Rejestracja samochodu - dwie osoby na fakturze, jedna zarejestrowana

10 Mar 2022, 20:03

Sprawa jest dość skomplikowana, więc zapytam się o najważniejszy element całej układanki.
2 lata temu zakupiłem samochód, na fakturze, w polu uwagi został wpisany mój niepełnosprawny wujek, z upoważnienia jego pełnomocnika.
Jako nabywca widnieje tylko ja, wujek był wpisany w polu uwagi, ale nie wiem czy to ma większe znaczenie.
Złożyłem wniosek o rejestrację, ale we wniosku wpisałem tylko siebie. Wtedy robiło się wszystko przez Internet z powodu pandemii, a to mój pierwszy samochód, miałem jeszcze 18 lat, nie istotne.
Samochód został zarejestrowany i od dwóch lat nim jeżdżę.
Tutaj kolejny błąd z mojej strony bo nie odebrałem dowodu rejestracyjnego....
Wujek zmarł, i w lutym chcieliśmy zgłosić nabycie i zbycie pojazdu po nim, ale jak się okazało nie jest on wpisany w systemie jako współwłaściciel. W CEPIK jestem tylko ja.
W urzędzie upierają się, że wujek był współwłaścicielem i każą składać wnioski o nabycie i zbycie (chociaż jak je za pierwszym razem zanieśliśmy to nam je oddali), ale jak osoby spoza naszego urzędu mają to zrobić? Zgłoszą nabycie od osoby, która nie widnieje w żadnym systemie?
Mam związane ręce, nie wiem co robić.
Jeśli ma ktoś jakiś pomysł, to proszę o odpowiedź.
Dzięki!
TheNeedly
Nowicjusz
 
Posty: 3

10 Mar 2022, 20:28

Tak to jest jak się nie załatwi wszystkiego poprawnie od razu... pytałeś w tym urzędzie jak masz w takim razie to załatwić, coś Ci podpowiedzieli?

TheNeedly napisał(a):Wujek zmarł, i w lutym chcieliśmy zgłosić nabycie i zbycie pojazdu po nim, ale jak się okazało nie jest on wpisany w systemie jako współwłaściciel.
Ok, dalej piszesz
TheNeedly napisał(a):W urzędzie upierają się, że wujek był współwłaścicielem i każą składać wnioski o nabycie i zbycie (chociaż jak je za pierwszym razem zanieśliśmy to nam je oddali)
Jakie wnioski? Skoro nie ma go w systemie to skąd o nim wiedzą?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

10 Mar 2022, 20:30

Jest wpisany w fakturze w polu uwagi. Fakture załączyłem do rejestracji dwa lata temu.
Teraz się dopatrzyli, że tam widnieje, jak chcieliśmy złożyć wniosek o zbycie jego części pojazdu.
TheNeedly
Nowicjusz
 
Posty: 3

14 Mar 2022, 10:54

Może jeszcze raz napiszę.
Na fakturze, którą złożyłem przy rejestracji w polu nabywca widnieją moje dane.
Zaś w polu uwagi dane zmarłego wujka, chcieliśmy żeby był on współwłaścicielem.
We wniosku wpisałem tylko siebie, z powodu dość skomplikowanej sytuacji rodzinnej nikt nie mógł mi doradzić czy wypełniłem to dobrze.
Dwa lata temu, przynajmniej u mnie w mieście, urzędy były zamknięte więc wszelkie dokumenty zanosiło się do skrzynki przed urzędem.
Dostałem wiadomość zwrotną o zarejestrowaniu samochodu i odebrałem miękki dowód.

Po dwóch latach, poszedłem do urzędu z wnioskami o nabycie części pojazdu od wujka przez jego spadkobiorców, oraz zrzeczeniu się części tegoż pojazdu na mnie.

Wtedy urzędnicy dopatrzyli się, że nie odebrałem dowodu rejestracyjnego. Możecie mnie w tym miejscu zlinczować, ale młody i głupi byłem, ponadto policja zatrzymała mnie dwa raz i ani słowa o dowodzie, nawet podczas badań technicznych przeszło bez.

Teraz tego dowodu nie chcą mi wydać, wnioski o nabycie/zbycie mi zwrócili, ale znowu każą je zanieść i tak w kółko.

Najgorsze jest to, że część spadkobiorców mieszka poza właściwością terenową mojego urzędu i nie wyobrażam sobie sytuacji, że idą do wydziału komunikacji zgłaszać nabycie pojazdu od osoby która nie widnieje w CEPIKu.
TheNeedly
Nowicjusz
 
Posty: 3

14 Mar 2022, 20:49

TheNeedly napisał(a):na fakturze, w polu uwagi został wpisany mój niepełnosprawny wujek, z upoważnienia jego pełnomocnika.

Wyjaśnij to co pogrubione .
TheNeedly napisał(a): miałem jeszcze 18 lat
Czyżby wujek był po to aby OC nie zabolało ? Na kogo jest polisa?
Po za tym wujek gdzieś się tam przewinął w papierach . Wujek zmarł a Ty nie jesteś spadkobiercą w pierwszej linii. Właścicielami części wujka są jego bezpośredni spadkobiercy . Oni tam w WK pilnują pewnych spraw odnośnie własności praw majątkowych . Nawet po śmierci matki czy ojca żądają odpisu ze sprawy majątkowej . Skarbówka też :mrgreen: Dziwię się Tobie że
Rokiko napisał(a): pytałeś w tym urzędzie jak masz w takim razie to załatwić, coś Ci podpowiedzieli?
a pytasz tutaj.

Ale ......przeczytałem jeszcze raz to co napisałeś .
TheNeedly napisał(a):Po dwóch latach, poszedłem do urzędu z wnioskami o nabycie części pojazdu od wujka przez jego spadkobiorców, oraz zrzeczeniu się części tegoż pojazdu na mnie.
Po jaką cholerę . Trzeba było tylko pójść odebrać twardy dowód a nie wyskakiwać z jakimiś tam wnioskami i siedzieć cicho . Teraz WK się dokładnie przyjrzało i masz problem . Czytaj wyżej
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4728
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna