Seat Ibiza IV - numer VIN wskazuje na inny model

08 Mar 2020, 14:40

Witam,
Chciałem kupić Seata Ibizę IV i zainteresowała mnie jedna oferta w internecie.
Od sprzedającego (osoba prywatna) dowiedziałem się numeru VIN: vffzzz6jzhr005411
Auto zostało zarejestrowane w Polsce w tym roku (sprowadzane z Niemiec), jest już na polskich tablicach rejestracyjnych .

Chciałem je sprawdzić na https://historiapojazdu.gov.pl/
jednakże przy podaniu daty pierwszej rejestracji (w Polsce/za granicą co podał sprzedawca), VIN i numerze rejestracyjnym nie znajduje mi w ogóle pojazdu.

Na innych stronach, gdzie wystarczy sam VIN wyskakuje mi, że to Seat... Altea. Dodatkowo w dieslu nie benzyna:
https://www.autodna.pl/vin/VFFZZZ6JZHR005411
http://vin-decoder.pl/vffzzz6jzhr005411

Na innych (zagranicznych) stronach zaś nie potrafi mi odkodować VINu.

Pytałem się o komplet dokumentów i posiada, jednak wspomniał że brief pojazdu przy rejestracji został zabrany (to normalne?). Prosiłbym o poradę co mam sądzić o tym pojeździe.
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6

08 Mar 2020, 15:35

Atexor napisał(a):https://www.autodna.pl/vin/VFFZZZ6JZHR005411
to spróbuje sprawdzić i dam odpowiedz...
Atexor napisał(a): jednak wspomniał że brief pojazdu przy rejestracji został zabrany (to normalne?).
Tak jak najbardziej to norma ze WK zabiera kpl.dokumentów przy rejestracji....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Mar 2020, 15:58

Niestety ale to co ja mam dostępne te mi wszędzie pokazuje SEAT ALTEA...
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Mar 2020, 16:15

Dziękuję za odpowiedź.

Mi właśnie tak samo ciągle pokazuje... Altea. Jest to normalne? Pytałem się na internecie i jeden facet mi powiedział, że w przypadku dwóch aut co kupował z VAGa także mu VINy podawały inne dane.

Na stacji diagnostycznej powinienem dowiedzieć się rzetelniejszej historii pojazdu? Czy pytać ew. w wydziale komunikacji urzędu miasta?

Nie chciałbym kupić lewego pojazdu, ale też równocześnie przepuścić okazji, bo np. urzędnik źle wpisał VIN czy zdarzają się niepasujące do końca VINy do pojazdu z innych pojazdów. Jestem w tym temacie zielony.
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6

08 Mar 2020, 16:48

Nie wiem gdzie tkwi problem ale jezeli wpisałem vin.VFFZZZ6JZHR005411 to oczywiscie wyskakuje ALTEA... :!: ale jezeli wpisałem vin.VSSZZZ6JZHR005411 to wyskoczylo mi coś takiego:SEAT IBIZA,HATCHBACK,ROK PROD.2015,SIL.POJ.1197 CCM,PALIWO-PB,90 KM,SZARY...Reasumując całość z tego co pamiętam/15 lat pracy na PSKP/ to w Seacie Ibizie poczatek nr.vin.był zawsze taki jak ja podałem.Oczywiście nie jestem w 100% pewny swoich myśli bo juz nie pracuje 3 lata.W tym czasie moglo sie pozmieniać w nowych rocznikach.Jezeli masz wiecej danych tego pojazdu to przeprowadz weryfikacje i daj odpowiedz... :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Mar 2020, 17:53

Dziękuję Ci bardzo.
Wpisałem ten VIN, podałem nr tablicy rejestracyjnej i datę rejestracji (zagranicznej, przy polskiej nie wchodziło) i ukazało mi się takie coś na rządowej stronie w historii pojazdu. Zgadza się z tym co podał sprzedający.

Tylko rok produkcji 2016 nie 2015 jak pisałeś.

Sprawdziłem na kilku innych modelach i faktycznie każdy VIN się zaczyna od VSS nie VFF. Nawet nie wiedziałem.

Sprzedający aby odczytać VIN szukał okularów bo plątał litery i cyfry. Więc chyba się wyjaśniło wszystko. Dziękuję Ci raz jeszcze za pomoc. Jakby co będę jeszcze pytał :)
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota Yaris Verso (1999–2005)
    Była to pierwsza Toyota o nazwie Verso, jaką można było kupić w polskich salonach japońskiej marki. Na świecie była oferowana również pod nazwą Toyota Fun Cargo i Toyota Echo Verso. Pięciodrzwiowy minivan segmentu ...

08 Mar 2020, 18:05

Atexor napisał(a):Tylko rok produkcji 2016 nie 2015 jak pisałeś.
Jezli chcesz dokladnie sprawdzić rok prod.to polecam norcom forum.Myślę ze tam ogarną Ci temat bez problemu.No ale oczywiście to juz twoja sprawa... :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Mar 2020, 18:45

Czy wg. VINu może być coś nie tak z rokiem produkcji skoro Ci wyszedł inny?

Kupiłem raport na autodna.pl i wg. niego mam również rok produkcji na 2016 rok, dokładniej czerwiec. Pozostałe dane jak wyposażenie i przebieg również pasują.
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6

08 Mar 2020, 19:59

Atexor napisał(a):Czy wg. VINu może być coś nie tak z rokiem produkcji skoro Ci wyszedł inny?
W tym temacie jest duze pole do popisu a mianowicie:rok produkcji,rok modelowy... Niejednokrotnie spotkałem się ze rok prod.np.2010 ale rok modelowy 2011 zarej.w roku 2011 np.m-c 04 i juz rok prod.diagnosta daje 2011...W trakcie kiedy pracowałem miałem rozne przypadki i nie twierdzę ze tu akurat jest pewność w 100% ze ten rok prod.jest nie teges.Tak jak Ci wyzej napisałem mialem przypadki gdzie róznica wynosiła od 1 roku do 3 lat...Jezeli jesteś zdecydowany ten samochód kupić nigdy nie zaszkodzi dokladnie go przeswietlić...Co zrobisz i jak to zrobisz to już twoja sprawa... :wink:
Ps.Niestety ale jesteśmy dalej jednym z nielicznych krajów w Europie gdzie pokutuje rok prod./w Europie jak się nie mylę są 2 kraje gdzie wymagany jest rok prod./... :/
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

08 Mar 2020, 20:34

Właśnie tutaj mam taki przypadek. Rok produkcji czerwiec 2016, ale modelowy 2017 i nie za bardzo rozumiem takiego wybiegania naprzód. Czy na historiapojazdu.gov.pl oraz autodna.pl może być nieprawdziwy rok produkcji podany?

Podpytam się jeszcze na tym forum. Tylko skąd oni wyciągną takie "prawdziwe" dane.
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6

08 Mar 2020, 21:16

Atexor napisał(a):Czy na historiapojazdu.gov.pl
W tym rejestrze widnieje rok prod.ustalony przez diagnostę na SKP i to już jest stały element zycioeysu pojazdu.No chyba ze w trakcie sprawdzenia takiego pojazdu przy zakupie kumaty diagnosta to wylapie i zmieni na co kupujacy z pewnością wyrazi zgodę...
Atexor napisał(a): oraz autodna.pl może być nieprawdziwy rok produkcji podany?
To już dla mnie jest temat w ktorym nie mogę powiedzieć ze tak bo z takich pomocy w trakcie jak pracowałem nie korzystałem.Jak zaznaczyłem wyżej dla mnie żródłem w tym temacie było forum diagnostow "NORCOM FORUM" i z tego głównie korzystałem.Oczywiście na zakladzie tez były katalogi gdzie mozna było odczytać rok prod.z dokladnością miesiąca po nr.vin. ....
Ps. Przy ustalaniu roku prod.pomocne tez bylo oznakowanie szyb,pasów bezpieczeństwa czy innych elementów pojazdu.Jak zaznaczylem elementy tez mają zaznaczony rok produkcji.
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

11 Mar 2020, 21:07

Na norcomie sprawdzili auto i odpowiedzi 2015, 2015-2017 i 2016 wg. różnych dekoderów. Duża rozbieżność, ale chyba jeszcze normie.

Byłem dzisiaj sprawdzić auto. Cóż sprzedawca określał jako bezwypadkowe i nowe. Ładne naprawdę było, papiery w porządku, ale prawy zderzak był wymieniany i dolna lampa - to by jeszcze uszło bo trzeba było się naprawdę przypatrzeć aby dostrzec tę wymianę i tak nie przeszkadzała.

Jednakże 3 opony oryginalne z 2016, a jedna starsza o 4 lata od samochodu - z 2012, tarcze hamulcowe zamiast gładkie lub z drobnymi rowkami (z powodu eksploatacji) to miały głębokie bruzdy jakby ktoś miał ciężką nogę albo miało przebieg x4, a także sprzęgło było na skraju wytrzymałości - bardzo krótki moment skoku, już praktycznie przy samym ściągnięciu nogi. Nie było uczucia jak auto się powoli zbiera. Jakby było kręcone to chyba jeszcze u Niemca.

Sprzęgło z 1000 zł, jak nie lepiej, opony drugie tyle, klocki i tarcze trzecie... Za dużo do wymiany, a handlarz nie chciał spuścić z ceny.

Szkoda bardzo... Opis "jak nowe" i to w cenie 30000zł to dość spora przesada. Wrażenia te zostawiam dla potomnych, jakby ktoś może natrafił na ten temat po VINie w Google.

Tymczasem dziękuję za pomoc Migi60. Bardzo przydały mi się Twoje rady.
Atexor
Nowicjusz
 
Posty: 6

12 Mar 2020, 06:50

Atexor napisał(a):Właśnie tutaj mam taki przypadek. Rok produkcji czerwiec 2016, ale modelowy 2017 i nie za bardzo rozumiem takiego wybiegania naprzód.

To jest standard. Ja miałem Lancera z 2014r, a model 2015. Teraz Outlandera kupiłem w 2019r, ale model 2020 :D
Nikt nie czeka z rozpoczęciem produkcji "nowego modelu"(zmiany nieraz są prawie niezauważalne :mrgreen: ) do 1 stycznia. Przeważnie jest on produkowany od połowy roku, a nieraz i wcześniej. Myślę, że głównym powodem takiego stanu rzeczy są kwestie marketingowe. Łatwiej sprzedać w 2019r model 2020 niż odwrotnie :lol:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna