Nowe auto z salonu - trudny wybór

31 Sty 2021, 10:40

Przymierzam się do nabycia auta z salonu. Auto będę brać w leasing na 3 lub 4 lata. Budżet: myślę zmieścić się w 150 tys, raczej kierować będę się wysokością raty - do 1600 zł netto na miesiąc przy max 10% wpłaty własnej.
Cel: auto głównie dla 1 osoby, ale pakowne. Chętnie nieduży kombiak. Jeżdżę Trochę po mieście, trochę po aglomeracji (dystanse ok. 50 - 60 km dziennie), w weekendy dłuższe trasy w dużej mierze po ekspresówkach i autostradach, więc typowo miejskie autka z 3 cylindrowym silnikiem, jak np. Fabia, odpadają. Z drugiej strony nie ma to być duże rodzinne auto, którym będę wozić głównie powietrze. Do tej pory miałem Astrę G kombi i wielkościowo było ok - bagażnik 480 litrów i mniejszego nie chcę.
Auto chcę wyposażyć pod kątem technicznym: automatyczna skrzynia, systemy ułatwiające prowadzenie itp. I tu zaczynają się schody. Interesuje mnie aktywny tempomat, ale np. w skodzie scali czy oktavii jest on okrojony, nie ma elektrycznego hamulca, nie ma auto-hold i w związku z tym nie poprowadzi auta w korku. Ma to volkswagen, ale jest krótko mówiąc brzydki.
Z drugiej strony: to vw wymyślił skrzynię DSG. Czy zatem jeśli brać samochód z taką skrzynią, to tylko coś grupy VW, czy inni producenci też już nauczyli się je robić?
Myślałem też o Toyocie, ale nie przekonuje mnie skrzynia cvt.
Co byście doradzili obejrzeć, zanim umówię się na jazdy. Może jakieś konkretne modele? Fajnie, jak by udało się trafić coś od ręki, z wyprzedaży.
JQZ
Nowicjusz
 
Posty: 4

31 Sty 2021, 17:29

Kia Proceed, Ford Focus

Ja bym się nie przywiązywał do tych elektronicznych półautonomicznych bulbulatorów, bo wg wielu opinii, one po prostu nie działają, lub działają - ale przez swoją nadwrażliwość stwarzają zagrożenie. Mam też prywatne zdanie na ich temat, ale nie tego dotyczy temat :ok:
JQZ napisał(a):Z drugiej strony: to vw wymyślił skrzynię DSG. Czy zatem jeśli brać samochód z taką skrzynią, to tylko coś grupy VW, czy inni producenci też już nauczyli się je robić?
niektórzy uważają, że konkurencja jest nawet lepsza, bo DSG lubi szarpnąć (potwierdzam).
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

31 Sty 2021, 17:31

Konkurencja, czyli co na przykład?
I czemu Proceed a nie po prostu Ceed kombi?
JQZ
Nowicjusz
 
Posty: 4

31 Sty 2021, 18:58

DSG jest znakomite i robi taką robotę że masakra, także warto się dobrze zastanowić.
A co do reszty to zależy ale czasy idą do przodu, to już nie są czasy że jest ABS i wspomaganie, jak kupować coś nowożytnego to takiego żeby to miało ręce i nogi.
Jest też Seat Leon skoro VW jest brzydki.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

31 Sty 2021, 19:05

Brzydki to jedna rzecz, ale istotniejsza jest ta, że Golf 8 poszedł w totalną tabletozę: nawet przestawienie temperatury dostępne jest jedynie poprzez jeżdżenie palcem po dotykowym tablecie! Jest to dla mnie nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne! Niestety, tak jak patrzyłem na stronę vw z autami od ręki, golf 7 variant jest już praktycznie niedostępny.
JQZ
Nowicjusz
 
Posty: 4

01 Lut 2021, 10:13

JQZ napisał(a):I czemu Proceed a nie po prostu Ceed kombi?
bo nie chciałeś nic rodzinnego :ok:
JQZ napisał(a):Konkurencja, czyli co na przykład?
wielu producentów wraca, czy też oferuje klasyczne automaty, które nie są już tymi powolnymi klonkrami z lat 80 - 90tych. Nawet BMW w M-kach odwraca się od dwóch sprzęgieł :ok:

Klasyczne automaty masz np w Focusie, Peugeocie 308.

Na pewno nie zamykałbym się na DSG. Jeździłem kilkoma autami z minimalnymi przebiegami i była lipa. Pierwszy lepszy klasyczny automat działa lepiej. I nie, nie chodzi tu o jakieś osobiste wycieczki. To nie tylko moja opinia.
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14079
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW Z9 Convertible 2000
    Projekt BMW Z9 Convertible skupia się przede wszystkim wokół wnętrza, które ma ułatwiać podróżowanie i pozwolić kierowcy skoncentrować się na wykonywaniu podstawowych zadań poprzez wykorzystanie technologii ...

02 Lut 2021, 14:55

Toyota Corolla 2.0 Hybrid, Kia (pro)Ceed 1.4T/1.5T, Hyundai i30 1.5T.
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

02 Lut 2021, 15:12

Na chwilę obecną przejechałem się dwoma autkami:
1) nowa octavia 1.5 150KM manual. Spodziewałem się po tym autku więcej, ale po jeździe wiem, że go nie kupię. Biegi wchodzą bardzo nieprecyzyjnie, kilka razy miałem problem z wbiciem 2-ki, przy innych też czasami nie byłem pewien, który wszedł. Z nowszych aut mam porównanie z Hyundaiem i30, gdzie miałem lepsze czucie przełożeń. Druga dziwna rzecz, że przy ok. 15 km/h na 2 biegu auto się zadławiło i zgasło. Aż tak nieelastyczne? I trzecia rzecz - strasznie szeroki przedni słupek. Skręcając w lewo praktycznie nic nie widziałem. Do tego wyciszenie bardzo kiepsko, do środka dochodzą zarówno odgłosy silnika, jak i jego wibracje. Bardzo nieprzyjemnie mi się ją prowadziło
2) KIA Ceed kombi, 1.4 140 KM, hybryda plugin. Po 15 minutach autko oswoiłem, po godzinie czułem się, jakbym prowadził je od zawsze.

Proceed oglądałem, nie bawią mnie takie samochody - zabawki.
Czym jeszcze polecacie się przejechać? Jak pisałem - ma to być pakowny kompakt (jak scala) albo kompakt w wersji kombi (jak ceed).
JQZ
Nowicjusz
 
Posty: 4

02 Lut 2021, 23:00

JQZ napisał(a):Czym jeszcze polecacie się przejechać? Jak pisałem - ma to być pakowny kompakt (jak scala) albo kompakt w wersji kombi (jak ceed).


Corolla 2.0 Hybrid kombi
Hyundai i30 (oprócz hatchbacka i kombi jest jeszcze fastback)
Mazda 3
Ossy
Forumowicz VIP
 
Posty: 7023
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 07 01 2010
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002