Problem z radiem po odpaleniu silnika

10 Gru 2020, 16:31

Cześć wszystkim,
Piszę do Was z problemem, który pojawił się niedawno w mojej maździe 323f BG, mianowicie chodzi o radio.
Przy wyłączonym silniku wszystko chodzi pięknie zarówno USB jak i stacje radiowe chodzą czysto i wyraźnie. Po odpaleniu silnika jakość stacji radiowych dramatycznie maleje, tzn. na otwartej przestrzeni w mieście jest ok. Natomiast podczas wyjazdu za miasto lub nawet przejazdu pod wiaduktem występują trzaski i szmery. Dzieje się to tylko na radiu, podczas słuchania muzyki z USB wszystko ładnie gra.
Macie pomysły co to może być? Antena, alternator, masa, a może radio (chociaż to roczny SONY)? Będę bardzo wdzięczny za pomoc, bo jest to irytujące jak nie można posłuchać radia :/
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

10 Gru 2020, 17:38

Coś w tym czasie zmieniałeś w samochodzie? Kiedyś takie problemy powodowały założone xenony w miejsce zwykłych żarówek.

Sprawdź w pierwszej kolejnści czy antena jest prawidłowo podłączona.
Problemem może być też podłączone urządzenie do ładowania pod zapalniczkę. Nie raz tak miałem że ładowałem nawigację podczas jazdy i radio słabo łapało fale.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Gru 2020, 20:52

Właśnie sęk w tym, że ostatnimi czasy w aucie nic nie zmieniałem, to stało się z dnia na dzień :/

Wyjąłem radio, sprawdziłem podłączenie anteny jest oki, podłączyłem inne radio, jest to samo, dałem masę bezpośrednio do radia zero rezultatów. Pod zapalniczke mam podpiętą kamerkę samochodową, ale wcześniej też była podpięta i nie powodowało to żadnych komplikacji. Po wyjęciu nie ma poprawy :(
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

10 Gru 2020, 21:17

Ja myślę, że problemem jest antena. Mógł np. ugnić kabel. Zanim włączysz silnik, wszystko jest ok, ale po włączeniu stacyjki może iśc zasilanie do wzmacniacza i robi się zwarcie, przez co jest słaby sygnał.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

10 Gru 2020, 21:56

A jak można sprawdzić to czy antena jest sprawna?
Bo wtyk anteny do radia wygląda dobrze.
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

11 Gru 2020, 09:52

Najlepiej jakbyś miał jakąś inną antenę, niekoniecznie samochodową i ją po prostu podłączył. W sklepach samochodowych można kupić antenę razem ze wzmacniaczem i jest ona naklejana na szybę. Wymaga tylko zasilania 12V, ale te na próbę można wziąść z zapalniczki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Century 1967 rok
    Pierwsza Toyota Century miała za zadanie zdobyć japoński rynek aut luksusowych. Auto powstało w setną rocznicę urodzin Sakichi Toyody, założyciela Toyota Industries, i temu zawdzięcza swoją nazwę. Samochód jest flagowym ...

11 Gru 2020, 23:25

Oki, popróbuję podłączyć inną antenę i dam znać jak poszło.
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

20 Gru 2020, 23:05

Update: Podłączyłem inną antenę, bez zmian, dałem wzmacniacz sygnału, bez zmian, podpiąłem reduktor szumów, bez zmian. To mówię, biorę się za alternator, wymontowałem, rozebrałem, wymieniłem szczotki (były w połowie zużyte) i regulator napięcia. Pełen nadziei złożyłem wszystko, jednak to również nie pomogło :( Co jeszcze sprawdzić? W czym może tkwić problem? Dodam jeszcze, że woltomierz wbudowany w radio zaniża pomiar o około 0,6-0,8V, nie wiem czy to normalne.
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

22 Gru 2020, 09:12

Dziwna sprawa...Zazwyczaj takie zakłócenia pochodziły w starych autach od alternatora. Ale wtedy było to takie charakterystyczne cykanie w rytm obrotów silnika. Nie było szumów. Przyczyną może być też układ zapłonowy, albo któryś z czujników.
Spróbuj jeszcze założyć filtr przeciwzakłóceniowy. Głównie stosowało się takie filtry do radia CB, ale trafiały też do zwykłych radio. Kosztuje na allegro od 20 do 40 zł. Niby nie dużo, ale może warto spróbować.
Inne radio podłączałeś i było ok?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Gru 2020, 20:21

Kupiłem taki filtr, spróbuję go podłączyć i zobaczyć czy przyniesie efekt.
Jeśli chodzi o inne radio to podłączyłem poprzednie stare radio na kasety, ale niestety też szumi :/
marcinek123
Początkujący
 
Posty: 125
Prawo jazdy: 01 07 2013
Przebieg/rok: 7tys. km
Auto: Mazda 121
Silnik: 1.1 54KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1993

23 Gru 2020, 09:46

Stare radia są bardziej podatne na zakłócenia z elektryki auta niż te nowe. Tutaj jak nie pomoże ten filtr, to warto jeszcze podłączyć jakieś nowsze radio. Bo być może to nowe, co masz jest uszkodzone. A to stare radio, nie jest za bardzo "testerem" do końca wiarygodnym.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000