VIN - Vehicle Identification Number

  • Skróty dotyczące terminów motoryzacyjnych

  • VIN - Vehicle Identification Number

    VIN - Vehicle Identification Number - co to znaczy?


    Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) jest zestawieniem siedemnastu znaków, który identyfikuje konkretny pojazd i jest dla niego unikalnym numerem. Najprościej mówiąc - VIN - to kod pojazdu jakim dla człowieka jest jego unikalne i niepowtarzalne DNA.

    Numer ten zostaje przyporządkowany przez producenta pojazdu i identyfikuje markę, model i rok pojazdu, a także bardziej szczegółowe dane, takie jak między innymi typ silnika. Stosowany jest dla wszystkich typów pojazdów (samochodów osobowych, ciężarowych, przyczep, autobusów, motocykli, motorowerów). System znakowania pojazdów VIN zgodny jest z międzynarodowym standardem ISO 3779-1983 i w praktyce funkcjonuje od lat 80. XX wieku. Został zaakceptowany przez większość państw i stosowany jest przez czołowych producentów pojazdów. Numer identyfikacyjny VIN jednoznacznie identyfikuje każdy pojazd wyprodukowany na świecie w okresie ostatnich trzydziestu lat. Producent jest odpowiedzialny za jednoznaczność oznakowania VIN.

    Ze względu na unikalny numer VIN każdego pojazdu, można śledzić jego historię - wypadki czy kradzieże.

    Gdzie znajdę numer VIN w samochodzie? Numery te umieszczane są w zalezności od marki i modelu w różnych lokalizacjach i najczęściej występują więcej niż raz np. w jednym miejscu jest to tabliczka znamionowa lub naklejka, a w drugim w wersji wytłoczonej na nadwoziu. Na naszej stronie sprawdzisz gdzie znajduje się numer VIN w wybranych modelach samochodów.

    Sprawdź swój samochód w bazie numerów VIN, dzięki czemu dowiesz się, czy samochód nie był kradziony, czy miał wypadki, usterki, naprawy. Darmowy Raport VIN!

    Numer identyfikacyjny VIN zbudowany jest z trzech członów:

    - Pierwszy człon trzyznakowy (WMI) identyfikuje jednoznacznie producenta pojazdu (osobę, firmę lub korporację),
    - drugi człon sześcioznakowy określający pojazd (VDS) składa się z sześciu znaków i powinien określać ogólne cechy pojazdu (sposób kodowania i kolejność znaków w tym członie zależą od producenta),
    -trzeci człon ośmioznakowy wyróżniający pojazd (VIS) składa się z ośmiu znaków, przy czym cztery ostatnie powinny być cyframi. Jeżeli producent podaje w tym członie oznaczenie roku produkcji i znak fabryki, to zaleca się, aby rok produkcji znajdował się na pierwszym miejscu, a znak oznaczający fabrykę na drugim.

    W oznakowaniu VIN dopuszcza się tylko cyfry arabskie oraz wielkie litery alfabetu łacińskiego, tzn.: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 oraz: A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z za wyjątkiem liter: I,O,Q.

    Pamiętaj o tym, wpisując numer VIN w dekoderze.

    Poza wymienionymi wyżej znakami na pojeździe lub jego tabliczce znamionowej mogą być stosowane tzw. rozdzielacze. Są to symbole, znaki lub obwódki w celu oddzielenia członów VIN lub zaznaczenia jego początku i końca. Wybór rozdzielacza zależy od uznania producenta, ale nie może to być znak używany w VIN lub inny znak, który by się mógł z tym znakiem pomylić. W dokumentacji rozdzielacze nie powinny być stosowane, a numer pojazdu VIN powinien być napisany w jednej linii bez pustych miejsc.

    Norma międzynarodowa ISO 3779-1983 została zaakceptowana w 1982 r. przez:

    - Egipt, Republika Arabska
    - Irlandia
    - Brazylia
    - Kanada
    - Nowa Zelandia
    - Hiszpania
    - Rumunia
    - Węgry
    - Francja
    - Belgia
    - Japonia
    - Niemcy (RFN)
    - RPA
    - Polska
    - ZSRR
    - Szwajcaria
    - Australia
    - Włochy
    - Chiny, Republika Ludowa
    - Korea Płd.
    - Holandia
    - Czechosłowacja
    - Szwecja
    - USA.


    Ocena: 4.6/5 (19 głosów)
  • Komentarze
  • ~MocarQ2021-02-27 16:42:23
    WBANC72020B335281