Proszę doradźcie które auto wybrać.

04 Maj 2022, 13:19

Witajcie! Chciałbym Was poprosić o pomoc w wyborze auta. Samochodzik benzynowy (mieszkam w mieście i zazwyczaj dojazd: praca, dom ewentualnie wyjazd do teściów 50 km w jedną stronę), liftback (sedan z otwierana klapa z szyba), ponieważ żona nie lubi kombi, do sedana ciężko wrzucać coś większego np. wózek dziecka, a hatchback za mały. Poniżej przygotowałem modele i silniki samochodów. Proszę, doradźcie mi który byłby najrozsądniejszym wyborem pod względem przyjemności z jazdy, bezawaryjności i współpracy danego silnika z LPG:
Skoda Octavia II 1.6 MPI
Opel Vectra C 1.8 140 KM (po lifcie)
Ford Mondeo Mk4 2.0 145 KM
KamilKF
Nowicjusz
 
Posty: 14

04 Maj 2022, 13:27

Tu chyba Octavia jest najsensowniejszym wyborem choć będzie najmniejsza z tych trzech podanych samochodów.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

04 Maj 2022, 14:02

Najlepiej z lpg będzie współpracować octavia (tzn. kilka stów mniej co 30-40kkm bo nie trzeba zaworów regulować), oprócz tego ciężko znaleźć jakiekolwiek przewagi nad pozostałą dwójką.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

04 Maj 2022, 14:09

franccc napisał(a):Najlepiej z lpg będzie współpracować octavia (tzn. kilka stów mniej co 30-40kkm bo nie trzeba zaworów regulować), oprócz tego ciężko znaleźć jakiekolwiek przewagi nad pozostałą dwójką.
A jeśli chodzi o komfort jazdy to Octavia nie dorównuje np Vectrze?
KamilKF
Nowicjusz
 
Posty: 14

04 Maj 2022, 14:27

Przepraszam, muszę doprecyzować poprzednią wypowiedź. Jest jeszcze jedna kategoria, w której octavia dorównuje pozostałej dwójce - spalanie - ale to raczej żadna zaleta.

Vectra będzie troszkę wygodniejsza od octavii, mondeo będzie dużo wygodniejsze od obydwu. O dynamice nawet nie ma co dyskutować, 30% mocy więcej a różnica masy koło 100kg. Octavia 1.6 jest obiektywnie wolna/ociężała/zamulona, nazwij jak chcesz, osiągi na poziomie miejskich autek.
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

04 Maj 2022, 14:34

W przypadku Octavii przede wszystkim niskie koszty serwisowania, czego o pozostałej dwójce do końca nie można powiedzieć, nie są przesadnie drogie ale na pewno droższe niż 1,6 mpi vaga, bo tam tak na prawdę nie ma się co psuć.

Co do miejsca też bym dyskutował bo O1 była ciasna ale O2 to płyta golfa v wbrew pozorom moim zdaniem nieźle miejsca jak na klasę kompakt
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Najlepsza taksówka na świecie? Hybryda!
    Był czas, gdy w Polsce, Niemczech i wielu innych krajach Europy na ulicach dominowały taksówki z silnikami Diesla, a jednym z najczęściej wybieranych samochodów był Mercedes W124. Dziś taksówkarze na ...

04 Maj 2022, 16:48

A co do Vectry to z danym silnikiem mogłyby być o wiele większe problemy, niż w Octavii?
KamilKF
Nowicjusz
 
Posty: 14

04 Maj 2022, 18:30

A co do Vectry to z danym silnikiem mogłyby być o wiele większe problemy, niż w Octavii?


Też jestem ciekaw odpowiedzi :mrgreen:

A tak na serio to 1.6mpi w skodzie może być "dobry i bezawaryjny" tylko na tle grupy volkswagena, gdzie w tych latach był on tak naprawdę jedynym silnikiem, który można w jakikolwiek sposób polecić takiemu typowemu januszowi co nie ma ochoty nadmierne zajmowanie się autem. Na tle konkurencji jest to silnik jak silnik, praktycznie każdy producent ma w ofercie takie proste 1.6, które się nie psuje (a u innych dodatkowo lepiej jedzie i mniej pali), po prostu inni, w odróżnieniu od koncernu vag dłużej klepali proste silniki w większych pojemnościach. Ani ta vectra, ani mondeo ani masa innych aut do których wkładano takie silniki nie będzie "sprawiać problemów" jakich volkswagenowskie 1.6 by nie mogło
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

04 Maj 2022, 21:47

KamilKF napisał(a):A co do Vectry to z danym silnikiem mogłyby być o wiele większe problemy, niż w Octavii?

Tu nie chodzi o to że problemy tylko coś co ma 2,0 albo 1,8 i 140 koni ma droższy osprzęt, bardziej skomplikowany silnik, do tego w Oplu bardziej polecane pod lpg sa te słabsze wersje 122/125
Ecoteci też lubią sobie chlapnąć olej, no i ogólnie rozrząd droższy, jakieś termostaty, koło dwumasowe itp
Ale kto bogatemu zabroni, można nawet 2,0T szukać albo i OPC

1,6 od VW to silnik stworzony pod lpg, czego o Oplu i Fordzie bym nie powiedział (szczególnie z silnikami j/w)
Edquar
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 225
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2007

05 Maj 2022, 10:25

Ja bym pod kątem wygody tak to policzył
Ford
Opel
Skoda
Pod kątem użytkowania
Skoda
Ford, Opel
Zarówno Skoda jak I Opel mają dość dobre auta, mało awaryjne. Z Fordami kiedyś był problem Panowało pojęcie Ford g...o wort ( warty ) , ale teraz już się chyba polepszyło i to powiedzenie odeszło dawno do lamusa. Ford Focus, Mondeo są w miarę chwalone, wygodne i dość dobrze wyposażone. Nie wiem jak z pozostałymi, ale silniki Opla EcoTec ( dobrze piszę ? ) majac LPG muszą mieć dotrysk Pb. Instalacja droga a i użytkowanie pod kątem paliwa nie za bardzo, bo spala oba naraz.
Co do samych silników, to każdy jeden może się zepsuć i każdy jeden ma jakieś bolączki. Nie ma auta idealnego ( maluchów już nie produkują :) ).
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Maj 2022, 10:45

MotoAlbercik napisał(a):Nie wiem jak z pozostałymi, ale silniki Opla EcoTec ( dobrze piszę ? ) majac LPG muszą mieć dotrysk Pb. Instalacja droga a i użytkowanie pod kątem paliwa nie za bardzo, bo spala oba naraz.


O czym ty chłopie piszesz :mrgreen:
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

05 Maj 2022, 13:13

Dla mnie Mondeo >>>>>> Skoda Octavia II, Opel Vectra

ALE

Wiele zależy od budżetu bo Mondeo będzie najdroższe w zakupie z tego względu, że jest najmłodsze technicznie z tej trójki.

Lepszy zadbany Opel lub Kurczak niż zajechane Mondeo. Ja mniej niż 22 - 25 tys bym Mondeo aktualnie nie szukał. Za to za 20 tys możesz powybrzydzać w Oplach i Skodach.
hoderi145
Aktywny
 
Posty: 275
Auto: Dacia Duster II FL
Silnik: 1.0 tce 100km + lpg
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

05 Maj 2022, 14:24

Ok, to już dzięki Wam Panowie poznałem silniki poszczególnych samochodów, za co bardzo dziękuję i w związku z tym zastanawiam się nad Vectra lub Octavia. Jeśli w prowadzeniu auta i w komforcie jazdy między tymi autami nie ma zbytnio różnicy to chyba nie mam nad czym się zastanawiać? Jeszcze tylko chciałem się Was zapytać na który ostatecznie byście się zdecydowali na moim miejscu i dlaczego? :)
KamilKF
Nowicjusz
 
Posty: 14

05 Maj 2022, 15:30

Nawet bym się nie zastanawiał nad octavią ze względu na silnik :ok:
franccc
Stały forumowicz
 
Posty: 2428
Przebieg/rok: >50tys. km

05 Maj 2022, 17:04

Mondeo nie mam pojęcia jak w MK4 ale w MK3 benzyna to jest padaka z braniem oleju. Kojarzy mi się, że później też wiele się nie różnił. Mondeo MK4 ale ewentualnie diesel.

Co do reszty to dla mnie również Skoda.
Miro12
Początkujący
 
Posty: 133
Miejscowość: Wrocław
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Peugeot 307 SW
Silnik: 2.0
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna