Prośba o ocenę sprawcy kolizji

02 Lip 2023, 21:44

Dzień dobry,

Kilka dni temu miałem stłuczkę. Chciałbym Was poprosić o analizę. Podczas wjazdu na skrzyżowanie dwóch dróg dwujezdniowych bez świateł, jadąc z drogi podporządkowanej zostałem uderzony w lewy bok przez samochód poruszający się na kierunku poprzecznym, drogą z pierwszeństwem przejazdu. W momencie uderzenia znajdowałem się na środku skrzyżowania, w pasie pomiędzy wysepkami, gdzie planowałem ustąpić pierwszeństwa pojazdom na kolejnej jezdni z pierwszeństwem przejazdu. Wziąłem winę na siebie, ale zastanawiam się czy słusznie. W momencie uderzenia byłem już na środku skrzyżowania i usiłowałem je opuścić.
Załączam poglądową animację GIF
https://drive.google.com/file/d/12zdVVA ... p=drivesdk

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Ulisses
Nowicjusz
 
Posty: 3
Zdjęcia: 0
Auto: Honda Civic
Silnik: 1,8 140KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

03 Lip 2023, 08:16

Twoja wina nie ma co drążyć.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16196
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

03 Lip 2023, 08:20

Dokładnie, wina jest po Twojej stronie. Tu na środku skrzyżowania nie możesz się zatrzymać bo utrudniasz przejazd, a na grafice widać że nie wziąłeś pod uwagę samochodu nadjeżdżającego z prawej strony.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

03 Lip 2023, 08:25

Według przepisów nie powinieneś wjeżdżać na to skrzyżowanie, jeśli widziałeś, że samochód z lewej nadjeżdża i nie zdążysz opuścić jego toru jazdy. Każda sytuacja jest inna i jeden przepis wszystkiego nie ogarnie. Na tej animacji wygląda jakby "Twój przeciwnik" specjalnie w Ciebie uderzył, żeby wymusić odszkodowanie, skoro wiedział, że ma pierwszeństwo. Mógł odbić lekko w prawo i Cię ominąć.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007