Rękojmia, wada ukryta czy części eksploatacyjne?

20 Lis 2021, 13:41

Witam, od dwóch tygodni mam używanego Chevroleta Cruza zakupionego w komisie.
Problem polega na tym, że auto po dostarczeniu przez sprzedającego na lawecie (bo było sprowadzone z zagranicy bez rejestracji) jeździło koszmarnie - silnik 1,6 rozpędzał się gorzej jak 1,0 a pod niewielką górkę często się dusił.
Auto było kupione z tzw. gwarancją vipgwarant więc oddałem do serwisu lecz po diagnozie okazało się, że gwarancja nie obejmuje rozrządu, zmiennych faz rozrządu, czujników/zaworów ciśnieniowych oraz kolektora ssącego lub samych klapek. Dodatkowo komputer wykazuje pełno błędów z tym związanych.
Łącznie koszt części to około 2000zl + robocizna 1000 zł. W warsztacie powiedzieli mi, że jest to wada ukryta i spokojnie mogę działać w sprawie rękojmi (mam fakturę vat- marża). Niestety sprzedający upiera się, że te części są eksploatacyjne i normalne jest, że po zakupie trzeba je wymienić. Oprócz samej faktury nie było żadnej umowy między nami.
W prawdzie , poinformował on w dniu zakupu że jak po każdym zakupie oleje, filtry i rozrząd trzeba wymienić ale nie wspomniał, że jest on już uszkodzony/wadliwy.
Na pobliskiej stacji diagnostycznej wtedy nie otrzymałem też informacji, że coś jest niesprawne.

Co doradzicie w takim przypadku ?
swie99
Nowicjusz

Prawo jazdy: 01 01 2001

20 Lis 2021, 17:10

Tak jak ci powiedzieli na warsztacie - jest to wada ukryta i masz pełne prawo do rękojmi. Tym bardziej, że na szczęście auto kupione komisie. Na rękojmię masz 2 lata.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

22 Lis 2021, 14:24

Dzięki,
Czy jest gdzieś w prawie zaznaczone co to jest wada ukryta ?
Czy można gdzieś znaleźć podstawę do stwierdzenia jakie części w samochodzie są eksploatacyjne?
swie99
Nowicjusz

Prawo jazdy: 01 01 2001

25 Lis 2021, 10:16

swie99 napisał(a):Czy jest gdzieś w prawie zaznaczone co to jest wada ukryta ?

Oczywiście. Wygogluj sobie.
swie99 napisał(a):Czy można gdzieś znaleźć podstawę do stwierdzenia jakie części w samochodzie są eksploatacyjne?

Oczywiscie. To wszystkie te części, któe zużywają sie podczas eksploatacji, czyli np. klocki hamulcowe, tłumik, świece itd.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Pierwszy na świecie wyścigowy samochód z turbodoładowaniem
    Zwykle innowacyjne rozwiązania trafiają ze sportu wyczynowego do pojazdów seryjnych. W przypadku turbosprężarki było dokładnie odwrotnie. W 1962 roku Oldsmobile zaprezentował model F-85 Jetfire, pierwszy na świecie ...
    BMW Concept Coupé Mille Miglia 2006
    Design modelu BMW Concept Coupé Mille Miglia z 2006 roku to współczesna interpretacja stylu prezentowanego przez legendarne BMW 328 Mille Miglia Touring Coupé z 1940 roku, łącząca tradycję z nowoczesnością. ...

•