4MOTION

  • Skróty dotyczące terminów motoryzacyjnych

  • 4MOTION

    4MOTION - co to znaczy?


    4MOTION to napęd na cztery koła opracowany przez specjalistów Volkswagena. Układ ten dostępny jest opcjonalnie dla Passatów z silnikiem 2,0 FSI 150 KM, 2,0 TDI 140 KM i 2,0 TDI 170 KM. W przypadku silnika 3,2 V6 FSI elektronicznie regulowany poprzez sprzęgło Haldex system wchodzi w skład wyposażenia standardowego.
    VW Passat w napędem na wszystkie koła dostępny jest w sprzedaży już od ponad dwudziestu lat. Pierwszy tego typu model – Passat Variant GT Syncro pojawił się na rynku w 1984r.

    4Motion montowany jest ponadto seryjnie w Phaetonie i Touaregu, a opcjonalnie w Golfie, Sharanie, Multivanie i Transporterach.

    Obecna generacja 4MOTION pracuje szybko, cicho i z wyczuciem. Szczególną przewagę nad samochodami zarówno z napędem na oś przednią, jak i tylną 4MOTION ujawnia przede wszystkim podczas jazdy na mokrej, oblodzonej i ośnieżonej drodze. W przypadku suchej nawierzchni napęd na cztery koła poprawia prowadzenie samochodu, co przekłada się na większy poziom aktywnego bezpieczeństwa. Tajemnica tkwi w konstrukcji 4MOTION, który przenosi moc na wszystkie koła w zależności od potrzeb (rozdziela ją w różny sposób na każde koło z osobna). Moc przekazywana jest zawsze na te koła, które mają najlepszą w danym momencie przyczepność do podłoża.

    Działanie systemu zwiększa również możliwości podróżowania z przyczepą. Samochód ciągnący 2.200 kilogramów – przy 1.220 kilogramowym obciążeniu osi tylnej może wjechać nawet na wzniesienia o kącie nachylenia do 12%.

    Najważniejszym elementem 4MOTION jest mokre (zanurzone w misce olejowej), wielotarczowe sprzęgło Haldex najnowszej generacji, które znajduje się w przekładni osi tylnej. Zapewnia ono przepływ sił między oboma osiami dzięki hydraulicznemu mechanizmowi wielotarczowemu. Zmiana ciśnienia wywieranego na tarcze sprzęgła a wytwarzanego przez dwie hydrauliczne pompy osiowo-tłokowe powoduje, iż układ zaczyna działać natychmiast, gdy pojawi się różnica między prędkościami obrotowymi wału odbiorczego i zdawczego. Im większe ciśnienie tym więcej mocy zostaje przekazane na tylną oś. Minimalnie jest to 10%, ale w sytuacji ekstremalnej może to być nawet 100%. Na płynne, bezstopniowe przekazywanie mocy pozwala sterowany elektroniczno-hydraulicznie zawór.

    Cały system Haldex działa z błyskawiczną prędkością. Może on współpracować ze wszystkimi systemami bezpieczeństwa czynnego, takimi jak: ABS (system przeciwdziałający blokowaniu się kół podczas hamowania), EDS, ASR (system wspomagający EDS działający poprzez redukowanie mocy silnika przekazywanej na obie osie), EBV (system przenoszący siłę hamowania między osiami) i ESP (system przeciwdziałający pod- i nadsterowności). Dzięki takiemu rozwiązaniu przy zmianach w przekazywaniu mocy pod uwagę mogą być brane nie tylko takie informacje, jak: prędkości obrotowe kół, ale również np. siła hamowania czy dane pochodzące z komputera sterującego pracą silnika.

    źródło: vw.pl


    Ocena: 4.5/5 (11 głosów)
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Moto Session 2016 / relacja
    Lubelskie Święto Motoryzacji to coroczne targi Moto Session. W tym roku również je odwiedziliśmy żeby pokazać Wam zdjęcia z tej motoryzacyjnej imprezy. Na targach można było pooglądać nowe modele samochodów ...
    Fiat 500 - samochód do miasta
    Włoska propozycja ma w 2019 roku ponad 13-procentowy udział w rynku. Od stycznia do kwietnia 2019 roku zarejestrowano 756 samochodów. Fiat 500 to odpowiedź na potrzeby osób poszukujących aut, które wyróżniają ...