Pojemne kombi lub minivan za 15-25k na weekendowe trasy dla rodziny

pojemne kombi lub minivan za 15-25k na weekendowe trasy dla rodziny

10 Sty 2016, 09:28

Witajcie,
poszukuję pojemnego auta na rodzinne (2+1) weekendowe i wakacyjne wyjazdy, a więc głównie to będą trasy – 80%, po mieście zaledwie może 20%. Moje dotychczasowe roczne przebiegi to ok. 8 tys km, po za tym auto w tygodniu najczęściej stoi nieużywane. Autko chcę kupić na ok. 5 najbliższych lat.
Z tego względu poszukuję benzyny i ewentualnie rozważam być może założenie gazu, jeśli: silnik będzie go „lubił”; spalanie PB w rzeczywistości okaże się zbyt duże niż zakładałem i jeśli wystarczy mi na to dodatkowej kasy :) A zakładam, że będzie to nie więcej niż 10l/100km PB, oczywiście jeśli silnik będzie na tyle oszczędny, że wystarczy mu 8-9l tym lepiej :) Myślę, że założenie gazu ewentualnie będzie miało sens tylko w minivanie, bo w kombi to raczej szkoda mi będzie miejsca w bagażniku na butlę.
Dotychczasowe założenia to: budżet 15-25k ; silnik max 2.0 ; przebieg wiadomo im mniejszy tym lepiej, zatem szukałem do 150 tys km, ale chyba fajnie byłoby gdyby benzyniak miał ok. tych 100 tys km ; rocznik, choć niby nie najważniejszy, to jednak starszego niż 2007 raczej bym nie chciał

Auto powinno być:
1. Jak najmniej awaryjne
2. Pojemne, zarówno dla trójki pasażerów (w tym jeden fotelik) jak i w strefie załadunkowej. Przy minivanach 7 osobowych zakładam schowanie dwóch tylnych foteli w podłogę i dzięki temu uzyskanie większego bagażnika. Zastanawiam się też nad opcją przewożenia 3 rowerów (w środku to raczej niewykonalne, więc chyba będę zmuszony dokupić bagażnik na hak lub dachowy, tylko tak się zastanawiam, czy do i tak wyższego minivana można dołożyć jeszcze w górę bagażnik dachowy z rowerami? Ale mam obawy, że może być zbyt wysoko przy niektórych tunelach na mniej uczęszczanych drogach :)
3. Koszty eksploatacji, części zamiennych (klocki, tarcze, rozrząd, filtry i olej) w przystępnych cenach i dość łatwo dostępne (lub zamienniki dobrej jakości).
4. Odpowiednia moc i elastyczność zwłaszcza przy zmianie biegów 3/4 , 4/5 tak żebym nie musiał się stresować przy wyprzedzaniu :) Do tej pory szukałem nie mniej niż 120KM, ale myślę, że przy takich gabarytach aut i ich choćby częściowym zapakowaniu to poziom ok. 140KM były odpowiedni, jak myślicie? Podobno też duże znaczenie mają krótkie przełożenia w skrzyni, ale specem nie jestem, więc Was proszę o opinię. Nie wiem też, czy duże znaczenie ma fakt czy skrzynia jest 5 czy 6 biegowa?
5. Z bardzo dobrym wyciszeniem wnętrza
6. Dość wysokie zawieszenie
7. Pozostałe to „bajery”, których brakuje mi w moim obecnym już nieco wiekowym aucie, czyli: podgrzewana przednia szyba i lusterka boczne, kierownica wielofunkcyjna, czujniki parkowania z tyłu, klima dwustrefowa, USB. A jeśli byłaby jeszcze nawigacja i tempomat to super, ale to tylko opcja.

A teraz moje propozycje, kolejność przypadkowa:
Kombi: Renault Laguna III ; Citroen C5 II ; Ford Mondeo mk4 ; Peugeot 407
Minivany: Opel Zafira B ; Mazda 5 ; Ford C-Max ; Kia Carens ; Citroen C4 Picasso ; Seat Altea XL

Bardzo Was proszę o fachowe porady, które z tych propozycji samochodów w świetle powyższych moich różnych oczekiwań i wymagań byłyby najbardziej odpowiednie no i oczywiście w jakich wersjach silnikowych, bo na tym się zupełnie nie znam. Z góry dzięki za porady, opinie i konstruktywne wypowiedzi.
raffael82
Nowicjusz

Prawo jazdy od: 28 04 2000
Przebieg/rok: 8tys. km
Auto: Mazda 626
Silnik: 2.0 DiTD
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

Re: pojemne kombi lub minivan za 15-25k na weekendowe trasy dla rodziny

10 Sty 2016, 10:02

raffael82 napisał(a):A teraz moje propozycje, kolejność przypadkowa:
Kombi: Renault Laguna III ; Citroen C5 II ; Ford Mondeo mk4 ; Peugeot 407
Minivany: Opel Zafira B ; Mazda 5 ; Ford C-Max ; Kia Carens ; Citroen C4 Picasso ; Seat Altea XL

Laguna III - min. to 23-25 tysięcy, 1.6 za słaby. 2.0 nie nadaje się pod LPG, na 2.0T za mały budżet, wnętrze średnio przestronne
C5 II - ok, ale mały wybór aut na rynku wtórnym, najlepiej silnik benzynowy 2.0 pod LPG
Mondeo Mk4 - za mały budżet!
Peugeot 407 - auto ciasne!

Opel Zafira B - dobry wybór z silnikiem 1.8 140KM, ale LPG nie jest polecane do tego silnika
Mazda 5 -ok
Ford C-max - Ford nie jest polecany pod LPG
Kia Carens - ok
C4 Picasso - ok
Seat Altea XL - brak sensownych silników

Do kombi dorzuciłbym:
Mazdę 6 2.0
Hondę Accord VII 2.0
Opla Vectrę C 1.8/2.0T
Ossy
Forumowicz VIP

Zdjęcia: 0
Prawo jazdy od: 07 01 2010
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: Volvo S60
Silnik: 2.4T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2002

10 Sty 2016, 12:30

Odnośnie Twoich propozycji, to Accord i Vectra odpadają ze względów wizualnych. Natomiast faktycznie Mazda 6 wygląda całkiem fajnie, więc dopisałem ją do listy :)
W temacie Mondeo Mk4 to masz rację, że w większym budżecie 26-27k można coś więcej wybrać, ale wypatrzyłem takie dwie oferty poniżej 25k, czy warto się nimi interesować?
[link wygasł]
[link wygasł]

Szkoda, że odradzasz Seata Altea XL ze względu na silnik, bo wizualnie bardzo, bardzo nam się podoba, ale cóż nie to najważniejsze :)

A w tych minivanach jakie silniki polecacie, bo wiadomo gabaryty i ciężar samochodu nieco większe, więc tak żeby nie był zbyt mulasty i czy orientujecie się, jakie mniej więcej mają rzeczywiste spalanie PB i/lub LPG?
"Mazda 5 -ok
Ford C-max - Ford nie jest polecany pod LPG
Kia Carens - ok
C4 Picasso - ok"
raffael82
Nowicjusz

10 Sty 2016, 13:05

1.6 w aucie wielkości mondeo to pomyłka. A w tej cenie raczej żadnego mocniejszego w dobrym stanie nie znajdziesz
Potrzebujesz jakiejś informacji o Peugeocie 307 lub mondeo mk4? Napisz na priv a postaram się pomóc :)
tomek70
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Miejscowość: Łódź
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Ford Mondeo mk4
Silnik: 2.3 161
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Rok produkcji: 2008

10 Sty 2016, 13:44

raffael82 napisał(a):W temacie Mondeo Mk4 to masz rację, że w większym budżecie 26-27k można coś więcej wybrać, ale wypatrzyłem takie dwie oferty poniżej 25k, czy warto się nimi interesować?
[link wygasł] ... 7c113998af
[link wygasł] ... 7c113998af

Popatrz ile kosztuje Mondeo Mk4 z 2008 z silnikiem 1.6 i przebiegiem ~150 tysięcy w DE:
[link wygasł]

Z opłatami wyjdzie 35 tysięcy, a tu masz auta za 24 tysiące ( a jeszcze jest zysk handlarza w tym aucie!!!). Wniosek: auto ma ponad 300 tysięcy przebiegu, było mocno bite itp.
Ossy
Forumowicz VIP

10 Sty 2016, 15:16

Na Mondeo Mk4 trzeba mieć min. 30k
Ode mnie Accord VII :ok:
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Pięć cech dobrego kierowcy - sprawdź czy je posiadasz Pięć cech dobrego kierowcy - sprawdź czy je posiadasz
    Badania przeprowadzone przez psychologów wykazują, że większość osób ocenia swoje umiejętności kierowcy jako powyżej przeciętnej, nawet mając świadomość, iż inni oceniliby je niżej. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej ...
    Bieżnikowanie opon - nie tylko w czasie kryzysu Bieżnikowanie opon - nie tylko w czasie kryzysu
    Rok 2011 był dla polskich bieżnikowni bardzo dobry. Wszystkie zakłady bieżnikujące opony odczuły zwiększony popyt na opony bieżnikowane zwłaszcza w drugiej połowie roku. Tendencja wzrostowa widoczna też była w pierwszych ...

• Re: pojemne kombi lub minivan za 15-25k na weekendowe trasy dla rodziny

10 Sty 2016, 16:10

Macie rację, brzmi to rozsądnie. A więc mondeo wypada z mojego zestawienia.
    Accord to tak jak napisałem wcześniej, odpada ze względów wizualnych.

Dziś oglądałem Mazdę 5 i muszę powiedzieć, że rozczarowała mnie ciasnotą, w fotelu kierowcy miałem zbyt mało miejsca, pasażerowie z tyłu w nogach też nie za dużo miejsca, a w bagażniku po złożeniu dwóch foteli miejsca zrobiło się tyle ile mam w obecnym hatchbacku, więc za mało i po zdjęciach w necie spodziewałem się więcej. Czy ktoś się orientuje, czy w rzeczywistości w pozostałych moich propozycjach minivanów jest więcej miejsca niż w Mazdzie 5?
    raffael82
    Nowicjusz

10 Sty 2016, 17:03

Jak piątka za mała to sprawdź Forda S-maxa, Galaxy, Toyota Avensis Verso, Sharana lub cytryne C8.
    noisy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 21
    Miejscowość: Tomaszow
    Prawo jazdy od: 27 02 2003
    Auto: Honda

10 Sty 2016, 17:21

noisy napisał(a):Jak piątka za mała to sprawdź Forda S-maxa, Galaxy, Toyota Avensis Verso, Sharana lub cytryne C8.

A jaki silnik do Toyoty? Żaden nie jest pewny, w dodatku pod LPG.

Może MPV?
    [link wygasł]

Lancia Phedra:
    [link wygasł]

Citroen C8:
    [link wygasł]

Peugeot 807:
    [link wygasł]

Chrysler Pacifica:
    [link wygasł]

Renault Espace:
    [link wygasł]
    Ossy
    Forumowicz VIP

10 Sty 2016, 17:32

S-Max nie ten budżet :no:
    Koniu
    Moderator - Jakie auto kupić?

Zdjęcia: 4
    Miejscowość: obecnie Fulda
    Auto: Mondeo // Astra

10 Sty 2016, 18:02

Wiecie co, ale te ostatnie propozycje, to chyba aż za duże i aż za drogie samochody jak na mój budżet :) Pod uwagę biorę silniki max 2 litrowe (1,8 – 2,0). No i tak jak pisałem, z minivanów 7 osobowych to interesują mnie takie, gdzie dwa ostatnie fotele można schować w podłogę, bo tu widzę w C8 i 807, że trzeba je wyjąć na zewnątrz, a niestety nie mam gdzie ich trzymać, więc takie rozwiązania odpadają.
    A gdyby tak zamiast proponowanego przez Was Espace – zainteresować się Renault Scenic II – warto?

Na tą chwilę pozostają brane przeze mnie pod uwagę:
    Kombi: Mazda 6 ; Citroen C5 II ; Renault Laguna III (jeśli nie będzie za mała)
    Minivany: Opel Zafira B ; Ford C-Max ; Kia Carens ; Citroen C4 Picasso ; Renault Scenic II
    raffael82
    Nowicjusz

10 Sty 2016, 18:20

Jak chcesz chowane fotele w podłogę to amerykanskie vany tak maja.
    EspaceIV leiej sobie odpusć, awaryjne i skomplikowane w serwisie z wieloma bolączkami.
    Avensis Verso 2.0 trwały, prosty bezproblemowy.
    noisy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

11 Sty 2016, 21:08

Na tą chwilę w moim rankingu prowadzi Citroen C4 Picasso, choć do 25k trochę cieżko znaleźć benzyniaka z małym przebiegiem, ale może uda się coś utargować :)

Widzę, że występują silniki 1,8 (125KM) z manualną skrzynią i 2,0 (140KM) z automatem. Czy Waszym zdaniem silnik 1,8 nie będzie za mały do tego auta? Chodzi mi o to, żeby nie był zbyt mulasty i żebym nie musiał się stresować przy wyprzedzaniu, bo przecież na 1/4 mili nie zamierzam się nim ścigać :)
    Czy ewentualnie ten silnik nadaje się do LPG?
    Czy skrzynie biegów nie są awaryjne w tym modelu?

W benzyniakach jakie przebiegi silników zalicza do tych "małych"? Do 100k km? Do 150k km?

I co sądzicie o poniższych ofertach?
    1. [link wygasł]
    2. [link wygasł]
    3. [link wygasł]
    4. [link wygasł]
    raffael82
    Nowicjusz

11 Sty 2016, 23:31

1.8 to muł straszny. Wszystkie MPI nadają sie pod lpg.
    Na przebieg nie patrz tak jak na stan auta. Dobrze serwisowane auto z przelotem 200tys km będzie lepszą lokatą niż zajeżdżone z o połowę mniejszym przelocie.
    noisy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

12 Sty 2016, 05:40

Jeśli auto jest ściągnięte z Niemiec to nie licz, że robiło mało km, nawet jeśli jest benzynowe. Poza tym te ściągnięte w 95% mają cofnięty licznik lub są po dużych stłuczkach. Przypomina mi się benzynowe Volvo S40 2.4 z Danii, które po 9- latach miało 360 tys.przebiegu.
    Ossy
    Forumowicz VIP