Jeśli wybierasz się w góry, to nie zapomnij o łańcuchach

31 Sty 2023, 12:55

Jeżeli wybieramy się w podróż, podczas której możemy napotkać nieprzejezdne i zasypane śniegiem drogi, warto zaopatrzyć się w łańcuchy przeciwśniegowe, które ułatwią nam pokonanie takich tras. Dodatkowo jeśli przy pokrytej śniegiem drodze znajduje się znak C-18, czyli nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych, bez nich nie można kontynuować jazdy.

"Łańcuchy poprawiają przyczepność w trudnych warunkach drogowych, na ośnieżonych i oblodzonych nawierzchniach. Szczególnie jest to odczuwalne podczas jazdy pod górę. Ruszanie bez nich skutkowałoby obracaniem się kół w miejscu. Ale także na płaskiej drodze łańcuchy skracają drogę hamowania" tłumaczy Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Jeśli wybierasz się w góry, to nie zapomnij o łańcuchach Łańcuchy przeciwśniegowe należy zakładać przynajmniej na dwa koła napędowe. Ich rozmiar trzeba dostosować do wymiaru koła. Stalowe siatki różnią się wzorem, w jaki ogniwa układają się na oponie, a także materiałem, z którego są wykonane. Im więcej metalowych splotów znajduje się na bieżniku, tym łatwiejsza będzie jazda po zaśnieżonej nawierzchni. Najlepsze łańcuchy to te, których ogniwa mają ostre krawędzie, wrzynające się w śnieg lub lód.

POLECAMY Jak podjeżdżać pod ośnieżone i oblodzone wzniesienia?

"Zakładanie łańcuchów warto przećwiczyć przed wyjazdem i najlepiej zrobić to w miejscu, gdzie nie ma siarczystego mrozu, a koła naszego auta nie znajdują się do połowy w śniegu. Gdy robimy to po raz pierwszy, taka czynność może wydawać się trudna i skomplikowana, jednak po kilku próbach dojdziemy do większej wprawy, co w warunkach, gdy rzeczywiście będziemy musieli użyć tych elementów, może zaoszczędzić nam sporo nerwów, czasu i przemarzniętych dłoni" radzi Adam Bernard.
Jeśli wybierasz się w góry, to nie zapomnij o łańcuchach Jadąc w łańcuchach przeciwpoślizgowych, nie należy przekraczać zalecanej przez producenta maksymalnej prędkości (zazwyczaj ok. 40 km/h), a przede wszystkim jechać tak, aby panować nad pojazdem. Trzeba też unikać gwałtownego przyspieszania i hamowania. Łańcuchy należy zdjąć, kiedy zjedziemy z powrotem na asfaltową nawierzchnię. W przeciwnym razie taka jazda po odkrytym asfalcie może powodować niszczenie nawierzchni drogi, uszkodzenie opon oraz samych łańcuchów. Jest również niezgodna z przepisami, ponieważ łańcuchów można używać tylko na drogach ośnieżonych. Po zakończeniu eksploatacji elementy te należy wypłukać w ciepłej wodzie i wysuszyć.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

31 Sty 2023, 14:52

Trzeba pamiętać kupując łańcuchy żeby dobrać je odpowiednio do rozmiaru naszych kół i opon. Warto też zwrócić uwagę na ochronę alufelg tak żeby ich nie zniszczyć po jednym używaniu łańcuchów. Źle dobrane łańcuchy mogą przysporzyć nam sporych problemów.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

01 Lut 2023, 08:43

Rokiko napisał(a):Warto też zwrócić uwagę na ochronę alufelg tak żeby ich nie zniszczyć po jednym używaniu łańcuchów. Źle dobrane łańcuchy mogą przysporzyć nam sporych problemów.

Słuszna uwaga. Ja akurat nie stosuję łańcuchów, ale mam tzw opaski. Zdają egzamin na śniegu bezproblemowo - podjazd na Salmopol ( Szczyrk-Wisła), po białej drodze, po świeżym śniegu . Od razu dopisze, żeby wystrzegać się zwykłych jednorazowych opasek po 30 zł ( pomarańczowe ), bo pękają już przy zakładaniu. Jak opaski to z tych droższych ( ja dałem niewiele ponad 200 zł ) które zrobione są ze specjalnego nylonu i są do wielokrotnego użytku ). Założenie na oba koła to czas chyba z 2 minutki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000