Tymczasowy dowód rejestracyjny a ważność przeglądu

31 Mar 2021, 12:48

Hej! Kilkanaście dni temu kupiłam swój pierwszy samochód. Poszłam dzisiaj do Wydziału Komunikacji, żeby przerejestrować samochód. Okazało się, że badanie techniczne jest ważne jedynie do 10 kwietnia (wiem, mój błąd, że tego wcześniej nie sprawdziłam). Dostałam dowód tymczasowy ale jest on ważny właśnie tylko do 10 kwietnia, natomiast właściwy dowód rejestracyjny będzie do odbioru dopiero po 15 kwietnia. Wiem, że muszę do 10 kwietnia zrobić przegląd i mieć zaświadczenie od diagnosty, ale czy w tym okresie między 10 kwietnia a odbiorem właściwego dowodu mogę mimo wszystko jeździć?
A już nawet pomijając fakt, że nie będę mogła jeździć, to czy nie będę miała jakiś problemów potem w Wydziale Komunikacji, że mój dowód tymczasowy stracił ważność zanim odebrałam właściwy dowód? Czy może powinnam najpierw zrobić badanie techniczne i złożyć wniosek o przedłużenie ważności dowodu tymczasowego?
Zakładam, że dowód odbiorę ok. 5-6 po upływie ważności dowodu tymczasowego, więc jakoś sobie poradzę bez jeżdżenia samochodem do pracy, ale właśnie zastanawiam się czy przy odbiorze dowodu rejestracyjnego nie będzie z tym jakiś problemów? I czy zrobią mi przegląd mimo iż dowód rejestracyjny tymczasowy wkrótce straci ważność?
Gość114242
 

31 Mar 2021, 15:26

eda11 napisał(a):ale czy w tym okresie między 10 kwietnia a odbiorem właściwego dowodu mogę mimo wszystko jeździć?
Jeżeli wykonasz OBT pojazdu w wynikiem pozytywnym to oczywiście można wtedy jeżdzić bez problemu.Warunek:musisz posiadać z sobą wydane przez diagnostę zaswiadczenie.....
eda11 napisał(a):, to czy nie będę miała jakiś problemów potem w Wydziale Komunikacji, że mój dowód tymczasowy stracił ważność zanim odebrałam właściwy dowód?
Zero problemów....
eda11 napisał(a): I czy zrobią mi przegląd mimo iż dowód rejestracyjny tymczasowy wkrótce straci ważność?
Ten fakt nie ma żadnego znaczenia.Ja miałem nie raz klientów którzy jeżdzili pare miesięcy bez ważnego przeglądu...
Oczywiście jak sie udasz do WK po odbiór DR to musisz mieć zaświadczenie z SKP od diagnosty o wykonaniu BT pojazdu....
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

31 Mar 2021, 15:42

Tak, tak, mam zamiar w najbliższych dniach zrobić badanie techniczne i nie powinno być z tym raczej problemów, wiec zaświadczenie i jak będę jeździć i przy odbiorze DR będę mieć... Ale zastanawiałam się w takim razie co z tym dowodem tymczasowym - czy można jeździć normalnie mimo iż PC utraciło ważność....
Okej, dziękuję bardzo za odpowiedź :) Trochę się teraz uspokoiłam, bo po wizycie w WK to byłam trochę zdenerwowana tym wszystkim...
Gdyby nie to, że terminy u mnie w urzędzie są teraz dość długie i umówienie się na jakąś wizytę graniczy niemal z cudem, to bym zrezygnowała dzisiaj z rejestracji i najpierw zrobiła badania i potem poszła jeszcze raz z wnioskiem... A tak to same problemy...
Gość114242
 

31 Mar 2021, 15:59

eda11 napisał(a):. A tak to same problemy...
No cóż....jakby nie było problemów to życie byłoby nieciekawe-smutne.... :D Przyszła mi to glowy taka myśl....Jeżeli będziesz miała już to zaswiadczenie to zadzwoń do WK czy nie lepiej byłoby dostarczyć je przed wydaniem nowego DR gdyż oni mogą Ci wpisać w pierwszej rubryce termin następnego badania taki jak masz wpisany w PC i wtedy dodatkowa wizyta u diagnosty po aktualny wpis do DR ......Nie wiem czy dobrze kumam ale o takim procederze słyszałem.Praktycznie jeżdzić możesz bez zaswiadczenia/ewentualnie ksero/bo "smerfy" moga sprawdzić sobie wszystko elektronicznie.... :ok:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

31 Mar 2021, 18:23

Migi60 napisał(a):Przyszła mi to glowy taka myśl....Jeżeli będziesz miała już to zaswiadczenie to zadzwoń do WK czy nie lepiej byłoby dostarczyć je przed wydaniem nowego DR gdyż oni mogą Ci wpisać w pierwszej rubryce termin następnego badania taki jak masz wpisany w PC i wtedy dodatkowa wizyta u diagnosty po aktualny wpis do DR ......Nie wiem czy dobrze kumam ale o takim procederze słyszałem.Praktycznie jeżdzić możesz bez zaswiadczenia/ewentualnie ksero/bo "smerfy" moga sprawdzić sobie wszystko elektronicznie....

Teraz już nie jest to potrzebne. Kiedyś tak się kombinowało, żeby było jedno dodatkowe miejsce na pieczątkę z SKP w DR. Obecnie DR nie trzeba już ze sobą wozić, a policja podczas kontroli drogowej wszystko sprawdza w systemie. Tak więc pieczątek do DR po przeglądzie już nie trzeba wbijać, a DR nie trzeba wymieniać jak się skończy miejsce.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

31 Mar 2021, 18:57

To chyba niestety i tak nic nie zmieni. WK bierze pod uwagę jedynie to co było we wniosku oraz te dane, które były w starym dowodzie rejestracyjnym. Późniejsza zmiana danych, w okresie już po rozpoczęciu procedury rejestracji nic nie zmieni, bo nie mogą już tego uwzględnić... Wiąże ich jakby stan, który ma miejsce w chwili składania wniosku...
Gość114242
 

02 Kwi 2021, 12:25

eda11 napisał(a):o chyba niestety i tak nic nie zmieni. WK bierze pod uwagę jedynie to co było we wniosku oraz te dane, które były w starym dowodzie rejestracyjnym. Późniejsza zmiana danych, w okresie już po rozpoczęciu procedury rejestracji nic nie zmieni, bo nie mogą już tego uwzględnić... Wiąże ich jakby stan, który ma miejsce w chwili składania wniosku...

O czym ty piszesz :?:
DR tymczasowy został wydany do 10 kwietnia, ponieważ do tej daty jest ważne OBT. Inaczej być nie mogło. A że na nowy DR trzeba czekać jakiś okres czasu, to będzie on do odbioru dopiero 5 dni później. Do 10 kwietnia, trzeba jechać na OBT i zabrać karteczkę od diagnosty, który to badanie wbija również w CEPiK. 15 kwietnia idzie po odbiór DR twardego i tam pokazuje karteczkę od diagnosty. Urzędnik w okienku sprawdza w CEPiK-u czy się zgadza i wbija do DR twardego nową datę badania i wydaje nowy DR.
Nie wiem tylko, czy między 10 a 15 kwietnia można jeździć na tymczasowym DR, który był ważny do 10 kwietnia, mimo, że jest karteczka od diagnosty o pozytywnym OBT. Generalnie DR jest już nieważny...A samo pozytywne OBT chyba nie uprawnia do jazdy z nieważnym DR. Ale tu nie jestem pewny, więc nic nie sugeruję.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Kwi 2021, 12:16

MotoAlbercik napisał(a):Nie wiem tylko, czy między 10 a 15 kwietnia można jeździć na tymczasowym DR


Tylko że teraz nie ma potrzeby wożenia ze sobą dowodów, skoro Dowód twardy jest już w WK mimo że nie odebrany to można jeździć przecież bo nie jest zatrzymany . (mój klient właśnie tak jeździ od miesiąca na nieważnym miękkim, bo nie ma czasu wybrać twardego który jest do odbioru :P ) Policja i tak sprawdza już teraz wszystko elektronicznie.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

03 Kwi 2021, 13:56

andrewb25 napisał(a):ylko że teraz nie ma potrzeby wożenia ze sobą dowodów, skoro Dowód twardy jest już w WK mimo że nie odebrany to można jeździć przecież bo nie jest zatrzymany .

Ano nie ma potrzeby. Pytanie tylko, czy ten DR twardy jest na 100% w systemie. Czy jak policja zatrzyma do kontroli, to ten dowód będzie w CEPiK-u...Mnie się wydaje że nie, bo dopóki nie oddamy miękkiego DR, to w systemie widnieje ten miękki. I dopiero przy wydawaniu twardego DR, urzędnik usuwa miękki i wpisuje twardy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Kwi 2021, 15:51

MotoAlbercik napisał(a):.Mnie się wydaje że nie, bo dopóki nie oddamy miękkiego DR, to w systemie widnieje ten miękki.
MotoAl-ok....Nie będę niczego negował ale jeżeli klient wykona OBT czy ta czynność nie będzie widoczna w systemie.... :?: To że nie będzie miał tego w DR ale dostaje zaświadczenie z wynikiem "P".... :?: :?:
Co bys nie robił,jak byś nie robił i tak piekło i tak piekło.
Nie odpowiadam na PW.
Migi60
Forumowicz VIP
 
Posty: 6172
Miejscowość: Polska
Prawo jazdy: 10 07 1979
Auto: OPEL CORSA
Silnik: 60KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2014

03 Kwi 2021, 17:07

MotoAlbercik napisał(a):Ano nie ma potrzeby. Pytanie tylko, czy ten DR twardy jest na 100% w systemie. Czy jak policja zatrzyma do kontroli, to ten dowód będzie w CEPiK-u...Mnie się wydaje że nie

No nie wiem..przecież numer rejestacyjny czy to na miękkim czy twardym jest taki sam, czy w cepiku widnieje typ dowodu ..miękki czy twardy ? Mój klient który jeździ na miękkim od 2 miesięcy WK mu powiedział że może tak jeździć, a wybrać twardy (który jest już w WK) jak będzie miał czas. Więc raczej wg. mnie nie widnieje w Cepiku Info o tym jaki jest dowód
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

03 Kwi 2021, 19:38

andrewb25 napisał(a):przecież numer rejestacyjny czy to na miękkim czy twardym jest taki sam,

Numer rejestracyjny jest ten sam. Ale numery rejestracyjne, a DR to dwie różne rzeczy. Jak ci policja zatrzyma DR za niesprawne auto, to numery rejestracyjne masz, a DR nie. I nie wolno ci jeździć...
andrewb25 napisał(a):czy w cepiku widnieje typ dowodu ..miękki czy twardy ?

Tego nie wiem. Ale na pewno widnieje numer tego DR jak i adnotacja o jego ważności...Jak tymczasowy będzie już nieważny, to w CEPiK-u będzie taka adnotacja. A twardego jak jeszcze nie będzie w systemie, to kłopoty murowane.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000