Światła mijania

Światła mijania

30 Lip 2008, 17:34

Witam

Wie ktoś kiedy będzie głosowanie w Sejmie ws. zniesieniu nakazu światła mijania przez rok? Pytanie dla zorientowanych. Zostało jeszcze 2 miesiące później już i tak od 1 października będzie trzeba mieć włączone światła mijania do końca lutego.

Ja jestem za przeciw, ponieważ zużywa to paliwo, żarówki, akumulator (a to są koszty, również też, które z światła nie świecą się, bo przed chwilą się spaliło i zaraz można dostać mandat) oraz można spotkać też mandat w wysokości 100zł za brak światła mijania, a co do bezpieczeństwa ruchu drogowego to według mnie światła mijania dla kierowców jest widoczne szczególnie z naprzeciwka, ale ja dobrze widzę (również to dlatego jestem za przeciw) oraz kiedy świeci słońce, ale dla pieszych nie za bardzo, bo oślepia nas światło od samochodu wraz z słońcem (czasami też można spotkać gdy kierowca ma włączone światła drogowe, bo pomylił się).

Pozdrawiam
nom
Nowicjusz

Re: Światła mijania

31 Lip 2008, 10:54

zajrzyj tutaj: https://www.forumsamochodowe.pl/viewtopic.php?t=1987
Temat już był poruszany, ale odniosę się do Twojej wypowiedzi...

nom napisał(a):(...) Ja jestem za przeciw...
No to się zdecyduj: za czy przeciw... :mrgreen:

nom napisał(a):(...) ponieważ zużywa to paliwo, żarówki, akumulator (a to są koszty, ...
W takim razie wieź kalkulator i policz dokladnie, a potem przedstaw te wyliczenia na forum, bo samo gadanie, że to podnosi koszty to "Goebelsowska gadka"... Ja liczyłem, liczyłem i ciągle wychodziło mi jakieś 2-3 PLN w skali roku (auto z silnikiem 2.6, LPG, spalanie średnie ok. 30l/100km, obciążenie żarówkami standardowymi), więc nie przesadzaj z tymi kosztami...

nom napisał(a):(...) również też, które z światła nie świecą się, bo przed chwilą się spaliło i zaraz można dostać mandat) oraz można spotkać też mandat w wysokości 100zł za brak światła mijania...
Jako kierowca powinieneś wozić w aucie zestaw do wymiany żarówek (w niektórych krajach za brak takiego zestawu jest mandacik!) i w przypadku kiedy żarówka padnie Ci w czasie jazdy (zdarza się) i zatrzyma Cię Policja - nie wlepią Ci mandatu, jeśli wymienisz żarówkę na miejscu (masz do tego prawo).
A mandat za niewłączenie świateł niestety, należy się. Jest prawo, którego należy przestrzegać dopóki nie zostanie zmienione!

nom napisał(a):(...) a co do bezpieczeństwa ruchu drogowego ...
To jest temat rzeka i zajmują się tym specjaliści z zakresu BRD...

nom napisał(a):(...) ale ja dobrze widzę ...
Ale nie każdy kierowca ma tak dobry wzrok. Poza tym - jazda na granicy dnia i szarówki, jazda pod słońce... Jest mnóstwo sytuacji NAGŁEJ zmiany oświetlenia na drodze, a oko ludzkie ma pewien czas akomodacji i nawet Ty (dobrze widzący) możesz w pewnej chwili nie zauważyć jakiegoś pojazdu w pewnych warunkach, a światło zawsze będzie lepiej widoczne niż auto nieoświetlone...

nom napisał(a):(...) czasami też można spotkać gdy kierowca ma włączone światła drogowe, bo pomylił się...
To już pretensje do tego, co się "pomylił"... zawsze możesz mu "oddać" swoimi długimi... A notoryczna jazda na długich, czy też przeciwmgielnych to już zupełnie inna bajka i inny temat...
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy od: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

Re: Światła mijania

31 Lip 2008, 14:35

przeciw, nie napisałeś o akumulatorze ale ok ;)
nom
Nowicjusz

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

10 faktów na temat programu ogniw paliwowych Hyundaia 10 faktów na temat programu ogniw paliwowych Hyundaia
    Do końca 2015 roku na europejskich drogach pojawi się 250 egzemplarzy modelu Hyundai ix35 Fuel Cell napędzanego ogniwami paliwowymi. Do końca 2015 roku do europejskich klientów trafi 250 egzemplarzy modelu Hyundai ...
    Modele zasilane LPG poszerzają ofertę Opla ecoFLEX Modele zasilane LPG poszerzają ofertę Opla ecoFLEX
    Opel poszerza i udoskonala swoją ofertę modeli z napędem LPG. Teraz można złożyć zamówienie na pięciodrzwiową Astrę w wersji hatchback, Astrę Sports Tourer i Merivę, wyposażone w nowy, mocny, a zarazem ekonomiczny ...

•  
    • Warto przeczytać
    • VW Passat CC
      8 Runda Rajdowych Mistrzostw Świata
      Infiniti Q50
      Autosacrum 2009