Gasnąca deska rozdzielcza - Hyundai i30 2010r

07 Gru 2022, 16:44

Dzień dobry , mam problem w pojeździe. Gdy odpalę silnik , na desce rozdzielczej wyświetlacz pokazuje sylwetkę auta oraz licznik kilometrów, wszystkie kontrolki na przyciskach wentylacji świecą , po włączeniu świateł wszystko gaśnie deska rozdzielcza nie ma żadnego podświetlenia po prostu ciemność . Czy ktoś mógłby zasugerować co to za usterka, dodam ,że wszystkie bezpieczniki są sprawne. Z góry dziękuję za odpowiedź.
andrzejgp
Nowicjusz
 
Posty: 10

08 Gru 2022, 10:18

Z lewej strony kierownicy pod kratką nawiewu powinieneś mieć pokrętło do regulacji natężenia podświetlenia licznika. Zobacz, czy nie jest czasem skręcone do zera.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

08 Gru 2022, 11:51

Dziękuję za podpowiedź, problem w tym że w moim modelu nie ma regulatora natężenia podświetlenia z lewej mam jedynie pokrętło do ustawiania pozycji świateł i to wszystko.
andrzejgp
Nowicjusz
 
Posty: 10

08 Gru 2022, 13:26

andrzejgp napisał(a): z lewej mam jedynie pokrętło do ustawiania pozycji świateł i to wszystko.
Rozumiem że masz tam miejsce na wyłącznik ESP i ową regulację podświetlenia deski tylko że uzupełnione zaślepkami . Gdzieś wyczytałem że zaślepka regulatora pełni rolę zwory . Jeśli tak to wyjąć zaślepkę , zobaczyć czy jest do niej podpięta czarna kostka.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4728
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

08 Gru 2022, 13:56

Najpierw to należy zapytać czy to niedawno kupione auto i nie działa, czy problem się pojawił z dnia na dzień.

Zakładam że to drugie, już gdzieś się natknąłem na ten problem w Ceed. Podejrzewam że sterownik nie wie, że włączasz światła (czyli na dworze jest ciemno i trzeba podświetlić zegary).

Czy cała deska się nie świeci? Również guziki od obiegu zamkniętego, klimatyzacji?
galakty
Forumowicz VIP
 
Posty: 8843
Zdjęcia: 1
Prawo jazdy: 23 08 2012
Auto: Ceed I
Silnik: 1.6 CRDi 115/130
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Gru 2022, 00:19

Po problemie , kolega bonifacy miał rację , pod zaślepką obok regulacji wysokości świateł , czarna kostka była rozłączona, po wpięciu wszystko działa idealnie . Dziękuję za podpowiedź .
andrzejgp
Nowicjusz
 
Posty: 10

18 Gru 2022, 22:36

bonifacy napisał(a):Gdzieś wyczytałem że zaślepka regulatora pełni rolę zwory
a po co to? Czemu ma służyć takie rozwiązanie?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16192
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

19 Gru 2022, 07:37

Wyczytałem że albo regulator albo zaślepka . W zaślepce jest zwora dająca pełne światło na zegarach . Zamiast zaślepki można zamontować regulator.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4728
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

19 Gru 2022, 08:55

Czyli w jego przypadku komuś musiało przeszkadzać za mocne światło i go w ogóle odłączył.
W ogóle co za chory pomysł robić bez i z regulatorem.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16192
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

23 Lis 2023, 22:45

A może ktoś ma pomysł, co może być przyczyną chwilowego wygaszania zegarów/radia w trakcie jazdy? Wszystko gaśnie od czasu do czasu na kilka lub kilkanaście sekund, po czym wraca do działania? Ten sam model Hyundai i30 2010r.
eve77dominik
Obserwowany
 
Posty: 2

24 Lis 2023, 10:17

eve77dominik napisał(a):A może ktoś ma pomysł, co może być przyczyną chwilowego wygaszania zegarów/radia w trakcie jazdy?
Posprawdzaj połączenia elektryczne, klemy na akumulatorze itd. Czy jak gaśnie deska to widzisz jakiś problem ze wspomaganiem lub pracą silnika?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

26 Lis 2023, 00:13

Klemy sprawdziłem w pierwszej kolejności są ok, w serwisie mieli niedawno przy okazji czego innego ogólnie sprawdzić elektrykę pod kątem wyjątkowo częstych (raz na kilka miesięcy) popalonych żarówek H7 i ponoć wszystko było ok. Nie zauważyłem żadnych negatywnych objawów podczas jazdy poza oświetleniem deski i działaniem radia, ze wspomaganiem też nie, natomiast świeci kontrolka ESP, nie sądziłem że te sprawy mogą być powiązane. W innym wątku tutaj wyczytałem że to najczęściej objaw konieczności kalibracji kątów skrętu. Tak czy inaczej, bez wizyty w serwisie się nie obędzie, obawiam się tylko że o ile błędy wspomagania odczytają i ew. rozwiążą problem, to z tymi gasnącymi zegarami stwierdzą ponownie że "z elektryką wszystko ok"...
eve77dominik
Obserwowany
 
Posty: 2