Renault 5 super production

04 Kwi 2022, 17:03

To jedyny egzemplarz Renault 5, który w pełni zasługuje na nazwę "super production". Opracowano go w 1987 roku do startu w wyścigach. Jest napędzany 4-cylindrowym turbodoładowanym silnikiem o mocy 370 koni.
W latach 80. wyścigi samochodowe na torach były we Francji niezwykle popularne między innymi dzięki Pucharowi Renault 5 Alpine czy mistrzostwom Francji Formuły Renault, w których objawiło się wiele mistrzowskich talentów.

Niezwykle popularni kierowcy, tacy jak Jean-Pierre Beltoise, Jean-Pierre Jabouille, Jean-Pierre Jarier czy Jean-Pierre Jaussaud ścigali się samochodami, które wyglądały jak modele produkowane seryjnie, a były wyposażone w supermocne silniki.
Renault 5 super production W 1984 roku Renault Sport opracowało Renault 5 Turbo, za którego sterami usiedli utalentowani kierowcy: Jean Ragnotti i Jean-Louis Bousquet. W 1986 roku odnieśli dwa zwycięstwa i zapewnili Renault drugie miejsce w kategorii konstruktorów na koniec sezonu, zdobyte w wielkim stylu.

Doskonały wynik zachęcił Renault Sport do wystawienia w sezonie 1987 trzeciego samochodu. Za jego kierownicą usiadł młody, utalentowany kierowca Erik Comas, który następnie startował w Formule 1. Trzy samochody Renault zdobyły w klasyfikacji ogólnej sześć zwycięstw.

50-lecie modelu Renault 5 Alpine

źródło: Renault Group | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3788
Zdjęcia: 13087
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

30 Wrz 2022, 09:57

Ja myślę, że nie tylko Renault potrafi zrobić takie auta. Na torach w różnych krajach są różne marki samochodów przeznaczonych do sportu. I wcale nie są gorsze od Renault.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Od czego zależą ceny ubezpieczenia OC?
    Cena za ubezpieczenie OC nie jest określona w sposób jednolity. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferujące taką polisę komunikacyjną może brać pod uwagę przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej inne czynniki. ...
    Skoda Yeti i Octavia Scout we flocie TOPR-u
    SKODA Polska przekazała ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dwa kolejne modele - Yeti i Octavię Scout. 15 stycznia 2013 roku nastąpiło oficjalne przekazanie kluczyków do dwóch modeli ...