałem, że będę miał problem z dopasowaniem dla siebie auta (w końcu nawet maluchy się rozrosły), a tu...

Podsumowując: teraz zadam najważniejsze pytanie - który z nich powinien pojeździć najdłużej i średnia cena części jest na niewygórowanym poziomie (przecież nie będzie bezawaryjny)?

EDIT: C4 raczej odpada: http://www.citroen.co.nz/images/Showroo ... nsions.png / http://cdn24.se.smcloud.net/t/photos/18 ... dwozia.jpg
gdzie fabia to takie średnie minimum.
Czy może ja źle szukam tych wymiarów?
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

23 Lis 2012, 19:22

Jeśli miał bym pojeździć parę ładnych lat to wybrał bym Opla Astrę J 1.6 bez turbo, albo Mazdę 3 też 1.6 bez turbo. Osiągi w porządku, spalanie też na akceptowalnym poziomie.
Części tańsze będą zdecydowanie do opla, ale miejsca troszkę więcej w maździe, prze mniej rozbudowaną konsolę.
Ogólnie to ja bym jednak wziął Madzię, bo według testów długodystansowych i z tego co sam obserwuję i słyszę od znajomych to Madzia posłuży długo i bezawaryjnie ;)
http://www.auto-swiat.pl/1-test-dlugody ... -sie-mocno może to naświetli Ci wygląd tego modelu.
http://www.jezdzik.net/mazda-3-1,6-mzr- ... 5km/45/435
Opel lepsze osiągi. Także naprawdę ciężka decyzja 8)
ArsenalFun
Początkujący
 
Posty: 74
Auto: Mazda Premacy
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

24 Lis 2012, 12:58

Bardzo ciężka decyzja. W końcu to ogromne pieniądze (jak dla mnie).

Spędziłem sporo czasu (aż za dużo) na oglądanie aut. Dostałem sporo nawet ciekawych ofert itd.

Wybieram w zasadzie między 2:
1. Mazda 3 1.6
2. Opel Astra Hb 1.6

Najlepiej czułem się w Astrze i Maździe (dlatego to główni rywale). Ale ostateczny wybór podejmie cennik (sam samochód + jego utrzymanie).

Jednak mam do Was pytanie. Trafiłem na używany, aczkolwiek w idealnym stanie (do tego pewne auto) z b.dobrym wyposażeniem i silnikiem samochód. Produkcja 2011, przebieg ok. 17tys km.
Jest jedno ale - cena jest dużo wygórowana. Dokładając ok. 4k mógłbym kupić taki sam, zupełnie nowy samochód (ten sam rocznikowo). Na razie pytanie ogólnoteoretyczne: jak samochód traci na wartości załóżmy po roku? i ile mniej więcej % sprzedawca powinien spuścić z ceny? Ew. jak poprowadzić negocjację, aby zszedł z ceny?
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

24 Lis 2012, 13:08

To zależy do naprawdę wielu czynników, co to za auto, jaki silnik wyposażenie no i cena. Generalnie to najlepiej kupić 3 latka, bo największy spadek wartości ma za sobą.
ArsenalFun
Początkujący
 
Posty: 74
Auto: Mazda Premacy
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2003

24 Lis 2012, 13:22

Konkretnie:
Astra IV HB, Cosmo 1.4T 140KM + kilka dodatków - mam ofertę na nowy za +/- 75k zł (już pomijam, że przekroczyłem budżet o 15k!) - mam nadzieję, że nikt go raczej mi nie sprzątnie, jakbym się zdecydował.
Używany, w zasadzie identyczne wyposażenie i silnik (ale kolor jest inny :P ) - cena 71k zł (!!!)

Przy takiej różnicy w cenie to nawet bym się nie zastanawiał i jechał po nowy. Jedyny minus to to, że jest trochę za drogi.
Osobiście uważam tą cenę za niedorzeczną i według mnie jeśli chcą sprzedać to auto to muszą ją spuścić.
Jak pociągnąć za sznurki, żeby zeszli z ceny? Ew. Jaka powinna być cena tego samochodu w mniejszym czy większym przybliżeniu?
(mam dylemat, bo ten by mi odpowiadał najbardziej - tylko zawsze przeszkodą jest cena)
Wysoki
Nowicjusz
 
Posty: 22
Auto: Skoda Fabia II
Silnik: 1.2 TSI 105KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011