Porządne opony to klucz do bezpiecznych wyjazdów

18 Gru 2023, 15:28

W okresie świąteczno-noworocznym i ferii zimowych, gdy setki tysięcy z nas wyrusza na zasłużony wypoczynek, należy pamiętać o kluczowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem na drodze. Według badań aż 70% Polaków wybiera samochód jako środek transportu podczas wyjazdów na urlop. Jak sprawić, by podróż przebiegła gładko i przede wszystkim bezpiecznie? Podstawowy element, który ma decydujący wpływ – to stan i rodzaj opon.

  1. Opony z homologacją zimową
  2. Kontrola ciśnienia w oponach
  3. Bieżnik: głębokość i stan
  4. Stan fizyczny opon
  5. Łańcuchy na koła
Porządne opony to klucz do bezpiecznych wyjazdów Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) zaleca przygotowanie samochodu do zimowych wyjazdów – co nie wymaga dużego nakładu sił ani kosztów, za to zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w trudnych warunkach zimowych.
Warto też pamiętać, że jazda na odpowiednich do warunków pogodowych oponach jest związana bezpośrednio z bezpieczeństwem na drodze.

Opony z homologacją zimową

To absolutna podstawa. Symbol płatka śniegu na tle góry mają wszystkie opony zimowe. Mają je także opony całoroczne, żeby można je było takimi nazywać. Nawet jeśli za oknem jest kilka stopni na plusie i deszcz zamiast śniegu – to współczesne opony zimowe będą dużo bezpieczniejszym wyborem niż opony letnie, których guma bieżnika w taką pogodę jest zbyt twarda do zapewnienie bezpiecznej przyczepności. Opony oznaczone jedynie symbolem M+S bez symbolu alpejskiego nie spełniają wymogów na zimowe warunki. Szczególnie ważne, jeśli wybieramy się za granicę.

Kontrola ciśnienia w oponach

Jeśli planujemy podróż z bagażem, dostosujmy ciśnienie opon do obciążenia pojazdu. Wartość ciśnienia jest zazwyczaj określana przez producenta samochodu i można ją znaleźć w instrukcji obsługi lub na nalepce umieszczonej na środkowym słupku auta (niekiedy pod klapką wlewu paliwa). Należy jasno podkreślić, że już różnica 0,5 bara może znacząco wpłynąć na właściwości ogumienia, zwiększając drogę hamowania nawet o 4 metry i zużycie paliwa. Pamiętajmy również o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym – to pełnoprawne ogumienie. Obniżenie ciśnienia w oponie poprawia przyczepność jedynie w nierównym terenie – błocie czy śniegu.

Bieżnik: głębokość i stan

W Polsce minimalna głębokość bieżnika to nie 1,6 mm jak często zdarza się usłyszeć. Przepisy stanowią, że głębokość dopuszczalna jest do wskaźnika zużycia umieszczonego w bieżniku. Dopiero gdy go nie ma – co jest już bardzo rzadkie stosujemy wartość 1,6 mm.

Warto sprawdzić jakie rekomendacje w zakresie głębokości bieżnika podał producent samochodu w jego instrukcji obsługi oraz producent samej opony. To nam pozwoli cieszyć się z jej przyczepności w trudnych warunkach.

Stan fizyczny opon

Należy uważnie przyjrzeć się oponom w poszukiwaniu minimalnych spękań, pęknięć czy wybrzuszeń. Te oznaki wskazują na uszkodzenia zewnętrzne lub także dodatkowo wewnętrzne – co stanowi duże zagrożenie w wytrzymałości konstrukcji i poszczególnych warstw wewnętrznych opony. Najczęściej takie uszkodzenia powstają w wyniku jazdy ze zbyt niskim ciśnieniem w kole i wjechaniu w dziurę w jezdni lub na krawężnik Koniecznie dopompujmy koło zapasowe – bo zapewne ostatni raz robiliśmy to przed wakacjami, kiedy było gorąco. A jak wiemy, gdy spada temperatura – spada też ciśnienie. Także w kole.

Łańcuchy na koła

Jeśli planujemy podróż w góry, to bez łańcuchów na koła ani rusz. Pamiętajmy, że są rejony w Polsce, gdzie jazda na łańcuchach w porze zimowej jest wymagana. Przed wyjazdem, warto nauczyć się, jak je zakładać. Uwaga! Łańcuchy kupuje się według wymagań producenta auta określonych w instrukcji obsługi. Bywa, że nawet przy napędzie 4x4 jest wskazanie do łańcuchów tylko na przedniej osi.

Bezpieczne zimowe podróże rozpoczynają się od porządnych opon. Wyjazdy na Święta na letnich oponach to duża szansa na niedojechanie do celu. To ostatni moment żeby założyć opony zimowe lub całoroczne z homologacją zimową. Dzięki odpowiedniemu ogumieniu Twoje podróże będą bezpieczne i komfortowe, nawet w trudnych warunkach zimowych.

Pamiętaj, że to Ty kontrolujesz swoje bezpieczeństwo na drodze, ale opony kontrolują Twoje auto!

źródło: PZPO | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

18 Gru 2023, 17:31

Redakcja napisał(a):Porządne opony to klucz do bezpiecznych wyjazdów
Warto jeszcze tu zwrócić uwagę na to że "porządne" nie oznacza wcale najdroższe bo dobre opony mogą być i ze średniej półki, a czasem i budżetowej. Wszystko zależy od tego jak i gdzie jeździmy, czasem nie warto jest płacić podwójnej ceny za komplet opon. Sam już się o tym przekonałem nie raz bo bardzo często opony premium są mocno przereklamowane :wink: dlatego trzeba podchodzić do zakupu ze zdrowym rozsądkiem i z głową na karku.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9765
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Fiat 500 - samochód do miasta
    Włoska propozycja ma w 2019 roku ponad 13-procentowy udział w rynku. Od stycznia do kwietnia 2019 roku zarejestrowano 756 samochodów. Fiat 500 to odpowiedź na potrzeby osób poszukujących aut, które wyróżniają ...