RZECZOZNAWCA A PROBLEM Z SAMOCHODEM - POMOCY - PILNE

RZECZOZNAWCA A PROBLEM Z SAMOCHODEM - POMOCY - PILNE

06 Sty 2016, 19:51

Witam.
Mam pytanie a zarazem bardzo dużą prośbę o szybka odpowiedz/poradę.
Jestem posiadaczem Passata B5 1998r 1.9 TDI 110km dotychczas w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym (1,5 roku w kraju po starszej osobie)

Wczoraj podczas postoju na światłach uderzył we mnie samochód ciężarowy bo nie wyhamował na śliskiej nawierzchni.
Uderzenie było dość porządne ale obyło się bez wizyty w szpitalu (żadnych uszczerbków na zdrowiu, jedynie delikatny ból pleców po godzinie od zdarzenia).
Napisaliśmy oświadczenie. Oczywiście wg wzoru kierowca MAN-a przyznał się do winy.
Policji nie wzywaliśmy.
W kwestii uszkodzeń. Zderzak tył w kilku miejscach pęknięty, cały porysowany itd
Lampa lewa tył do wymiany - cala popękana.
Klapa bagażnika cala powyginana i tu mam problem. Nie można jej otworzyć. Jutro albo pojutrze ma się pojawić rzeczoznawca z ubezpieczalni sprawcy kolizji. Nie wiem czy w bagażniku nie ma kolejnych uszkodzeń np blacha podłogi bagażnika, prowadnice, siłowniki itp.
Nie wiem czy mogę sam się z tym szarpać żeby na sile to otworzyć czy jak ? Obawiam się ze rzeczoznawca powie ze sama klapa bagażnika dostała a w środku okaże się ze jest wiele więcej zniszczeń. Jak to najlepiej załatwić ?
Ubezpieczyciel zapytał czy chce formę gotówkową czy opcje ze oni sami rozlicza sie z warsztatem.Zdecydowałem się na opcje gotówkową. Orientuje sie ktoś ile w takim wypadku można na oko spodziewać sie od ubezpieczalni? Chciałbym znać mniej wiecej wytyczne zeby nie zostac oszukanym bo słyszałem ze wiele ubezpieczalni oszukuje i wypłaca duzo za male odszkodowania i potem jest problem.

Bede bardzo wdzięczny za odpowiedz,
z gory dzieki
BITAS86
Obserwowany

Prawo jazdy od: 16 10 2005
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: PASSAT B5
Silnik: 1.9 TFI 110KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

Re: RZECZOZNAWCA A PROBLEM Z SAMOCHODEM - POMOCY - PILNE

06 Sty 2016, 20:39

BITAS86 napisał(a): Nie można jej otworzyć. Jutro albo pojutrze ma się pojawić rzeczoznawca z ubezpieczalni sprawcy kolizji. Nie wiem czy w bagażniku nie ma kolejnych uszkodzeń np blacha podłogi bagażnika, prowadnice, siłowniki itp.
Nie wiem gdzie macie mieć to spotkanie w sprawie oględzin.. :?: Jezeli gdzies na warsztacie z kanałem/myślę ze to jest niezbędne-oględzny podwozia tez uwazam za wskazane../to niech mechanik sobie z tym problemem radzi.Jezeli tylko w okolicy twojego zamieszkania a nie poradzisz sobie z klapą bagaznika to tylko i wyłącznie powtóna wizyta rzeczoznawcy po rozwiązaniu tego problemu... :!:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP

Miejscowość: Polska
Prawo jazdy od: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2014

06 Sty 2016, 21:17

Rzeczoznawca ma przyjechac pod blok zamieszkania. A jakiej kwoty mozna sie spodziewac przy takich elementach ?
W sumie przed chwila udalo mi sie dostac do bagaznika. Zlozylem tylne siedzenia i wszedlem do bagaznika. Sciany i podloga, rowniez pod kolem zapasowym wydaje sie nie ruszona ale nie mam 100% pewnosci - ciemno i malo miejsca.
Najbaredziej oberwala gorna czesc klapy bagaznika. Zamek tez jest zdrowo uszkodzony. Nie wiem jak prowadnice i silowniki tego elementu.
Nie wiem czy forma gotowkowa byla najlepszym pomyslem.
Jeszce takie pytanie. W momencie jak dostalbym informacje odnosnie kwoty odszkodowania i bylaby ona za mala to mozna sie odwolywac slyszalem a w ostatecznosci mozna jeszcze zmienic forme na bezgotowkowa i oddac samochod do serwisu czy na to juz bedzie za pozno ?
BITAS86
Obserwowany

Prawo jazdy od: 16 10 2005
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: PASSAT B5
Silnik: 1.9 TFI 110KM
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Rok produkcji: 1998

06 Sty 2016, 21:50

Co do oględzin - niczego nie ruszaj. Przyjedzie rzeczoznawca, wpisze do protokołu uszkodzenia widoczne na chwilę obecną, wpisze, że klapy nie można otworzyć i tyle. Następnie oddajesz auto do mechanika. Ten otwiera klapę ( mają na to sposoby ) i wzywa ponownie rzeczoznawcę na oględziny. A ten wpisuje do protokołu kolejne uszkodzenia. Tak samo jest ze zderzakiem - jak coś będzie uszkodzone pod nim, to też rzeczoznawca jest wzywany przez mechanika celem oględzin.
BITAS86 napisał(a):Ubezpieczyciel zapytał czy chce formę gotówkową czy opcje ze oni sami rozlicza sie z warsztatem.Zdecydowałem się na opcje gotówkową.

BITAS86 napisał(a):Nie wiem czy forma gotowkowa byla najlepszym pomyslem.

Forma gotówkowa jest ryzykowna - możesz zyskać ale możesz też stracić - pamiętaj, że ubezpieczyciele zawsze zaniżają stawki roboczogodzin mechaników ( i to dość mocno ) jak również mocno zaniżają ceny części. Generalnie za np. zderzak dadzą ci tyle kasy, że nowego zderzaka za to raczej nie kupisz. Za malowanie i montaż też dają tyle kasy, że żaden mechanik ci tego nie zrobi za te pieniądze. Podczas obliczania odszkodowania zawsze najpierw liczą ceny części najdroższych ( zazwyczaj oryginały ), jak potrzeba to liczą większe stawki roboczogodzin niż zwykle, oraz liczą cenę auta z max wyposażeniem, a wszystko po to, żeby zyskać szkodę całkowitą. A jak szkoda całkowita nie chce wyjść, to liczą części najtańsze, nieoryginalne, zaniżają stawki roboczogodzin mechaników, wartość auta obliczają z najniższego wyposażenia i wypłacają grosze.
Najlepsza forma to rozliczanie z mechanikiem - to on decyduje jakie ma stawki i on kupuje części i sam "szarpie" się z ubezpieczycielem. No i jest jeszcze kwesta Vat-u - zazwyczaj przy formie gotówkowej ubezpieczyciel oblicza ceny części zamiennych i stawki roboczogodzin bez Vat-u. Jest to dośc częsty trik ubezpieczycieli.
Zresztą w necie jest sporo informacji na ten temat. Np. tutaj
Warto też wspomnieć, że jak jesteś poszkodowanym, to szkodę możesz zgłosić u swojego ubezzpieczyciela. Nie musisz już zgłaszać szkody u sprawcy. Sposób ten ma na celu wykluczenie zaniżania wypłaty odszkodowań.
Co do zmiany formy wypłaty to ci nie pomogę, bo nie wiem jak to jest, ale myslę, że jak się skontaktujesz z ubezpieczycielem, to się wszystkiego dowiesz.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1110
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze Jesień i niespodziewane leśne zwierzęta na drodze
    Teraz, kiedy zmierzch zapada dużo szybciej, a dodatkowo pogoda potrafi być mglista i deszczowa, łatwo można nie zauważyć zwierzęcia wybiegającego na jezdnię. Większość dzików, saren i innych leśnych zwierząt ginie ...
    BMW Concept Study CS1 2002 BMW Concept Study CS1 2002
    Koncepcyjne BMW Concept Study CS1 przedstawia wizję przyszłego "niewielkiego" modelu BMW. Elementem determinującym styl tego czteromiejscowego studyjnego kabrioletu jest swoista więź tworzona przez eleganckie i lekkie nadwozie ...

•  
    • Rolls-Royce Dawn
      Kia Carens 2013, kompaktowy MPV
      Puchar Scirocco R 2012, Markus Winkelhock
      Alfa Romeo 2uettottanta Concept